Портфолио Малицька А.В. українська література
Зміст
Назва проекту
У пошуках "цвіту щастя"
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Українська література, музика, образотворче мистецтво,народознавство
Навчальна тема
Б.Лепкий. Відомості про письменника. "Цвіт щастя".Роздуми про прагнення кожної людини бути щасливою
Вік учнів, клас
12-13 років, 7 клас
Стислий опис проекту
Робота у групах. Надання завдань окремо кожній групі .
Навчити дітей використовувати знання не лише в навчально-пізнавальному процесі, але і в повсякденному житті.
Даний проект направлений на те, щоб його учасники отримали додаткові знання про життєвий та творчий шлях Б.Лепкого, проаналізували новелу "Цвіт щастя", зрозуміли поняття " цвіт щастя".
Дослідження учнів складаються з інтерв'ювання в різних навчальних галузях знань.
Проект має освітнє і виховне значення.
Робота побудована за принципом – від простих понять і завдань до завдань підвищеній складності.
При роботі над проектом передбачається використовувати Інтернету, пошук, аналіз інформації. Створення блогів, чатів, сайту-закладок, участь у форумах, інтернеті-конференціях, використання веб-сайтів,
електронної пошти.
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
Ознайомити школярів із цікавими фактами життя і творчості письменника Б. Лепкого, проаналізувати зміст новели «Цвіт щастя», дослідити реальне і уявне в новелі; схарактеризувати образ хлопчика, його внутрішній стан; розвивати логічне мислення, пам’ять, творчу уяву, культуру зв’язного мовлення, вміння переказувати сюжет творів, виділяти головну думку, грамотно висловлювати свої думки; формувати світогляд, кругозір; виховувати розуміння поняття «щастя» і бажання бути щасливими; пізнавальний інтерес, почуття пошани, поваги до життя і творчості Б. Лепкого, прищеплювати риси доброти, чуйності, щирості. Після вивчення теми учні повинні знати цікаві відомості про творчу особистість Б. Лепкого, зміст новели, поняття «новела»; уміти виразно читати, знаходити найважливіші фрагменти, визначати ключові слова, складати сенкан; конструктивно обґрунтовувати свою позицію, розуміти власні переживання та почуття інших, плідно працювати у групі.
Цілі 21 століття: Творчість і інноваційність Здатність оригінальності та інноваційності в діяльності Розвиток, впровадження та донесення нових ідей до інших Відкритість до та сприяння новим та різноманітним перспективам
Комунікативні навички та навички співробітництва Ефективне формулювання думок та ідей шляхом їх чіткого та зрозумілого висловлення та написання Демонстрація можливості ефективно співпрацювати з різноманітними групами Гнучкість та готовність до застосування необхідних компромісів з метою здійснення спільного завдання Прийняття відповідальності за результати спільної роботи
Опис оцінювання
На першому занятті проводиться оцінка первинного досвіду учнів та виявлення їх інтересів за допомогою опитування. Таблиця «ЗХД» учні заповнюють під час вступного слова вчителя. Вчитель об’єднує учнів в групи для пошуку відповідей на тематичні питання, обговорюються критерії оцінювання їх проектної діяльності. У ході роботи над проектом вчитель спостерігає та корегує роботу учнів, учні заповнюють листи для самооцінки та взаємооцінки, виконують тестування для оцінки отриманих знань з програмної теми. Після завершення роботи над проектом проводиться учнівська конференція, де учні презентують свої результати проектної діяльності. Проводиться аналіз таблиці «ЗХД» - чи досягли учні поставлених цілей.
Діяльність учнів і вчителя
І. Мотивація навчальної діяльності школярів Випереджувальні завдання Учні класу заздалегідь об’єдналися в групи за власним бажанням. Кожна з них готувала робочі матеріали згідно з характером групи.
1. Інтерв’ю
Як ви вважаєте, що таке щастя?
2.Інтерактивний метод «Асоціативний кущ».
Створення «квітки щастя».
Учні прикріплюють «пелюстки щастя» і формують квітку. «Квітка щастя»: здоров’я, родина, діти, робота, друзі, захоплення, освіта, віра, творчість, Батьківщина, мир, любов…
II. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. «Дослідниками» підготовлено проект-презентацію «Життєвий та творчий шлях Б. Лепкого (1872-1941)».
Дитинство письменника.
Богдан Сильвестрович Лепкий народився 9 листопада 1872 року в на хуторі Кривенькому неподалік с.Крегульці на Тернопільщині в родині священика. В сім'ї Лепких панував культ книги, витав дух любові до історії рідно¬го краю, до обездоленого народу. Батько мав поетичний дар, писав ліричні вірші, які підписував псевдонімом Марко Мурава. Мати теж відзначалася вихованістю, високою культурою, була закохана в народну пісню, гарно співала і грала на гітарі. Менший брат Левко — згодом став широковідомим композитором.
Навчання
Перші уроки освіти і виховання здобув Богдан у батьківському домі. Швидко — за одну зиму навчився читати, писати, рахувати. Шестирічним хлопчиком його віддали до Бережанської «нормальної школи» з польською мовою навчання (відразу до другого класу). Писати почав дуже рано. Першим його твором була поема про русалок, але сховав її під стріху, де вона й пропала. Це було ще в другому класі. Вищу освіту здобував у Віденському, Краківському та Львівському університетах.
Громадська діяльність
Великої шани заслужив Лепкий як учений і педагог, громадський діяч і професор кафедри української літератури в Ягеллонському університеті. Він був членом українських наукових інститутів у Варшаві, Кракові, Берліні, Наукового товариства ім. Шевченка у Львові, почесним членом товариства «Просвіта», головою товариства письменників і журналістів імені І. Франка. Великий вплив на нього мав І. Я. Франко. Він був для Богдана Лепкого щирим другом і мудрим порадником.
Тематика творчості
З Краковом буде пов'язане майже все творче життя письменника. Для літературної роботи були тільки ночі. Одна за одною виходять збірки оповідань: «З села» (1898), «Щаслива година» (1901). Збірки віршів: «Стрічки» (1901), «Листки падуть», «Осінь» (1902) «На чужині» (1904), «З глибин душі» (1905), «Поезіє, розрадо одинока» (1908), «Тим, що полягли» (1916), «Доля» (1917). Чільне місце у творчості посідає сільська тематика. Скрізь на першому плані — покривджена людина.. Багато творів присвячено січовим стрільцям — борцям за визволення України. Домінантою творчості є туга й сум за втратою рідного краю.
Останні роки життя
Останні роки життя Б. Лепкого видалися тяжкими, бо припали на час фашистської окупації Польщі. Старий хворий_ письменник зазнав переслідувань. Це наблизило його кінець. Помер Лепкий 21 липня 194І року; похований у Кракові на Раковецькому кладовищі. У 1972 році на його могилі встановлено барельєф.. На жаль, творчість Богдана Лепкого ще недостатньо вивчена... Більше того, ім'я письменника замовчувалося, і ціле покоління українських читачів не мало можливості познайомитися з його творчістю.
І все ж... час бере своє. Сьогодні до нас повертається ще одне чесне і талановите ім'я — Богдан Сильвестрович Лепкий зі своєю новелою «Цвіт щастя».
2. «Теоретики» Особливості жанру та авторського стилю. Запитання до учнівських груп за змістом новели.
Що відповіла мати синові, коли той спитав у неї про смисл слів «щастя», «доля»? Про який цвіт почув хлопець від матері і зацікавився ним? Для чого мати сину «провела молитву» перед сном? Чому квітка щастя у творі названа райською? Опишіть красу місячної ночі. Як про це зазначено у творі? Які художні засоби використав письменник, описуючи став? Відповіда¬ючи, посилайтеся на текст твору. Чому, на думку хлопчика, люди не могли нарвати квітів щастя? Чи прокидалися ви будь-коли вранці-рано? Чи спостерігали за змінами, які відбуваються в природі зі сходом сонця? Як про це зазначено у творі? 3 якою промовою вода звернулася до хлопця? Як хлопець здійснив уявну подорож по воді? Чим пояснити те, що хлопець знову опинився в ліжку, біля якого вже сидів лікар? Які зміни відбулися в хлопці, коли той став дорослим? Як вже дорослий хлопець ставився до пошуків квітки щастя? Чи можна стверджувати, що новела «Цвіт щастя» закінчується щасливо? Чому? Чому цей твір має назву «Цвіт щастя»? Квітку якої рослини в народі називають цвітом щастя? Коли саме, за фольклорними легендами, слід її шукати? Як би ви пояснили молодшому братику чи сестричці, що таке щастя і що таке доля?
3. Метод «ПРЕС» Твір «Цвіт щастя» — новела, тому що _ ,наприклад, _ отже,
4. «Фольклористи» - проект-презентація «Фантастичні образи твору. Народні прислів’я про щастя»
5. Словесне малювання
З’єднайте стрілочками ті риси характеру з поданих, притаманні хлопчикові — герою новели. Неслухняний Лінивий Щирий Чесний Егоїстичний Талановитий Наполегливий Сміливий Хлопчик Працьовитий Слухняний Замкнутий Справедливий Шляхетний Любить рідних Фантазер Боягуз
6. «Ниточки душі» Візьміть різнокольорові ниточки і «намалюйте» на парті власний життєвий символ (серце, зірка, сонце, пташка, хмарка, квітка тощо).
7. «Ілюстратори» - рекламна презентація твору з власними ілюстраціями.
8. «Актори»- інсценізація уривку.
ІІІ. Підведення підсумків. Рефлексія.
1.Творча робота в групах. Складання сенкану Спробуємо наші думки, наші уявлення про щастя узагальнити у формі власного вірша, який створюється за певними правилами.
Слово "сенкан" походить від фр. слова "п’ять" і означає неримований вірш у п’ять рядків на запропоновану тему.
Зміст сенкану: 1. Іменник (тема). 2. Два прикметники (яке воно?) 3. Три дієслова (що воно робить?) 4. Фраза-висновок з чотирьох слів. 5. Іменник-синонім до теми. Усього – 11 слів.
1-й рядок — 1–2 слова (тема) Щастя 2-й рядок — 2 прикметника Омріяне, бажане 3-й рядок — 3 дієслова Досягати, берегти, дарувати 4-й рядок — 1 речення Людина — творець свого щастя 5-й рядок — 1 слово (висновок) Доля
Представник відкожної групи зачитує складений сенкан. 2. Оцінювання
ІV. Домашнє завдання
Група 1 — скласти сенкан про Б. Лепкого, намалювати герб родини Лепких.
Група 2 — скласти і записати 10-15 «рецептів» щастя.
Група 3 — написати твір-мініатюру «Чи треба за щастя боротись?»
Група 4,5 — скласти «Казку про щастя» з ілюстраціями.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Малицька Алла Валеріївна
Фах, навчальний предмет
Учитель української мови та літератури, навчальний предмет-українська мова та література
Навчальний заклад
Одеська загальноосвітня школа №89 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області
Місто\село, район, область
місто Одеса
Контактні дані
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
27.08.2012-07.09.2012
Місце проведення тренінгу
Одеська загальноосвітня школа №89 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області
Тренери
Кателіна Світлана Григорівна