Кінофестиваль документальних фільмів «Погляд у минуле»
Зміст
- 1 Автор проекту
- 2 Назва проекту
- 3 Ключове питання
- 4 Тематичні питання
- 5 Змістові питання
- 6 Стислий опис
- 7 Навчальні предмети
- 8 Класи
- 9 Державні освітні стандарти та навчальні програми
- 10 Навчальні цілі та очікувані результати навчання
- 11 Діяльність учнів
- 12 Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту
- 13 Вхідні знання та навички
- 14 Друковані матеріали
- 15 Додаткове приладдя та витратні матеріали
- 16 Ресурси Інтернету
- 17 Оцінювання знань та вмінь учнів
Автор проекту
Луценко Олена Іванівна вчитель історії
Солопов Олександр Олександрович вчитель інформатики
Назва проекту
Кінофестиваль документальних фільмів «Погляд у минуле» НОМІНАЦІЯ 2013 «ЛЮДИНА І ВЛАДА»
Ключове питання
Доля людини: неминучість чи випадковість? Чи можна керувати своєю долею?
Тематичні питання
Отримання влади – це випробування долі?
Змістові питання
По кожному фільму окремі питання. Увага на такі аспекти оцінки діяльності історичного діяча: умови формування особистості, шлях формування особистості історичного діяча, риси особистості, які проявились в його діяльності, оцінка діяльності, історичний період та країна, в якій жив історичний діяч
Стислий опис
Корабель «Історія» все далі відходить від пристані «ХХ століття». Саме час поглянути назад і зробити певні висновки стосовно подій, які відбулися в минулому столітті. Однією з надзвичайно актуальною в ХХ столітті продовжувала залишатись проблема влади. Зі станом влади, рівнем її організації ми більше всього схильні пов’язувати свої економічні, соціальні й культурні проблеми. Наділяючи носіїв влади пільгами, які матеріально і юридично ставлять останніх в особливе, привілейоване становище, людина тим самим перетворює «владу» на предмет потаємних бажань і боротьби за неї. Всі види політичної діяльності вимагають активних людей, лідерів. Сьогодні політологи, соціологи, психологи продовжують спроби пояснити феномен – політичний лідер. Що треба для того, щоб в умовах політичної конкуренції стати лідером - милості долі, або певні інтелектуальні, психологічні та соціальні якості? А може все разом? За допомогою кінофестивалю документальних фільмів «Погляд у минуле», номінація 2013 «Людина і влада», ми теж зробили спробу відповісти на ці актуальні питання. Задля реалізації поставленої мети учні були об’єднані у декілька творчих об’єднань «Кінематографістів», групи «Журналістів» та «Оргкомітет кінофестивалю». Виконання завдань проекту реалізовувалось через пошук, аналіз та застосування на практиці знайдених відомостей. Кожна група оформила результати своєї роботи у вигляді публікацій, веб-сайту («Журналісти»), відеофільмів, («Кінематографісти»), виставки учнівських робіт – малюнків, буклетів, флайерів, фотоальбому («Оргкомітет кінофестивалю»). В ході роботи були використані дидактичні матеріали, спрямовані на розвиток в учнів навичок мислення, та методичні матеріали, які допомогли вчителю в організації дослідження та оцінювання робіт учнів.
Навчальні предмети
- Всесвітня історія
- історія України
- « Людина та суспільство»
- інформатика та ІК
- частково «Образотворче мистецтво»
- « Музика».
Класи
- 10,11
- 5-11 (конкурс малюнків-емблем)
Державні освітні стандарти та навчальні програми
- Державний стандарт базової середньої освіти. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 №24( освітня галузь « Суспільствознавство»), ( освітня галузь «Технології).
- Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Всесвітня історія. 10- 11 класи. Академічний рівень/ Рівень стандарту 10 клас (35 годин). Джерело - http://www.osvita-dergachi.edu.kh.ua/Files/downloads/Навчальні програми 10-11 класи.rar
- Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Історія України. 10- 11 класи. Академічний рівень . Джерело - http://www.osvita dergachi.edu.kh.ua/Files/downloads/Навчальні програми 10-11 класи.rar
- Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Інформатика. 10 клас. Інформаційно-технологічний профіль. Джерело - http://www.mon.gov.ua/education/average/prog 12
Навчальні цілі та очікувані результати навчання
Узагальнювати та систематизувати знання учнів за темами, пройденими протягом навчального року; вміння використовувати їх у пізнавальних ситуаціях; Аналізувати соціальне становище, що мало вирішальний вплив на формування особистісних характеристик лідерів; Визначати агентів соціалізації, що мали вирішальний вплив на формування світогляду, моральних якостей історичних постатей; Розширювати знання учнів про політичну діяльність постатей; Розвивати історичне мислення учнів, вміння проводити дослідження на історичну тематику із використанням якнайширшої джерельної бази,вміння вести публічні виступи, аргументовано відстоювати власну точку зору під час дискусії; вміння робити порівняльну характеристику постатей; Виховувати моральні цінності та естетичні смаки і вподобання; повагу до точки зору опонента, толерантність у спілкуванні, усвідомлення того, що відомі люди справляють значний вплив на соціалізацію молоді; демократичні цінності; нетерпимість до будь-яких проявів придушення інакодумства; повагу до людини в основі якої лежить така своєрідна та унікальна властивість, як здатність бути особистістю; повагу до борців за політичну незалежність; відповідальність за свої дії,розуміння того, що кожен із нас тут і зараз творить історію.
Діяльність учнів
І. Підготовче - пошуковий етап
Крок 1.За два місяці до початку навчальної практики, вчитель протягом 3-4 днів ознайомлював учнів у загальних рисах з темою над якою учні повинні працювати, звертав увагу на її основні моменти. Учні пропонують можливі варіанти загальної назви проекту, формулюють ключове та тематичне питання. Вчитель готує вступну презентацію і ознайомлює з нею учнів, які обирають для себе тему та напрямок для дослідження.
Крок 2.Учні переглядають у шкільній бібліотеці наявність літератури, ілюстрованого матеріалу й технічних засобів.
Крок 3.Учні самі визначають склад груп, при цьому: а) хто в яке об’єднання входить, хто його очолить; б) які джерела будуть використовувати в роботі. Творчі групи «Кінематографісти» вирішують самостійно за яким жанром буде створено фільм,яка його назва, які технічні засоби потрібні, хто буде відповідальний за нього. Кожне з об’єднань «Кінематографістів» отримало пізнавальне завдання:1) На основі визначених джерел і літератури написати сценарій до 10 хвилин( 8-10 сторінок рукописного тексту звичайним почерком на аркушах паперуА4); 2) Розкрити значення долі у становленні політичного лідера, поміркувати над проблемою «людина-влада». Кожен учасник групи «Журналістів» обирає творче об’єднання «Кінематографістів», з яким буде працювати під час підготовки до кінофестивалю (готувати матеріал про політичного лідера для веб-сайту, запитання для круглого столу, інформаційних листків). «Оргкомітет» готує «афіші» кінофестивалю ,флайери , об’яви з нагоди організації серед учнів школи конкурсу на кращу емблему кінофестивалю.
ІІ. Дослідницький етап.
Планування та виконання завдання в межах групи.
Творчі об’єднання « Кінематографістів» визначають назву, жанр і фабулу сюжету, розподіляють між собою ролі( сценаристи,звуковий оператор, технік, актори, диктори). Після цього актори беруться за створення фільмів. Під «фільмом» в даному разі розуміють ілюстрований матеріал, що змінюється на екрані, супроводжується дикторським текстом та музичним оформленням ( кадри діафільму,слайди,ілюстрації з книжок,окремі малюнки).
Група «Журналісти» розробляють запитання щодо змісту фільмів та авторських інформацій для майбутнього круглого столу, готують інформаційні листки про видатних осіб, фільми про яких будуть представлені , про авторів кінокартин та репортажі «зі знімальних майданчиків». Готують інформацію для веб-сайту.
Група «Оргкомітет» готують сценарій ведення кінофестивалю для ведучих, організовують конкурс малюнків серед учнів школи на кращу емблему фестивалю, проводять виставку малюнків-емблем.
Ш. Завершальний етап.
Учні сідають групами за окремі столи. Ведучі оголошують фестиваль відкритим. За допомогою презентації ознайомлюють гостей та батьків з умовами його проведення, вводять учасників у суть проблеми. Представляють учасників творчих об’єднань і надають їм слово. «Кінематографісти» пояснюють свій вибір жанру, мету, належність історичного матеріалу і демонструють свій проект. У той час, коли до презентації і демонстрації готується наступне творче об’єднання, « Журналісти » задають попередньому заздалегідь розробленні запитання до змісту фільму.
На другий день продовжується перегляд фільмів (згідно жеребкування). На третій день учасники збираються на круглий стіл, де відбувається колективне обговорення ключового питання: Доля людини: неминучість чи випадковість? Чи можна керувати своєю долею?
Тематичне питання
Отримання влади – це випробування долі?
Відбувається нагородження грамотами . «Журналісти» готують статтю про перебіг та результати круглого столу. Статтю ілюструють фото, зробленими під час конференції, нагородження переможців. Створюють веб-сайт.
На наступний день – учні-учасники проекту аналізують власні дії за визначеною технічною картою.
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту
2 місяці
Вхідні знання та навички
Учні вміють користуватися різноманітними джерелами інформації, збирати матеріал для дослідження, володіють навиками систематизації та критичного ставлення до інформації. На достатньому рівні вміють висловлювати і аргументувати своє судження, володіють прийомами самоосвіти. Школярам властиве вміння творчо використовувати знання, уміння та навички в нових, нестандартних ситуаціях, у різних видах навчально-пізнавальної і організаційної діяльності. Учні вміють раціонально розподіляти свій час, планувати діяльність, контролювати її, оцінювати її, коригувати за необхідності. Крім того, учні володіють вміннями працювати з програмами Word, Power Point, Publisher, користуватися можливостями Інтернету.
Учнівські роботи
А) « Кінофільми»
Б) Публікації
Фотоальбом
Методичні матеріали
2.Положення про конкурс малюнків
4.Сценарій ведення кінофестивалю
6.об’ява про старування проекту
Дидактичні матеріали
Друковані матеріали
1.Варенберг А. Эдуард VIII обменял корону на жену//Загадки истории. -2012. -№3. – С.22-23.
2.Логинов О. Смерть Ленина//Загадки истории. – 2012.- №1. – С.4-5.
3.Митюрин Д. «Могильщик монархии»//Загадки истории.-2013.-№9.-С.6-7.
4.Монастырская Е. Че Гевара – Дон Кихот революции//Тайны ХХ века. – 2012.-№39.-С.24-25.
5.Мусский И. Сто великих заговорив и переворотов.-Москва:Вече.-2003-С.366-370.
6.Мусский И. Сто великих супружеских пар.- Москва:Вече.-2005.-С.251-256.
7.Самый полный иллюстрированный энциклопедический словарь.-Москва:АСТ.Астрель.-2008.-С.167,237,479,585,820,910,1208.
8.СапожниковЛ.Роковая женщинаТретьего рейха//Тайны ХХ пришлого.-2013.-№14.-С.14.
9.Сардарян А. Сто великих историй любви.-Москва:Вече.-2004.-С.350-352.
10.Сто человек, которые изменили ход истории//DeAGOSTINI.-2009.-№82.
11.Теория заговора//Тайны ХХ века.Спецвыпуск.-2011.-№5.-С.109-111.
12.Харт Х.Сто великих людей.-Москва:Вече.-2000.-С.ю425-429.
13.Чистилин В.Неизвестный Пилсудский//Главное.- 2007.-№29.-С.16.
Додаткове приладдя та витратні матеріали
- Мультимедійний проектор
- ноутбук
- копіювальний апарат
- відеокамера
- флеш-пост
- фотоапарат
- ватман
- папір
- фарби
- олівці.
Ресурси Інтернету
Оцінювання знань та вмінь учнів