Портфоліо Поповича Ігоря з теми "У пошуках нової домівки"
Зміст
Назва проекту
У пошуках нової домівки
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Астрономія, фізика, інформатика
Навчальні цілі
Вік учнів, клас
Старші класи, 10-11
Стислий опис проекту
Навчальний проект з астрономія (11 клас) з теми «Планети», «Життя у Всесвіті». Учні у групі досліджують умови на різних планетах Сонячної системи та шукають найбільш придатну планету для життя. Отримані результати досліджень учні представляють у вигляді блогу та запрошують до обговорення. На занятті-конференції роблять остаточні висновки.
Повний План вивчення теми
Опис оцінювання
На початку роботи над проектом учні заповнюють ЗХД-таблицю, в якій наводять відомості про те, що вони розуміють, в чому полягає різниця між фактами та домислами, а також показують свої попередні знання щодо того, які умови існують на планетах Сонячної системи. Учитель проводить декілька разів оцінювання навчальних потреб учнів для того, щоб з’ясувати попередні знання учнів з цієї теми за презентацією для проведення мозкової атаки. Учні ведуть щоденник спостережень впродовж всього виконання проекту та постійно працюють над таблицею З-Х-Д поступово заповнюють її. Цей документ допомагає вчителю відслідковувати, як саме іде процес навчання учнів. Учні також використовують форми (оцінювання аналізу завдання, оцінювання вміння аргументувати), які допомагають їм добре виконати завдання та спрямовує їх у виконанні завдань проектів. Коли учні працюватимуть у малих групах над створенням блогів для того, щоб поділитися з іншими своїми здобутками та знаннями, вони використовують Контрольний список та Форму оцінювання для блогу, які допомагає їм створювати блоги. Оскільки це груповий проект, учні використовуватимуть форми взаємооцінювання (опитувальник) та само оцінювання.
Оцінювання навчальний потреб (ЗХД-таблиця)
Оцінювання навчальний потреб (Організаційна діаграма)
Форма оцінювання спрямування у навчанні
Форма оцінювання вміння аргументувати
Форма оцінювання аналізу завдання
Діяльність учнів та вчителя
Етап 1
Учням пропонується обговорити ключове питання «Чи вистачить місця в світі?» . Визначити проблеми. Запропонувати шляхи їх вирішення. Для цього на початку роботи над проектом вчитель пропонує дітям переглянути презентацію, де за допомогою «мозкового штурму» діти «генерують» необхідні ідеї. Вчитель намагається зацікавити та долучити до роботи не тільки учнів, а і їх батьків за допомогою розробленого вчителем буклету (частина 1, частина 2), в якості помічників під час роботи над проектами вдома. Для визначення навчальних потреб учням пропонується заповнення З-Х-Д таблиці (1,2 стовпці; 3 стовпець буде заповнюватись протягом проекту) на аркуші. так виконання завдання за ПК, заповнити організаційну діаграму.
Етап 2
Для участі в проекті діти об’єднуються в малі групи для проведення дослідження, а саме: групи, що досліджують умови на планетах Сонячної системи (для кожної групи одна-дві планети. Учні в режимі онлайн приймають участь в обговорення питання «Які умови необхідні нам для життя?» за допомогою чату. Завдання для обговорення: довести важливість тієї чи іншої умови (учні отримують умови жеребкуванням). В результаті має бути відкинуто другорядні умови на користь першочерговим. Групи учнів створюють опитувальники одні для інших, відповідають на питання.
Етап 3
Перед пошуком матеріалів в інтернеті учні знайомляться з нормами авторського права за допомогою презентації та обговорюють питання у підсумку. Пропонують свої ситуації, які можуть виникати при роботі в проекті. Проводять пошук необхідних матеріалів для свого проекту (текст, малюнки, відео, презентації), переглядаючи сайти за своєю темою. Заносять ресурси до сервісу закладок Бобрдобр. Використовують документ для фасилітації. Заносять знайдені ресурси до відповідного документа «Список використаних джерел» Обов’язково критично оцінюють сайти, на яких беруть інформацію за допомогою спеціальних форм оцінювання. Переконуються у достовірності, науковості знайдених матеріалів. Під час роботи з ресурсами мережі, учні знайомляться з ризиками, які можуть зустрітися. Проводиться дискусія «Безпечне користування мережею»
Етап 4
Хід дослідження групи оформлюють у вигляді блогів. В яких зазначають, що вони будуть досліджуватиме, як робили дослідження та як були опрацьовані і представлені результати дослідницької діяльності. Учні визначають параметри планети та заносять дані в електронну таблицю. За результатами якої будують гістограму та аналізують, яке небесне тіло найбільше відповідає умовам Землі. Для учнів, яким важко самостійно обрати зміст блогу, пропонується шаблон блогу. Таким чином буде здійснюватись диференціація навчання на даному етапі. Учні, які використовують даний шаблон отримують відповідно до нього доступ як «автор». Оцінювання блогу здійснюється за контрольним списком та формою оцінювання. Контрольний список пропонується учням для само оцінювання перед створенням блогу. З формою оцінювання блогу учні знайомляться напередодні створення самого блогу. Оцінюють блоги інших груп. Для обдарованих дітей пропонують завдання, які оформлюються у вигляді вікі-статті.
Етап 5
Ознайомлення з блогами груп пропонується за допомогою розсилки адрес блогів на електроні адреси батьки та розміщенням посилань на окремій сторінці шкільного сайту. Для блогів заохочується коментування повідомлень як самими учнями, так і їх батьками. На занятті-конференції роблять остаточні висновки.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Попович Ігор
Фах, навчальний предмет
Фізика, астрономія та інформатика
Навчальний заклад
Комунальний вищий навчальний заклад "Запорізький педагогічний коледж" Запорізької обласної ради
Місто\село, район, область
м. Запоріжжя
Контактні дані
e-mail: igor_popovich на mail.ru
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
29 жовтня - 2 листопада 2012 року
Місце проведення тренінгу
Комунальний заклад "Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти" Запорізької обласної ради
Тренери
Ніна Дементієвська
Олена Давиденко