Навчальний проект "Від камінця до ноутбука"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 13:27, 4 березня 2011, створена Kuiko Olena (обговореннявнесок) (Використані матеріали:)

Перейти до: Навігація, пошук

Зміст

Назва проекту

«Від камінця до ноутбука»

Ідея проекту:

Ідея проекту полягає у створенні першого і єдиного на Україні музею «Історія обчислювальної техніки» у навчальному закладі.

Завдання вчителя:

знайти відповідь на питання: «Як треба організувати навчальний процес, щоб виховати на уроці інформатики сучасну конкурентноздатну особистість?»

Мета вчителя:

• розширити межі творчої діяльності – як власної, так і своїх учнів;
• усвідомити можливості ефективного застосування комп’ютерних технологій при навчанні різним предметам, а не лише інформатиці;
• привчити учнів до самостійної дослідницької діяльності під час розв’язування практично – спрямованих завдань;
• розширити можливості навчального процесу, використовуючи комп’ютер для проводження дослідження, створення презентацій, публікацій та веб – сайтів;
• ознайомити учнів з поняттям «проектна діяльність» і знайти відповідь на питання: «Які етапи розвитку пройшла обчислювальна техніка?»
• показати роль обчислювальної техніки в розвитку людства та ознайомити учнів зі старими зразками обчислювальної техніки;
• формувати в учнів первинну інформаційну культуру, культуру проектування;
• удосконалити свої знання з проектування та створення банку проектів, ідей, пропозицій;
• розвивати мислення: вміння аналізувати, класифікувати, пояснювати процеси за допомогою комп’ютерних технологій.

Автор проекту

Кийко Олена Онатоліївна, вчитель інформатики КЗ МНВК "Компьютерний центр" Управління освіти Вознесенської міської ради у Миколаївській області

Номінація

Успішний навчальний проект

Перелік шкільних навчальних предметів

інформатика, географія, фізика, математика, українська мова, економіка, історія.

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті

6, 7, 9, 10, 11, класи, 11 – 16 років

Опис проекту

Як виникла ідея проекту?

Ідея проекту виникла у мене у 2008 році під час вивчення теми «Історія розвитку обчислювальної техніки». Кожного року під час вивчення цієї теми я демонструвала учням графічні зображення обчислювальної техніки. Але це було не дуже цікаво, діти задавали багато питань, хотіли побачити на власні очі та доторкнутись до старих зразків обчислювальних приладів, хотіли спробувати провести розрахунок за допомогою арифмометра, або потримати в руках перфокарту. Це дійсно вже музейні експонати, і більшість учнів чує цю назву вперше. Я почала з учнями спільну дослідницьку діяльність по вивченню цієї проблеми.

Яке дослідження проводили учні? Що вони робили?

Учні дослідили як здійснювався розвиток обчислювальної техніки з давніх-давен до сьогодення. З цією метою учні спілкувалися з працівниками підприємств міста Вознесенська і Вознесенського району, жителями міста, однолітками, друзями, працівниками історико – краєзнавчого музею. Під час роботи над проектом учні повинні провести дослідницьку роботу в результаті якої зробити певні висновки і дати відповідь на питання «Які етапи розвитку пройшла обчислювальна техніка?». Учні опрацювали матеріали підручників з інформатики різних видавництв, здійснювали пошук інформації в мережі Інтернет.

Як учні використовували інформаційно – комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?

Основним завданням застосування інформаційно-комунікаційних технологій при роботі над проектом було формування у учнів активного, самостійного, творчого мислення. Учні використовували в дослідницькій роботі над проектом інформаційно-комунікаційні технології у вигляді свідомої пошукової роботи з інформаційними джерелами для пошуку інформації у всесвітній мережі Інтернет, роботі над додатковою літературою в бібліотеках міста. Учні працювали в мережі Інтернет над пошуком віртуальних музеїв обчислювальної техніки, біографіями вчених – винахідників, малюнками зразків старої техніки. Вони показують практичне застосування набутих базових знань та вмінь з інформатики та інших предметів. Учні удосконалюють свої знання та вміння по роботі з програмою POWER POINT, Flash, Publisher, графічними редакторами Fotoshop, Paint, CorelDraw, Хara, текстовим процесором Word, працюють в мережі Інтернет, створюють Web – сайти за допомогою мови розмітки гіпертексту html, працюють з принтером, сканером, проектором. Робота над проектом, з одного боку, сприяла опануванню сучасними технологіями для розв'язання практичних задач, формуванню системно-інформаційної картини світу, системного та об'єктно-орієнтованого мислення, пізнавальної активності та творчих компонентів мислення. З іншого боку, це сприяло формуванню у учнів стійкого інтересу до навчання, що є необхідною умовою практичної реалізації особистістно-орієнтованого навчання.

Як використовувалися інформаційно – комунікаційні технології вчителем?

В процесі роботи над навчальним проектом учні розвивають навички мислення високого рівня, свою життєву компетентність, вчаться самі робити висновки, знаходити нові оригінальні підходи, докази, розвивають творчі здібності. Вони не просто вивчають історію розвитку обчислювальної техніки, а й створюють культурну спадщину для нащадків. Практична спрямованість діяльності учнів підкреслюється під час роботи з пакетом програм MsOffice. Учні зробили висновок, що історія створення обчислювальної техніки – одна зі сторінок історії людства, вона має велике значення для подальшого розвитку інформаційних та комунікаційних технологій. З метою зацікавлення учнів у навчанні та розвитку їх творчого мислення вчителем широко використовувалися інформаційно-комунікаційні технології, мультимедійні презентації, робота в мережі Інтернет, публікації та Web – сайти. Під керівництвом вчителя школярі проведуть пошук в Інтернеті:
1) сайтів, які містять інформацію про видатних вчених – винахідників обчислювальної техніки;
2) сайтів з інформацією опису зразків обчислювальної техніки;
3) віртуальних музеїв обчислювальної техніки різних навчальних закладів.
Група, яка працюватиме над проектом, проаналізує отримані дані, зібрані експонати, систематизує їх і створить музейні експозиції. Результатом проекту є створення музею «Історія обчислювальної техніки», учнівського сайту, учнівської презентації та публікації, які будуть показані учням та вчителям з інших предметів, будуть презентовані працівникам Вознесенської міської ради, депутатському корпусу, громаді міста.

Які результати одержали учні в проекті?

Результат виконання проекту ,,відчутний” – це конкретний результат – створений музей «Історія обчислювальної техніки», готовий до показу та втілення в подальшу навчально – виховну роботу. Музей будуть відвідувати учні шкіл міста при вивченні шкільних предметів інформатика, інформаційні технології, географія, фізика, математика, українська мова, економіка, історія, а також жителі міста Вознесенська. На протязі проектної діяльності учні:
 навчилися розв'язувати проблеми,
 займатися проектною діяльністю,
 розробляти етапи втілення проекту,
 оволоділи технологією створення банку ідей,
 навчилися впорядковувати інформацію, робити її аналіз,
 навчилися використовувати різноманітні методи, засоби навчання, інтегрувати знання, уміння з різних предметів.
Учні ознайомилися з новою формою учбової діяльності - проектною.

Досягнуті результати проекту:

• Розкриття уніфікованого змісту проектної діяльності, адаптованої до шкільної практики, орієнтованої на особистість учня;
• Розвиток життєвої компетентності учнів;
• Реалізація навчальних цілей, що стоять перед сучасною школою;
• Впровадження в роботу особистісно-орієнтованого навчання;
• Розвиток у учнів пізнавальних навичок, вміння самостійно конструювати свої знання та орієнтуватися в інформаційному просторі;
• Розвиток творчого та критичного мислення учнів, вміння бачити, аналізувати, сформулювати та вирішити проблему;
• Впровадження нових педагогічних технологій в повсякденну роботу;
• Формування в учнів мотивації до навчання.
Під час робота над проектом учні дослідили як здійснювалося написання перших програм, вивчили будову зразків обчислювальних приладів, зробили аналіз існуючих проблем у розвитку інформаційних технологій.

Галерея музею:

Фотографии музею:


Відкриття музею

Екскурії учнів

Календар історії:

Використані матеріали:

Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом

Багатомовна пошукова система

http://www.google.com/ - Google має величезні можливості в галузі пошуку. При цьому загальна кількість проіндексованих сторінок перевищує два мільярди. Добір документів можна проводити на більш ніж шістдесяти мовах.

Українські пошукові системи

http://meta.ua- МЕТА здійснює пошук по українським серверам, а також серверам з українською тематикою у всьому світі. Область пошуку додатково обмежується однією або декількома регіональними підрубриками. Важлива унікальна особливість Мети - підтримка пошуку з урахуванням правопису української мови.
http://www.uaport.net/UAcatalog/- перевагою TopPing є нова метапошукова машина МетаPing,, яка дозволяє виконувати пошук по декільком ІПС одночасно.
http://www.goldbook.dp.ua/- Золота книга - каталог каталогів, пошукових та рейтингових систем України, РФ і країн СНД. Ресурс всього містить 259 каталогів

Російські пошукові системи

http://www.rambler.ru/ - пошукова система містить інформацію про більш ніж 12 мільйонів документів, розташованих на серверах країн СНД і Росії. Rambler опускає при пошуку стоп-слова: прийменники, частки, артиклі. Якщо ж ці елементи входять до складу фрази, то їх потрібно узяти в лапки.
http://www.aport.ru/ - одна з кращих російськомовних пошукових систем. Перевагою Апорту є англо-російський і російсько-англійський переклад у режимі online запитів і пошуків результату, завдяки чому можна вести пошук у російських ресурсах Internet, навіть не знаючи російської мови.
http://www.yandex.ru/ - найбільша пошукова машина російської частини Internet: кількість проіндексованих документів наближається до 56 млн. Пошук враховує усі форми слова за правилами російської мови, у тому числі відмінки і дієвідміни.

Список літератури

1. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: Навчальний посібник. - К.академвидав, 2004. - 352 с.
2. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології. - Київ: Академвидав, 2004. - 190 с.
3. Головко М.В. Використання можливостей нових інформаційних технологій у навчанні // Зб. Наукових праць К.: - Подільського державного педагогічного університету: Серія пед. - Коломія: ВПТ «ВІК», 2001. - Вип. 7. - С. 15-19.
4. Гуревич Р., Кадемія М. Впровадження нових інформаційних технологій у навчально-виховний процес //Воспитание школьников, 1999. - № 1.
5. Гаврилюк О. Нові технології навчання – ефективний шлях забезпечення високої кваліфікації спеціалістів //Рідна школа, 1998. - № 6. – С.68-71.
6. Леонтович А. Учебно-исследовательская деятельность школьников как модель педагогической технологии //Народное образование, 1999. - № 10. – С.152-158.
7. Підласий І. Педагогічні інновації: Освіта ХХ1 століття //Рідна школа. – 1999. - № 2. – С.3-17.
8. Сазоненко Г. Проективна педагогіка: з досвіду проектування навчальних технологій //Рідна школа. – 1999. - № 4. – С.41-45.
9. Инновации в школе: характер и результаты // Общее среднее образование России. Сб. нормат. документов 1992 - 1993 гг.: В 2 кн. / М-во образования РФ. М.: Просвещение, 1993. Кн. I. С. 63-89.
10. Комп’ютери в навчальному процесі // Матеріали Всеукраїнської конференції. — Умань: Інкомтех, 1999. — 84 с.
11. Монахов В.М. Проектирование и внедрение новых технологий обучения // Советская педагогика. - 1990. - №7.
12. Морозов В.М., Пидкасистый П.И. Подготовка учителей к инновационной деятельности //Советская педагогика. - 1991. - №10.
13. Полат Е.С. Новые педагогические и информационные технологии. М., 1998.
14. Селевко Г.К. Современные образовательные технологии: Учебное пособие. — М.: Народное образование, 1998. — 256 с.
15. Селевко Г.К. Современные образовательные технологии. - М.: Народное образование, 1998. - 256 с.
16. Державна програма "Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці": Постанова Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2005 р. № 1153 // http://zakonl.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main-cgi?nreg=o2.
17. Столяренко Л. Д. Педагогические технологии. – В 2 кн.:
18. Сиротинко Г.О. Шляхи оновлення освіти: Науково-методичний аспект. Інформаційно-методичний збірник. – Х.: Основа, 2003. – 96с.
19. Гудирева О.М. Вплив нових інформаційних технологій навчання на активізацію навчально-пізнавальної діяльності студентів // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. пр. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2003. – Вип. 6. – С. 25-36.
20. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ «Вінниця», 2006. – Вип. 12. – 477 с.
21. Олексенко В.М. Інформаційні та педагогічні технології в освіті // Матеріали V Всеукраїнської конференції «ІТОНТ – 2006». – Черкаси: ЧНУ, 2006. – С. 92.
22. Сучасні шкільні технології. Частина 1, Частина 2. Б-ка «Шкільний світ» - 2004р.

Список літератури