Wiki - статтю «Що говорить усна народна творчість про конфлікти та шляхи їх вирішення?»
Зміст
Назва проекту
Яку роль толерантність відіграє у вирішенні конфліктів?
Автори проекту
Учні 7-А класу Ліцею інформаційних технологій
Тема дослідження
«Що говорить усна народна творчість про конфлікти та шляхи їх вирішення?»
Проблема дослідження
Які шляхи вирішення конфліктів бачать джерела усної народної творчості ?
==Приклади прислів’їв та приказок==
Прислів’я та приказки про взаємини між людьми , спілкування . Звучать як мудрі повчання
Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова — завзятих ворогів.
Не копай іншому ями, бо сам упадеш.
Не лізь поперед батька в пекло.
Не сунь носа до чужого проса.
Гостре словечко коле сердечко
Не бажай другому того, чого сам не хочеш.
Що тобі не мило, другому не зич.
З ким поведешся , того й наберешся
Хто красно говорить, громаду на гачок ловить.
Як ми до людей, так і люди до нас.
Нікому не вір, то й ніхто не зрадить.
Прислів’я та приказки про негативні явища у спілкуванні та взаємина
У хорошій компанії розуму наберешся, а в поганій і свій загубиш.
Зла компанія, що вугілля: як не впече, то замарає.
З добрим дружись, а лихих стережись.
Недруг піддакує, а друг сперечається.
Ситий голодному не товариш.
Коли надувся, як сич, то гостей не клич.
Гість першого дня - золото, другого - срібло, а третього - мідь: додому їдь.
За чужим столом не махай постолом.
Надокучив, як парена редька.
Лихий доброго псує.
Від лихого поли вріж та тікай.
Бійся не чорта, а лихого чоловіка.
Козла бійся спереду, коня — ззаду,а лиху людину — з обох боків.
Дурням закон не писаний.
Жалів яструб курку - доки всю обскуб.
Живемо, як горох на дорозі: хто не йде, той скубне.
Семеро воює, а один горює.
Хто перший, той ліпший.
Хто себе надміру любить, той друзів не має.
Прислів’я та приказки про дружбу та згуртованість
Берись дружно – не буде сутужно. • Дружба — велика сила. • Дружба — найбільший скарб. • Дружба родиться в біді, а гартується в труді. • Дружба - як дзеркало: розіб’єш, не складеш. • Міцну дружбу і вогонь не спопелить. • Що за дружба — і сокирою не розрубаєш. • Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш. • Вірний приятель — то найбільший скарб.
Дружба та братство — дорожче багатства
Де дружніші, там і сильніші.
Де дружно, там і хлібно.
Дружний табун і вовків не боїться.
Дружній череді і вовк не страшний.
Дружні сороки і орла заклюють.
Гуртом добре й батька бити.
Добре тим живеться, де гуртом сіється і жнеться.
Що громада скаже, то і пан не розв'яже.
Без ради і військо гине.
Прислів’я та приказки про добро та згоду • Добрий чоловік — надійніше кам'яного мосту.
• Згода будує, а незгода руйнує.
• З добрими людьми завжди згоди можна дійти.
• Де згода панує, там і горе танцює.
• Краще солом'яна згода, як золота звада.
• Де незгода, там часто шкода.
• Де в сім'ї лад, там і клад.
• Сім'я червона ладом.
• Родинні нелади доведуть до біди.
4 правила толерантного спілкування:
• Бути завжди уважним.
• Бути терпимим в спорі і аргументувати свою думку.
• Бути гуманним і милосердним.
• Не ображати співбесідника.
Майже всі українські казки показують , що зло буде наказане, або приведе до плачевник наслідків самого кривдника. Інсценізація казок М.Коцюбинського «Два цапки» та «Дві кізочки».
Яких правил слід дотримуватися, щоб відстояти свою думку, не зашкодивши стосункам з оточуючими?
Як відстояти свою думку?
Щодня в процесі будь-якого спілкування (дружнього, ділового ...) ми змушені демонструвати свою точку зору - від "на який виставу сходити" до "мій проект СПРАВДІ принесе купу грошей". І часто доводиться її відстоювати у поєдинку думок. Вийти переможцем в цьому двобої допоможе дотримання таких принципів. Почнемо з образного порівняння. Знаєте, що відбувається, коли в воронячою зграї з'являється біла ворона? Її товарки закльовувала її до смерті, беручи за щось стороннє. А що відбувається, коли в людському суспільстві усталених думок і заборон з'являється людина, яка несе власну (а тому і оригінальну) ідею? Ні, ну ми ж, звичайно, не тварини, ніхто нікого не збирається вбивати! ... Ми починаємо давати поради. Добрими намірами попередити, налякати, зупинити навколишні починають мостити дорогу юному і сміливо створення. Як же реагувати на поради і порадників? Як відстояти свою думку? Переходимо до умов перемоги.
Перше , що потрібно собі усвідомити, це те, що ваша думка має право бути. Незалежно від того, чи підтримується воно іншими чи ні. Народилося в вашій голові, ваша думка оригінально, тобто відрізняється від думок інших людей. А все несхоже (і тим більше, незнайоме!) Викликає недовіру. Будь-яка людина, що несе власну ідею, повинен зробити з натовпу крок вперед, то є до певної міри стати опозиційним. І бути готовим до того, щоб відстоювати свою ідею, якщо вона того, звісно, варто. А раптом ви геній? А раптом ваша ідея коштує мільйони, а ніхто, крім вас про це не здогадався? Та яке право ви маєте здаватися?! Це вже, вибачте, злочин - перед самим собою. Якщо б не мали відвагу окремих особистостей бути самими собою (тобто не бути як усі), ми б до цих пір вважали, що Сонце обертається навколо Землі плоскою. Таких прикладів - безліч.
По-друге , будь-яке зустрілося на вашому шляху думку варто сприймати лише як думку, яка піддається обговоренню. І будь-якої людини, як би авторитетний він не був, потрібно сприймати не як останню інстанцію, а всього лише як людину, яка так само, як і ви, може й помилятися і помилятися. Запорука перемоги в будь-якій ситуації - впевненість в собі, помножена на позитивний настрій. Сенс позитивного настрою - отримувати користь абсолютно зі всього, що відбувається. І будь-який спір, будь-яку дискусію варто сприйняти як можливість обговорити вголос свою ідею, обкатати її, перевірити, наскільки ви можете зробити її в очах іншого вагомою, наскільки можете захопити й запалити співрозмовника. Таке обкативаніе дуже вам стане в нагоді при подальшій реалізації ідеї, коли потрібно буде переконувати і захоплювати клієнтів, партнерів. Візьміть собі на озброєння такий вислів людини, яка знає, про що говорить, бо сам він вже добився всього, чого хотів: "Необхідно переконати себе в тому, що всі ваші ідеї - це ланцюг гіпотез, які запросто можуть спростувати. А раз так -- за них слід боротися. І в цій боротьбі виковує істина ... "(Гері Хемел, мільйонер, бізнес-консультант і письменник).
По-третє . Не треба ні на кого, навіть на найближчих людей, ображатися за нерозуміння і відсутність підтримки. На жаль, наші найближчі люди часто виявляються найбільшим нашим перешкодою на шляху до успіху. Вони, по праву близьких, надмірно за нас хвилюються, бажаючи нас уберегти, нав'язують свій негативний досвід, і, що найстрашніше, зовсім не соромляться у висловлюваннях. Як з цим боротися? Відповідайте їм тим самим, тільки виступайте не з їхніх позицій, а зі своїх: покажіть їм впевненість у власних силах, щоб вони не хвилювалися, продемонструйте досвід перемог, які здобули на вибраному вами шляху, говорите дружелюбно, м'яко. Перед такою поведінкою впаде будь-яка стіна нерозуміння. Будьте готові до діалогу. Саме в діалогах виковує меч ваших перемог! Пам'ятайте: найбільша ваша опора в житті - ви самі, нічия зовнішня підтримка не зможе допомогти, якщо немає підтримки внутрішньої. За будь-яких нападків не варто бичитися і ставати в позу невизнаного генія. Є тільки один спосіб перевірити геніальність ідеї - втілити її в життя. Невизнаних геніїв не буває. Найчастіше люди, які називають себе такими - пустослів'я, що намагаються здатися кращими, ніж вони є насправді. Можна звинувачувати весь світ у своїх поразках, а можна, нічого ні від кого не чекаючи, розраховуючи тільки на себе, - взяти і перемогти. Впевнена, що у вас так і буде.
Четверте . Кожна людина думає в міру своєї зіпсованості. І кожен дає поради і застереження в міру свого досвіду. Хтось може звинуватити вас у тому, в чому повинен сам (з серії колоди в чужому оці), хтось може спробувати нав'язати вам досвід своїх минулих невдач. А вам-то каптан з чужого плеча може виявитися малий, у вас щось життя йде по-своєму, і можливо ви зробите те, про що інші можуть тільки мріяти! А буває, що сіють сумніви і відмовляють від подвигів і просто через заздрість. І ще один маленька рекомендація наостанок. У кожного з нас бувають і злети і падіння. Такі падіння, коли не віриться вже ні в що - навіть у свою дієздатність віриться важко, не кажучи вже про віру в перемогу. У такі моменти необхідно убезпечити себе від різких кроків і поспішних рішень. Зробити це можна так: У період підйому - спокійного, впевненого стану духу, коли свідомість не затуманене ні радістю, ні смутком і здатен тверезо оцінювати ситуацію і приймати адекватне рішення, коли стовідсотково собі довіряєте, - тоді візьміть аркуш паперу і напишіть те основне, що вам потрібно відстояти і що вважаєте важливим. І коли прийде пора сумнівів, просто візьміть цей папірець, перечитайте і робіть, як написано, не допускаючи навіть однієї поразницьку думки. Тому що зараз ви не здатні тверезо міркувати і можете зробити помилку, а коли писали ці положення - перебували при повному розумі і тверезій пам'яті. Так якого з вас варто довіряти? Стійте на своєму, все буде так і тільки так - як ми того захочемо!
Висновки
Джерела усної народної творчості: прислів’я, приказки та казки закликають до дружби, згуртованості , добрих взаємин , порозуміння. Радять уникати злих та недобрих людей , обмежити спілкування з ними , щоб не допустити неприємних конфліктів. А психологи радять бути впевненим в собі і тактовно та толерантно вчитись будувати свої взаємини. Тож можна сказати , що добро та толерантність у взаєминах врятують світ від конфліктів.
Корисні ресурси
http://constructorus.ru/uspex/kak-otstoyat-svoe-mnenie-svoyu-tochku-zreniya.html http://itstechnology.ru/page/jak-vidstojati-svoju-dumku