Навчальний проект Пилипчинець Юлії на тему "Вода - дорогоцінний дар природи"
Зміст
Назва навчальної теми
Важливість води для людини та скорочення її витрат.
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Основний: Моя щаслива планета.(Уроки сталого розвитку)
Дотичні: Основи здоров`я. Природознавство. Математика.
Вік учнів, клас
3 клас, 8-9 років
Стислий опис проекту
Цей проект створений для учнів 3 класу. Його метою є формування уявлення учнів про цінність та значення води у житті людини, про шляхи її забруднення та способи охорони від забруднень, про участь школярів в охороні та збереженні води.. У ході реалізації проекту учні знайомляться не лише з основним матеріалом навчальної теми, а й вчаться знаходити і використовувати на практиці міжпредметні зв'язки, знання різних областей наук. Пропонований міжпредметний проект проводиться в рамках предметних областей «Моя щаслива планета. Уроки сталого розвитку», «Природознавство», «Основи здоров`я», «Математика», тощо. Може бути реалізований з учнями у формі групової роботи. Учні об`єднуються в 3 групи: екологи, журналісти, соціологи, і використовуючи інтернет – ресурси з даної теми, застосовуючи методи спостереження та досліду, будуть розробляти проект за даними Основними питаннями. Будуть складати звіти за результатами досліджень та знайденої інформації. У ході проектної діяльності учні створять презентації, вікі-статтю, стіннівку, а також пам`ятку-порадник. Проект має освітнє і виховне значення.
План вивчення теми
Оцінювання
Продовж всієї навчальної теми проводиться оцінювання, щоб допомогти учням розвивати навички мислення вищих рівнів, навички 21 століття при розробці змісту учнівських проектів та здійснювати моніторинг власного навчання. Для оцінювання навчальних потреб учнів, їх попередніх знань і упереджень щодо використання статистики для передбачення майбутнього на початку вивчення теми організоване обговорення Ключового запитання, вчитель занотовує відповіді учнів та їх думки, щоб використовувати ці нотатки для подальшого планування своєї діяльності і обговорити їх докладно на індивідуальних і групових консультаціях. Учні з самого початку роботи над проектами використовують контрольний список з самоспрямування у навчанні. Також вони можуть скористатися формою для самооцінки презентації, вікі (або блогу) або публікації, в залежності від того, яку форму представлення результатів роботи в проекті вони обирають, щоб скеровувати своє навчання, відслідковувати тенденції та здійснювати самооцінку свого просування у навчанні. Оцінювання здійснюється вчителем щотижнево на основі спостережень та перегляду продуктів діяльності учнів. Щотижнево проводяться призначені за особливим розкладом консультації за участю окремих учнів та груп для моніторингу прогресу та відповідей на запитання учнів. Учням запропоновано використовувати форму оцінювання продукту проекту, щоб допомогти їм здійснювати самооцінку роботи та постійно отримувати оцінювання однолітків до того, як робота в проекті буде завершена. Та ж сама форма оцінювання використовується і для оцінювання їх кінцевих продуктів завершених проектів. Остаточна оцінка за тему виставляється з врахуванням оцінки за презентацію, буклету, стінгазети чи вікі із врахуванням оцінки за вхідне анкетування «Вода – безцінне багатство!».
Інструменти оцінювання:
Контрольний список з самоспрямування у навчанні
Форма оцінювання учнівської роботи
Оцінювання навчальних потреб учнів
Діяльність учнів та вчителя
До початку роботи над проектом вчитель знайомить батьків з буклетом про переваги методу проектів. Заручається їх підтримкою і пропонує очолити роботи груп у якості консультантів-керівників. В якості мотивації до участі в проекті, учні отримують буклети, які безпосередньо стосуються обраної теми.
Вступне заняття (1 тиждень)
Проект починається з обговорення з учнями питань по темі проекту "Презентація ідей проекту". У ході цієї роботи проводиться оцінювання уявлень учнів по темі проекту, виявляються їх інтереси і переваги. Проводиться вхідне анкетування «Вода – безцінний дар!» (на основі якого здійнюється аналіз результатів початкових знань з даної теми) та таблиці З-Х-Д.
Учні об’єднуються в 3 групи залежно від власних інтересів (екологи, журналісти, соціологи). У групах йде обговорення, уточнення поставлених питань, відповідно до плану роботи над проектом ставляться для кожної групи, плануються дослідження. Вчитель пропонує презентацію з основними питаннями по темі.
Обговорюються критерії оцінювання роботи груп, план роботи за проектом. Вчитель рекомендує список ресурсів по темі проекту. Батьки надають дозвіл на розміщення учнівських робіт у мережі Інтернет. Знайомимо учнів з правилами пошуку інформації, обговорюються питання необхідності дотримання авторських прав.
1 тиждень: Перед початком роботи над проектом проходить ознайомлення з метою та завданнями групової роботи, вивчення шляхів виконання завдань, пошуку інформації, здійснюється розподіл обов’язків між членами групи, проговорюються правила техніки безпеки. Діти самостійно знаходять необхідну інформацію на Інтернет-ресурсах, запропонованих учителем.
В ході роботи «Екологи» працюють над питанням «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше». Для цього учні знаходять цікаві факти про воду, інформацію про стан забрудненості водного середовища планети, та шляхи збереження його чистоти. Інформацію «Екологи» знаходитимуть в мережі Інтернет, в друкованих виданнях, енциклопедіях. Для підтвердження своїх гіпотез дана група проведе ряд дослідів.
«Журналісти» - проводять аудит разом із батьками і з’ясовують, скільки води використовує їхня родина, і скільки коштів їм вдасться зекономити. Разом з учителем та іншими групами вирушають на екскурсію школою, щоб з`ясувати, як дбають про економію води у їхньому навчальному закладі. Після екскурсії учні узагальнюють результати, отримані в ході спостережень і досліджень, занотовують їх, уточнюють критерії оцінювання робіт груп. Керівники-консультанти (з числа залучених батьків, що є фахівцями у цих питаннях) консультують групи.
«Соціологи» проводять опитування серед учнів, щоб дізнатися чи знають вони, яку воду споживають, що від її якості залежить їхнє здоров’я, які причини забруднення води, чи варто економити питну воду. Проводять акцію «Збережи воду» в ході якої створюють пам`ятки, які розташовують біля кранів в класній кімнаті та коридорах школи.
2 тиждень
Групи оформлюють результати своїх спостережень, досліджень, акцій та екскурсій, готуються до захисту проекту:
«Журналісти» створюють вікі-статтю, «Екологи» готують презентацію, а «Соціологи» - буклети. Керівники груп надають технічну допомогу.
Відомо, що ми краще навчаємося, коли навчаємо когось. Тому підсумковим етапом роботи над проектом буде створення пам`ятки-порадника: «Як змінити світ на краще?». Найкращі порадники розмістимо на стенді у шкільному коридорі, де з ними матимуть змогу ознайомитися учні, вчителі та батьки нашої школи.
Для розвитку самостійності і взаємодії в ході проектної діяльності використовуються листи планування роботи в групі, самооцінювання просування груп за проектом, самооцінювання продуктів проекту.
3 тиждень
Учні захищають свої роботи, намагаються відповісти на ключове і тематичні питання. На підсумковому занятті, разом з батьками та гостями, учні захищатимуть проект. Рефлексія роботи над проектом здійснюється через роздум про те, що вдалося і не вдалося зробити в даному проекті, які питання необхідно обговорити, або розкрити в майбутніх роботах.
Приклад учнівської вікі-статті на тему "Куди витікає вода?"
Відомості про автора
Юлія Пилипчинець
Фах, навчальний предмет
Вчитель початкових класів
Навчальний заклад
Томаківська ЗОШ І-ІІІ ст. № 2
Місто\село, район, область
смт Томаківка, Дніпропетровська область
Контактні дані
marmeladka1103@gmail.com
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
06.02.2017-18.02.2017
Місце проведення тренінгу
Томаківська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2, кабінет інформатики