Навчальний проект Християнсько-етичні цінності українського народу в художньому світі Т. Шевченка

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 20:11, 21 грудня 2013, створена Плоска Ніна (обговореннявнесок) (Мета проекту:)

Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

Християнсько-етичні цінності українського народу в художньому світі Т. Шевченка

Призвище Ім'я по Батькові

Плоска Ніна Іванівна

Номінація

Успішний навчальний проект

Перелік шкільних навчальних предметів:

Українська мова і література, образотворче мистецтво, інформатика, історія України

Перелік ключових компетентностей, розвиток яких передбачено проектом

Освітня галузь "Мови і літератури"

Мета – формування комунікативної і літературної компетенції, що базується на знаннях, уміннях пізнавального і творчого типу, соціальних навичках, світоглядних переконаннях тощо.

Змістовими лініями літературного компонента є аксіологічна, літературознавча, культурологічна.

Аксіологічна лінія забезпечує опрацювання художнього твору у єдності його етичних та естетичних вимірів, спрямованість роботи над текстом на формування ціннісних орієнтацій і розвиток творчих здібностей особистості; літературознавча – засвоєння основних теоретико- та історико-літературних знань і розгляд твору у контексті літературного процесу; культурологічна – усвідомлення літератури як складової частини духовної культури українського та інших народів. Ці змістові лінії формують літературну компетенцію учнів.

Українська література 5-12 класи: Програма для загальноосвітніх навчальних закладів за редакцією Р. Мовчан. – К: «Перун», 2005.

Освітня галузь «Технології».  Інформатика

  • усвідомлення ролі проектної діяльності для розвитку сучасного техногенного середовища;
  • знання про проектний пошук як основу творчого процесу, ознак та характеристик досконалості результату проектної діяльності;
  • знання видів та змісту проектних документів і уміння користуватися ними;
  • уміння здійснювати проектну діяльність за заданими умовами, графічно відображати творчий задум, давати творчу оцінку досконалості результатів проектної діяльності;

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті:

8-11 класи

Термін реалізації проекту

2 місяці

Мета проекту:

  • Знання змісту, проблематики та найважливіших особливостей поетики художніх текстів, рекомендованих для вивчення напам'ять художніх творів, літературно-критичних, публіцистичних та науково-популярних статей; біографічних відомостей про письменника та його світогляд.
  • Розуміння цілісної картини художнього світу та представлену в ньому авторську концепцію, етичних та естетичних цінностей, відображених у художньому тексті; художній текст як твір мистецтва слова та джерело духовного багатства особистості.
  • Вміння аналізувати та інтерпретувати зміст твору, суть морального конфлікту та власну етичну позицію щодо нього, співвідносити порушені у творі проблеми з власним життєвим досвідом, розв’язувати творчі завдання різних типів Вміти обґрунтувати розуміння Шевченком ідеї Бога. Мати уявлення про її стильове і образне вираження у творчості поета. Зуміти зiставити переспів Шевченка і оригінальні біблійні тексти псалмів, визначити домінанти поетового почуття.
  • Осмислення беззаконня життя “без Бога”. Усвідомлення Бога як високого духовного оплоту особистості, щасливого майбутнього України при благословенні Бога, на шляхах праведних.

Завдання:

  1. З’ясувати, чи була Біблія джерелом творчості і наснаги Т.Шевченка.
  2. Виявити, які саме біблійні вислови використовував Т.Шевченко як епіграф до своїх творів, вияснити їх суть і роль.
  3. Окреслити коло біблійних образів і мотивів у поетичній творчості Т.Шевченка.
  4. Дослідити процес формування понять «добро» і «зло» у свідомості і творчості Т.Шевченка.
  5. Охарактеризувати роль добра і зла в поетичних творах Т.Шевченка, розкриваючи гуманістичний зміст його поезій.

Опис проекту

У курсі української літератури в 9 класі у розділі «Нова українська література» вивчається тема «Життя і творчість Т.Шевченка» (15 годин). У роботі над проектом висвітлюється тема «Тарас Шевченко і Біблія».

Феномен Т.Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприймання, наше минуле й нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам'ять, бо він не тільки поет – він національний Пророк.

Кожна епоха творила свій образ Т.Шевченка і хотіла його словами говорити – від імені народу – про себе. Вітчизняне літературознавство відчуло потребу в поглибленому аналізі феномена Т.Шевченка, його трактуваннях таких вічних людських моральних цінностей як добро і зло, людяність, любов ближнього, до Бога, тобто всього того, що називаємо духовністю.

Обравши матеріалом дослідження художні твори Т.Шевченка, ми виходили з того, що помітною рисою шевченкознавців була і є канонізація Т.Шевченка як поета переважно громадянського спрямування. Вони мало уваги звертали на притаманні поетові милосердя і любов, що виростають з духовно-гуманістичних коренів.

Особливо нам би хотілося звернути увагу на твори, пов’язані з Богом, у яких є біблійні крилаті вислови та релігійні образи й мотиви.

У багатьох творах ми бачимо Т. Шевченка як глибоко віруючого християнина, для якого Бог – святиня, щоденна молитва – органічна потреба духовного життя. Про що б не розповідав, не описував, до якої теми не звертався б, поет не залишає Бога, йде поруч з ним, але найголовніше – має Бога в душі й серці.

Ідея проекту:

Ключове питання:

Звідки ми черпаємо багатство для душі?

Тематичні питання:

1.Чи була Біблія джерелом наснаги і творчості Т.Шевченка?

2.Чим мав Т.Шевченко морально-етичну програму у своїх творах?

3.Як Т. Шевченко трактує добро і зло у його художньому світі?

Візуалізація (структура) проекту

Стислий опис:

Номер Крок Які дослідження проводили учні? Що вони робили? Як учні використовували інформаційно – комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом? Як звітували?
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.


Які результати одержали учні в проекті?

Наш фотоальбом

Матеріали проекту:

Використані матеріали:

Інтернет-ресурси

Список літератури

Проекти подібної тематики

Відгуки про проект