Wiki

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Призначення сервісу

Wiki-сервіс — це сайт, що дозволяє своїм відвідувачам редагувати матеріали, що вже на ньому розміщені, створювати посилання на інші сторінки, створювати свої сторінки (на wiki вони називаються статтями), обговорювати статті, що вас цікавлять.

В основі створення Вікіпедії лежить принципово нова ідея - використання колективного розуму.

Перша wiki-система називалася WikiWikiWeb. Її назвали на честь автобусного маршруту, що діє в аеропорті Гонолулу (Гаваї) - Wiki Wiki, що означає «швидко-швидко». Порівняльний аналіз деяких можливостей Вікі та звичайних веб-сайтів наведено в таблиці 1.

Веб-сайт Вікі-сайт
Наповненням займається одна людина Наповненням займається співтовариство
Дизайн має значення Дизайн не має значення
Необхідні знання html - тегів Необхідні знання простих Wiki-тегів
Оновлення через FTP-протокол Оновлення через веб - протокол
Створення нових сторінок передує створенню посилань Посилання на нові сторінки передують створенню нових сторінок
При оновленні сайту попередня інформація знищується Всі сторінки сайту залишаються в базі даних
Для кожної сторінки всередині сайту можна отримати перелік сторінок, на які вона посилається Для кожної сторінки можна отримати список сторінок, на які вона посилається, та список сторінок, які містять посилання на сторінку
Карта сайту створюється централізовано Карта сайту створюється автоматично та відображає інтереси учасників співтовариства
Індивідуальна редакційна політика Колективна редакційна політика

Принцип

Вікі характеризується наступними ознаками:

  • можливість багатократного внесення правок засобами самого середовища, без використання зовнішніх редакторів.
  • особлива мова розмітки - так звана вікі-розмітка, яка дозволяє легко та швидко створювати в тексті структурні елементи та оформлювати окремі елементи.
  • відображення змін відразу після їх внесення
  • розподіл змісту на іменовані сторінки
  • колективна робота
  • облік змін (облік версій) тексту - можливість порівняння редакцій та відновлення попередніх версій.

Вікі-технологія – потужний інструмент для швидкого створення та редгування колективного гіпертексту. При цьому дописувач або група учасників проекту не відволікаються на html-кодування та встановлення зв‘язків між різними частинами тексту. Цю роботу виконує спеціальний програмний агент. Це дозволяє користувачам, які не мають спеціальних знань ІТ-технологій, створювати та редагувати тексти.

Іншою важливою рисою Вікі є контроль за версіями статей. Всі правки користувачів фіксуються та супроводжуються інформацією щодо часу, дати та автора правки. У систему вбудований модуль контролю версій, що дозволяє порівнювати вихідний і відредагований текст статті. Будь-яка версія статті може бути відновлена. Оскільки такі зміни супроводжуються "підписами" авторів, користувач може оперативно зв'язатися з учасниками, що редагували статтю, та обговорити подальшу спільну роботу над нею.

Крім функцій створення та публікації матеріалів підтримуються колективні та індивідуальні комунікації. Інформаційні матеріали та середовище обміну повідомленнями знаходяться в єдиному просторі. Кожна тематична стаття має свою сторінку обговорення. Окрім того, такі технічні функції, як облік змін, порівння версій та журнал правок, створюють віртуальний простір, в якому члени мережевого співтовариства можуть спостерігати за спільною діяльністю.

В Вікі розроблено іншу ідеологію створення нових сторінок. За правилами побудови веб-сайтів, спочатку створюється сторінка, а вже потім робиться посилання на неї. В Вікі посилання на ще не створені сторінки - не тільки норма, а й єдиний можливий спосіб створення записів - для створення нового запису спочатку необхідно вказати в тексті посилання на нього.

Взаємозв‘язок сторінок та колективні зусилля – саме ці риси виділяють Вікі-технологію серед інших соціальних сервісів. Учасники з різних географічних областей та різних областей знань можуть незалежно один від одного працювати над створенням статей. Взаємодія між учасниками встановлюється через взаємодію між статтями. Взаємодія між статтями встановлюється автоматично у відповідності до правила – назва статті є потенційним посиланням на цю статтю в тексті інших статей.

Ким (компанія, людина), коли і при яких обставинах був створений?

Вікі-технологію розроблено в 1994 році, а на волю випущено 25 березня 1995 року. Його автор, програміст Уорд Каннингем (Ward Cunningham), створив WikiWikiWeb як частину проекту "Портлендське сховище шаблонів" (Portland Pattern Repository).

Каннингем розробив концепцію wiki, вигадав їй цю забавну назву (wiki було першим словом, яке програміст вивчив під час свого візиту на Гаваї) і, власне, написав перший wiki-механізм.

Послідовниками вчення wiki стали й бізнесмен Джиммі Вейлс (Jimmy Wales) і вчений Ларрі Сенгер (Larry Sanger), які поклали його в основу своєї електронної енциклопедії - Nupedia. Основний принцип цієї енциклопедії говорив: інформація, що міститься в ній, повинна поширюватися безкоштовно й вільно. Проект існував з березня 2000 до вересня 2003 року. Але в історію він увійшов ще й тому, що Nupedia вважається прообразом енциклопедії Wikipedia, що з'явилася в січні 2001 року.

Проект Вікіпедії стартував у 2001 році. В цій вікі-енциклопедії на даний момент розміщено понад 8 млн. статей, з них 1,6 млн – на англійській мові. Статті пишуться на 253-х мовах. Орієнтовна кількість авторів та редакторів - 50 тис.

Група сайтів Вікіпедії знаходиться в десятці найбільш відвідуваних веб-ресурсів світу. Кожний 200-й запит, що відбувається в Інтернеті, направляється у Вікіпедію. Більше третини дорослого населення Америки (36%), які мають доступ до мережі Інтернет, хоча б раз користувалися цією енциклопедією. Серед американців з вищою освітою вікі-енциклопедією користувався кожний другий, а серед тих, хто закінчив тільки школу – 22%. Серед студентів очних та заочних форм навчання відсоток використання енциклопедії складає 50%.

За матеріалами сайту: www.interface.ru. Дата публікації: 15.10.2007

Крупнейшая онлайн-энциклопедия Wikipedia в сентябре 2007 г. преодолела отметку в 8 млн. статей.
По данным представителей Wikipedia, в этой энциклопедии на начало октября 2007 г. насчитывается более 8,4 млн. статей на 253 языках. Из них, 2,039 млн. статей на английском, сообщает Mashable.
У русскоязычныого раздела Wikipedia юбилей был 4 сентября 2007 г., когда в 11 часов 38 минут 10 секунд по московскому времени пользователь под ником Ekamaloff начал писать статью о микробиологе и нобелевском лауреате Андре Львове, которая стала 200-тысячной по счёту в проекте.
Напомним, что русская «Википедия» была открыта 20 мая 2001 года, а 100-тысячный порог был преодолен 16 августа 2006 г.

У 2006 році термін Wiki додано до онлайнового Оксфордського Словника Англійської мови(Oxford English Dictionary, OED). Він означає модель сайтів, контент яких може змінювати сам користувач.

Найбільшим та найвідомішим вікі-сайтом стала Wikipedia (україномовна Вікіпедія).

Переваги сервісу

  • Для редагування тексту на wiki-сайті не потрібно знання HTML (мови розмітки гіпертексту)
  • наявність власної мови розмітки, яка, на відміну від мови HTML, більш проста і зручна у використанні,
наприклад, щоб деякий текст взяти в
штрихову голубеньку рамочку 
перед ним треба вставити пробіл.
  • для введення і редагування матеріалу використовується простий on-line редактор.
  • внесені виправлення моментально відображаються на сайті, не потрапляючи на попередню перевірку в руки редактора або адміністратора сайту
  • в середовищі on-line редактора присутня панель інструментів яка робить написання й форматування тексту справою не більш складною, ніж у Word'і.
  • Wiki-Системи дозволяють стежити за всіма змінами на сайті. Цікаво, що захист від помилок або зловмисного викривлення інформації реалізується за допомогою контролю версій. Усі зроблені на сторінці зміни зберігаються в базі даних і в будь-який момент можна повернутися до одного з попередніх варіантів.
  • надають місце для дискусії із приводу будь-якого опублікованого матеріалу (зверху кожної статті є вкладка правити),
  • можливість присвоїти статті певну категорію дозволяє миттєво знаходити матеріали, що належать до цієї категорії.
  • використання механізму шаблонів дозволяє
    • створювати і застосовувати шаблони для написання статей або фрагментів статей однієї структури.
    • передавати новини на сторінки користувачів в межах певного проекту, змінюючі дані лише в одній статті-шаблоні
  • підтримують унікальні простори імен, інші механізми,

украй корисні при складанні документації, повній гіперпосилань, і інформації енциклопедичної властивості.

Недоліки сервісу та обмеження його застосування

Недоліки

Неможливість одночасного редагувати статті кількома користувачами

Обмеження

Обмеження статті з погляду читацького сприйняття

Кожна стаття Вікіпедії перебуває в процесі "еволюції" і, імовірно, буде рости й далі. Після того, як одні автори статті закінчують свою роботу, інформацію продовжують додавати інші. Це не є проблемою, тому що, із практичної точки зору, Вікіпедія має у своєму розпорядженні необмежену ємність – у той же час, занадто довгі статті можуть бути незручними для читання, навігації й редагування.

Середній читач звичайно утомлюється при прочитанні вже 6-10 тис. слів, що приблизно відповідає 40-50 тис. знаків видимого (чистого) тексту. Якщо ж стаття суттєво довше, то для полегшення сприйняття може знадобитися винести частина інформації в окремі підстатті, залишивши в основній статті лише коротке резюме. Це слід робити у всіх випадках, коли обсяг видимого (чистого) тексту починає перевищувати зазначені розміри.

Рекомендується створювати статті 20000–30000 знаків, що відповідає орієнтовно 4-6 сторінкам А4 і відповідно 8-12 екранним сторінкам на ПК.

Технічні обмеження.

Повідомлення про повний обсяг вікітексту з'являється при кожному відкритті вікна редагування - починаючи з того моменту, коли він перевищив 32 Кб.

Статті, що перевищують 400 кб, можуть відображатися некоректно або навіть не відображатися взагалі на загал при використанні специфічних видів доступу й деяких версій браузерів. Такі довгі статті настійно рекомендується розбивати на дві або кілька статей.

Для просунутих http://ru.wikipedia.org/wiki/Википедия:Размер_статей

Обмеження за змістом

Одна стаття – одна ідея! Наприклад. Не може вікі-стаття про таблицю Мендєлєєва висвітлювати біографічні відомості визначного хіміка.


Для чого нам Wiki

Основна мета експерименту - створити середовище, в якому можна створювати документи та спільно працювати з ними та яке підтримує навчальну та дослідницьку мережеву діяльність учасників навчально-виховного процесу.

Див. короткий фільм про Wiki [1]

Див. також

Довідка:Повний опис Wiki-розмітки

Вікіпедія своїми руками

Куда идет каждый 200 запрос в Интернете?

Русская Википедия получила Премию Рунета

Японцы перенесли "Википедию" на мобильники