Wiki-стаття навчального проекту учня

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

"Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник»

Автори проекту

Самойлюк Ольга

Тема дослідження

Євген Гуцало. Основні відомості про письменника. Турбота про світ природи - неодмінна риса гуманної, гідної поведінки особистості �(за оповіданням «Лось»)

Проблема дослідження

Чи варто нищити природу заради власної наживи?

Гіпотеза дослідження

Небачено активна й здебільшого непродумана діяльність людини, супроводжувана знищенням природних ресурсів і забрудненням навколишнього середовища, призвела до того, що нині біосфера планети перебуває в критичному стані, коли до глобальної катастрофи залишилися лічені кроки.

Цілі дослідження

1. Яка головна тема та ідея оповідання "Лось". 2. Чому Є. Гуцало обрав саме тему природи в своїй творчості? 3. Як ви розумієте поняття гуманізм? 4. Який головний конфлікт твору?

Результати дослідження

Євге́н Пили́пович Гу́цало (14 січня 1937, с. Старий Животів, тепер Новоживотів Оратівського району Вінницької області — 4 липня 1995, Київ) — український письменник, журналіст, поет і кіносценарист. У 1959 закінчив історико-філологічний факультет Ніжинського педагогічного інституту. Працював у редакціях газет на Вінниччині, Львівщині, Чернігівщині, в «Літературній Україні», редактором у видавництві «Радянський письменник».

Тема стосунків людини і природи дуже хвилювала видатного українського письменника Євгена Гуцала, їй він присвятив своє оповідання «Лось».

Головна тема оповідання: В оповіданні "Лось" змальовані переживання хлопчиків, які зробили все, щоб врятувати звіра, а також прекрасні картини природи. На протязі всього твору ми бачимо, що автор — дуже гуманна людина.

Людина є часткою природи, але всесильною. На неї покладена відповідальність за збереження всього живого на землі.

В основу оповідання «Лось» відомого українського письменника Є. Гуцала покладені справжні факти. На початку твору перед нами постає красень-лось: «Це був великий звір з широкими грудьми, які легко здималися од дихання, його груди нагадували низькорослий кущ, із якого обнесло листя».

Тварина потрапила в біду. Лід на річці не витримав ваги лося, і він провалився у величезну ополонку. На щастя, з’явилися хлопці, які заходилися рятувати тварину.

Старший узявся рубати лід, а молодший дуже хвилювався і зітхав, «нетерпляче бив себе по стегнах». Хлопці ризикували своїм життям, щоб врятувати з води лося. Автор показує, що любов дітей до природи не обмежується лише спогляданням її краси. Вони рятують лося, виступають проти браконьєра. Тим самим хлопчики утверджують свою активну життєву позицію в ставленні до природи.

Болем відлунює постріл у серцях дітей, коли куля браконьєра, дядька Шпичака, звалила величну тварину. Автор засуджує жорстокість деяких людей, що байдужі до всього прекрасного, прагнуть тільки наживи.

В оповіданні «Лось» возвеличено перш за все добро. Ставлення до природи — це ставлення людини до самої себе, до майбутнього. А збереження фауни і флори рідного краю цілком залежить від совісті кожного.


Головна ідея:гармонія світу людини і природи; уславлення чесності й справедливості, гуманного ставлення до природи; засудження жорстокості й підступночті.

Як ви розумієте поняття гуманізм?

Гуманíзм — визнання людини найвищою цінністю у світі, повага до гідності та розуму людини; течія в західноєвропейській культурі епохи Відродження, право на щастя в житті, і вільний вияв природних почуттів і здібностей. Гуманізм це ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність. Гуманістичний світогляд протиставляється світоглядам, для яких людина не стоїть на вершині піраміди цінностей: релігійному, де найголовнішою цінністю проголошується Бог, класовому, для якого найважливіші інтереси певного класу, імперському, для якого найпершою цінністю є інтереси імперії тощо.


Який головний конфлікт твору? Конфлікт людини і природи. Врятований дітьми звір загинув від руки дорослої людини Людина і природа - нерозривне, людина є її часткою.

Висновки

Після проведення дослідження ми дійшли висновку, що людина і природа є одним цілим. У невеличкому творі Є. Гуцало зумів поставити ряд дуже важливих проблем: те, що людина вважає себе царем природи, не дає їй права знищувати тварин для своєї розваги. Навпаки, люди мають усвідомити, що їх завдання — оберігати та захищати природу, турбуватись про неї, бути милосердним.

Корисні ресурси

[Відомості про письменика]

[Текст оповідання "Лось"]

[Інформація до оповідання]