Які математики були музикантами і які музиканти захоплювались математикою?

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Автори проекту

Учні 6-7 класів Середино-Будської ЗОШ І - ІІІ ступенів №2 Сумської області

Проблемні запитання (запитання для дослідження)

Які музиканти вивчали математику?

Які математики досліджували музику і її вплив на людину?

Як математика пов'язана з музичними інструментами?

Чи може музика лікувати? Хто це довів і використовував у своїй діяльності?

Які аналогії можна провести між музикою і математикою?

Гіпотеза дослідження

Музика і математика - сестри?

Мета дослідження

“Хіба не можна музику описати як математику почуття,

а математику – як музику розуму? Адже суть обох та сама!”

Дж. Сильвестр

Результати дослідження

Матеріал, з яким ми познайомилися, переконав нас у тому, що «математика і музика - сестри», які не можуть існувати окремо. І якщо «математика розум у порядок приводить», то музика виховує повагу до числа, формує моральні якості людини, допомагає нам зрозуміти навколишній світ і навчитися більш тонко відчувати. В цьому і полягає найбільша сила музики. Дослідженню музики присвячували свої роботи багато відомих математиків: Рене Декарт, Готфрід Лейбніц, Християн Гольдбах, Жан Д'Аламбер, Леонард Ейлер, Данило Бернуллі. Перша праця Рене Декарта - "Compendium Musicae" ("Трактат про музику"), перша велика робота Леонарда Ейлера - "Дисертація про звук». Ця робота 1727 року починалася словами: «Моєю кінцевою метою в цій праці було те, що я прагнув представити музику як частину математики і вивести в належному порядку з правильних підстав все, що може зробити приємним об'єднанням і змішуванням звуків".

Висновки

На перший погляд музика і математика нічого спільного не мають. Але варто лише на мить задуматися і зв’язок відразу відшукається. Музика невідривна від нот, кожна з яких має свою тривалість. Рахуючи тривалість нот "раз – і – два – і – три – і …”, відділяємо такти, стежимо за ритмом. А такі назви тривалостей нот, як "половинна”, " четвертна”, " восьма,” "шістнадцята ” і т. д. схиляють до думки про безпосередній зв’язок музики і математики. І це лише найпростіші приклади. Найкращим прикладом поєднання музики і математики є комп’ютер, який сам складає музику та інтерпретує її. Розглядаючи цей зв’язок глибше, можна помітити, що музика просто немислима без математики.

Примітно також, що на протязі багатьох століть долі музики і математики перепліталися, а сьогодні музика «вплетена» і в інформатику.

Таким чином, про взаємозв'язки математики і музики можна говорити нескінченно довго, відкриваючи все нові і нові, несподівані і часто дивні, однакові визначення, поняття і смисли.

Ми з'ясували, що математика і музика – два шкільних предмети, два полюси людської культури. Слухаючи музику, ми потрапляємо в чарівний світ звуку. Розв’язуючи задачі, занурюємося в суворий простір чисел. І не замислюємося про те, що світ звуків і простір чисел здавна є сусідами один з одним.

Корисні ресурси

http://www.vechirka.com.ua/matematik-z-dusheyu-muzikanta 
http://wiki.iteach.com.ua/%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%96-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F_%D0%B7_%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8_%22%D0%9C%D1%83%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%22
http://alexfrost.ucoz.ru/index/music/0-29
http://theoryandpractice.ru/posts/5933-5-muzykantov-kotorye-zashchitili-doktorskuyu-dissertatsiyu