Проект З повагою і надією до нащадків

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 20:44, 7 травня 2010, створена Лук'яненко Юлія (обговореннявнесок) (Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом)

Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту

"З повагою і надією до нащадків"

Предмет

В ході реалізації проекту використовуються знання учнів з російської літератури, російської мови та інформатики.

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті

В реалізації даного проекту брали участь учні 7, 8, 10 класів, віком 13-17 років.

Опис проекту

В чому полягає ідея проекту. Як вона виникла?

"Чи може одна людина змінити світ?" Це ключове питання, з приводу якого виникла дискусія на одному з уроків літератури, стало стартовою сходинкою до народження ідеї проекту. Погодьтеся, одному змінити світ навряд чи вдасться, а от коли кожен на своєму місці буде робити добро, матиме віру в нього і завзяття до здійснення добрих справ, то є надія, що життя навколо нас зміниться на краще. А чи не є такими людьми, здатними змінити нас і світ в цілому, письменники? Пошук відповіді на це питання і об’єднав нас в одну команду. Зупинилися ми на творчості А.П.Чехова не випадково, адже в 2010 році відзначався ювілей - 150-річчя з дня народження письменника. Проект отримав назву "З повагою і надією до нащадків", бо на думку Л.М.Толстого: "...достоинство его (Чехова) творчества в том, что оно понятно...всякому человеку вообще". Ні для кого не є таємницею, що твори А.П.Чехова не залишають нас байдужими, вони пробуджують кращі людські якості. В Талмуді сказано: "Спасший одну душу - спас весь мир!" Всією своєю творчістю письменник переконує нас в тому, що якщо кожен з нас прагнутиме змінитися на краще, світ стане набагато щасливішим. Метою проекту є формування в учнів прагнення до самостійної пізнавальної діяльності; розвиток вміння продуктивно вирішувати проблеми, грамотно працювати з інформацією; формування навичок мислення високого рівня; розвиток вміння співпрацювати в групі, ефективно спілкуватися і використовувати отримані знання в реальному житті; сприяння формуванню життєво важливих компетентностей, які допоможуть учням в подальшому самовизначенні і самореалізації.

Яке дослідження проводили учні? Що і як вони робили?

В ході дослідження учні відповідали на ключове питання: Чи може одна людина змінити світ? та тематичні: Чи допомагають твори А.П.Чехова змінити світ та людей? Чому ми і сьогодні читаємо твори А.П.Чехова? Яке майбутнє у чеховських персонажів? Для цього школярі об'єдналися у групи, бо розуміли, що разом - вони сила. Кожна група отримала завдання, які необхідно було виконати в ході реалізації проекту. Соціологам було запропоновано організувати та провести серед учнів, їх батьків та вчителів опитування з таких питань: Що ви знаєте про походження свого прізвища? Яким жанрам мистецтва ви віддаєте перевагу? Чи хотілося б вам дізнатися про втілення чеховських сюжетів в різних видах мистецтва? Пам'ятники яким чеховським персонажам вам відомі? Чи сучасні твори А.П.Чехова? Отримані результати слід було опрацювати, представити в діаграмах, тим самим доводячи доцільність більш глибокого дослідження з даних питань. Літературознавцям необхідно було вивчити питання про походження прізвищ чеховських героїв, скласти словник "прізвищ, які говорять"; дослідити природу вчинків чеховських персонажів (за оповіданнями "Смерть чиновника", "Хамелеон", "Толстый и тонкий");скласти добірку цікавих висловлювань письменника, а також дібрати матеріали до віртуальної бібліотеки. Мистецтвознавцям було запропоновано створити рекламу кінотворів за мотивами чеховських оповідань та дослідити питання про інтерпретацію чеховських сюжетів в різних жанрах мистецтва. Завдання екскурсоводів полягало у доведенні чи спростуванні твердження, що життя у чеховських персонажів є. Цій групі необхідно було дослідити, як саме продовжується життя героїв класика. Результати своїх досліджень учням слід було представити у вигляді презентацій, публікації, веб-сайту.

Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?

Для опрацювання і представлення результатів власних досліджень школярі використали програми Word, Excel, PowerPoint, Publisher, Photoshop CS3, CorelDraw X4, Іnternet Explorer 7. В ході реалізації проекту учні спілкувалися за допомогою електроної пошти, служби обміну швидкими повідомленнями Skype та ICQ. Не дивлячись на те, що кожен учень виконував своє завдання за влас-ним комп'ютером (протягом довготривалих канікул), це не завадило школярам надавати один одному допомогу: вони радили один одному, як краще використовувати кольорову гаму, добирали ілюстрації, анімацію, вчилися створювати гіперпосилання. Учасники проекту навчилися виконувати роботи згідно з вимогами, які пред'являються до презентацій, публікацій, веб-сайту.

Як вчитель використовував інформаційно-комунікаційні технології для зацікавлення учнів до навчання?

ІКТ використовувалися вчителем для створення дидактичних та методичних матеріалів. З метою зацікавлення учнів до участі у проекті створена вступна (стартова) презентація вчителя, а результати участі школярів у проекті відображено у підсумковій презентації. Завдання для учнів, рекомендації для подальшої роботи розміщувалися у комп'ютерній мережі, зворотній зв’язок здійснювався за допомогою електронної пошти, служби обміну швидкими повідомленнями Skype та ICQ.

Дидактичні матеріали

Задание для групп:

Задание литературоведам

Задание социологам

Задание искусствоведам

Задание знатокам

Памятки и рекомендации:

Памятка "Как работать в Интернете"

Памятка "Как работать в группе"

Памятка "Условия эффективного взаимодействия в группе"

Памятка "Правила ведения дискуссии"

Задания:

"Веришь - не веришь"

Тесты по рассказам А.П.Чехова

Кроссворд по рассказу "Толстый и тонкий"

Литературный диктант "Узнай героя"

"Оборвыши"

"Установи соответствия"


Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом

Стартовая презентация учителя

Ответы на кроссворд по рассказу А.П.Чехова "Толстый и тонкий"

"Установи соответствия", ответы

"Веришь - не веришь", ответы

Литературный диктант "Узнай героя", ответы

"Оборвыши", ответы

Які результати одержали учні в проекті?

Учнями створено:

Рекламу кінотворів за мотивами оповідань А.П.Чехова.

Словник "Прізвища, що говорять".

Віртуальну екскурсію в галерею "Чехов-Арт".

Віртуальну екскурсію до міст, в яких знаходяться пам'ятники чеховським персонажам. В ході пошуково-дослідницької роботи учні прийняли рішення додатково створити каталог "Пам'ятники літературним персонажам в Україні".

"Написано" п'єсу "Ба! Знакомые все лица!.."

Складено "Цитатник", в якому зібрані афористичні вислови письменника.

Поповнено віртуальну бібліотеку творів А.П.Чехова.

Знайдено цікаві факти, пов'язані з життям та творчістю письменника. Найцікавіші з них розміщені на сторінках публікації та веб-сайту.

Самостійно прочитано близько 40 оповідань письменника.

Проведено соціологічне опитування серед учнів, батьків, вчителів, а також жителів району та міста.

Здійснено захист створених творчих робіт учнів.

Як бачимо, успіхи учнів значні: по-перше, ними створено дійсно творчі роботи, конкретні продукти з використанням ІКТ; по-друге, школярі поглибили знання з певних навчальних дисциплін; по-третє,найголовніше,оволоділи життєвими компетенціями, які допоможуть кожному з них у майбутньому житті досягти успіху, а саме: аналізувати, синтезувати, оцінювати інформацію; визначати мету своєї діяльності, планувати роботу; бути дисциплінованими, відповідально ставитися до виконання завдань, працювати у групі, поважати думки інших, приймати рішення.

Приклад(и) учнівських робіт

Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом

http://chehov.niv.ru/

http://www.velib.com/text_sochin.php?id=294

http://www.facebook.com/notes/anton-chekhov/anton-pavlovic-cehov-biografia/44834770047

http://ndce.edu.ru/cd_inner.php?ds=SeriesRef&

http://www.piplz.ru/page-id-107.html

http://a4format.ru/

http://aphorism-list.com/autors

http://www.rg.ru/2004/08/20/pamyatnik.html

http://www.rg.ru/2009/08/06/reg-jugrossii/futlyar.html