''Портфоліо з теми: We is our food''
Зміст
- 1 Назва навчальної теми
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Навчальна тема (як записано в програмі)
- 4 Вік учнів, клас
- 5 Стислий опис
- 6 Повний план вивчення теми
- 7 Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
- 8 Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
- 9 Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
- 10 Відомості про автора
- 11 Відомості про тренінг
Назва навчальної теми
We is our food
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Основний предмет: Англійська мова Другорядний предмет: Основи здоров’я
Навчальна тема (як записано в програмі)
Харчування
Вік учнів, клас
Учні 7 класу 12 - 13 років
Стислий опис
В проекті беруть участь учні 7 класу ЗОШ № 9. Тема за програмою: «Харчування». Продукт діяльності учнів: створення презентацій за темами проектів.
Повний план вивчення теми
Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
практикувати учнів у ММ та ДМ за проблемними ситуаціями; навчати систематизувати одержану інформацію; вдосконалювати навички читання, монологічного та діалогічного мовлення у вивчених лексико-граматичних структурах за темою; практикувати інтерактивні форми навчання, стимулювати прояви ініціативи учнів; навчити учнів виконувати трансформаційні завдання; формувати навички вживання граматичних структур з визначеннями якостей харчових продуктів; продовжувати формувати навички непідготовленого усного мовлення за проблемними ситуаціями; вчити учнів логічного висловлювання під час виконання проблемних завдань; формувати навички 21 століття, сформувати навички пошуку інформації в інтернеті;
Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
Учні будуть оцінюватись за державними критеріями оцінювання навчальних досягнень за допомогою форм для оцінювання, що містяться у Портфоліо, з якими учні знайомляться перед початком роботи над проектом.
Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
До початку проекта вчитель ознайомлює батьків із буклетом про метод проектів. Перший етап: Перед початком проекту учні ознайомлюються із презентацією вчителя, з якої вони дізнаються про сам проект, його етапи, цілі та завдання. На початку учні обдумують ключове питання та згадують раніше вивчене з теми за допомогою вправи «Асоціативний кущ». Потім вчитель поділяє клас навпіл по дев’ять учнів ( за схемою: сильний учень – слабкий учень). Учні ознайомлюються з тематичними та змістовими питаннями проекту. Потім учні працюють в групах. Другий етап: На початку роботи учні розробляють план дослідження і презентації « Ми – те, що ми їмо» на основі тематичних та змістових питань, представлення результатів і висновків дослідження , сценарій. Визначають проблему, на розв' язання якої спрямовано проект ( учні самі пропонують до розгляду проблеми в межах тематики проекту). Впродовж роботи над проектом роблять самооцінювання у формі обговорення в групах. Ознайомлюються з поняттями «Авторське право» та «плагіат». Третій етап: Учні здійснюють пошук в Інтернеті інформації з теми проекту, добирають малюнки та ілюстрації, обговорюють знайдену інформацію, пропонують свої ідеї, дають їм оцінку, визначають кращі ідеї та створюють мультимедійну презентацію в програмі PowerPoint, яку демонструють. Четвертий етап: В кінці проекту учні демонструють презентацію та заповнюють таблицю підсумкового оцінювання. Фасилітація буде проходити у формі допомоги вчителя учням: надання певних корисних сайтів та інструкції.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Вірченко Катерина
Фах, навчальний предмет
Вчитель англійської мови
Навчальний заклад
Шахтарська загальноосвітня школа І - ІІІ ст. № 9
Місто\село, район, область
м. Шахтарськ Донецької області