Читання

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Чи буває легкий хліб? «Легкий хліб » (білоруська народна казка). Прислів’я. Українське читання 2 клас Мета: розширювати кругозір учнів, вдосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; вчити давати характеристику дійовим особам, виховувати любов, повагу до праці людей, працелюбність; розвивати умінні переказувати близько до тексту, пізнавальні інтереси над планом твору.

Тип уроку: комбінований урок

Обладнання: підручник «Казки народів світу», ілюстрації тварин.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Продзвенів шкільний дзвінок

Всіх покликав на урок

Всі почули дзень-дзелень

Тож привітаймось:

- Добрий день!

ІІ. Перевірка домашнього завдання

- Вчора у нас був урок позакласного читання.

- Які вірші ми читали?

- Ви мали намалювати малюнок до віршів.

- Ми почали вивчати новий розділ? Який?

- Яку казку ми вже прочитали? («Лисичка» білоруська народна казка)

- Чим вона вас зацікавила?

- Перекажіть казку в особах.

- Як би по-іншому назвали казку?

- Діти, охарактеризуйте образ лисички?

1. Гра «Яке слово зайве?»

- Яке слово є зайвим?

а) соловейко, жайворонок, защебетав, зозуленька;

б) весна, сонце, зима, осінь;

в) зайчик, вовк, ведмідь, хлопчик.

- Яким одним слово можна назвати кожну групу слів?

2. Розчитування

а) «Плутаниця»

- Прочитайте порівняння. Чи все у них правильне? Розпутайте їх.

Вірний, як вовк

Голодний, як лисиця

Колючий, як пес

Хитрий, як ведмідь

Неповоротний, як їжак.

- Діточки, у яких казках ми зустрічаємо таких героїв як вовк, їжак, лисиця, пес, ведмідь.

б) Робота над прислів’ями.

Казка вигадка, та в ній

Щось повчальне зрозумій.

- Як ви розумієте це прислів’я?

- Що таке казка?

- Які казки ви знаєте?

- Чим відрізняється літературна від народної казки?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- На сьогоднішньому уроці ми ознайомимось із білоруською народною казкою «Легкий хліб», де головний герой вовчик.

ІV. Робота над текстом.

1. Вступна бесіда

- Яких добрих сусідів має наша держава?

- Чи буває творчість без казок?

- Чого є більше націй чи держав?

- Зараз я почну читати вам білоруську народну казку, а ви подумайте, чому така назва казки?

2. Зразкове читання казки вчителем.

- Будьте уважними!


ЛЕГКИЙ ХЛІБ Білоруська народна казка Косив у лузі косар. Стомився і сів під кущем відпочити. Розв’язав торбинку і взявся їсти. Виходить з лісу голодний вовк. Підійшов він до косаря і попросив хліба. Сподобався вовкові хліб. Він і каже: — Хотів би я щодня хліб їсти, але де мені його брати? Порадь, чоловіче! — Спершу треба землю зорати… — Тоді й хліб буде? — Ні, братику, стривай. Потім треба землю заборонувати… — І можна хліб їсти? — Що ти? Зажди ще. Раніше треба жито посіяти… — Тоді буде хліб,— облизнувся вовк. — Ні ще. Дочекайся, доки жито зійде, холодну зиму перезимує, навесні виросте, потім закрасує, потім почне наливати зернятка, потім достигати… — Ой,— зітхнув вовк.— Ця робота дуже вже марудна й тяжка. Порадь мені, як легше їжу добувати. — Ну, що ж,— говорить косар.— Раз не хочеш тяжкий хліб їсти, поїж легкий. Йди на вигін, там кінь пасеться. Прийшов вовк на вигін. Побачив коня: — Коню, коню! Я тебе з’їм. — Що ж,— каже кінь,— їж. Тільки спершу зніми з моїх ніг підкови, щоб не поламати собі зуби об них. — Ай справді,— погодився вовк. Нагнувся він підкови знімати, а кінь як ударить його копитом у зуби… Перекинувся вовк та тікати.

3. Словникова робота.

а) читання слів.

- Діточки давайте прочитаємо слова виразно і правильно у яких поставлено наголос.

Стомився, розв’язав, сподобався, облизнувся, дочекався, кущем, закрасує, стривай, марудна, чоловіче, вигін, підкова.

б) тлумачення значення слів.

Вигін – частина поля, лугу куди виганяють худобу.

Марудна – одноманітна, надокучлива.

Закрасує – зацвіте.

4. Бесіда після першого читання

- Про що розповідається у казці?

- Чим пригостив косар вовка?

- Чи сподобався вовкові хліб?

- Чим схожі вовк і лисичка?

- Чому така назва казки?

5. Повторне читання казки «ланцюжком»

- Знайди у казці зачин, основну частину, кінцівку.

Фізкультхвилинка

Зайчик прудко так стрибає

Пташка весело літає

Швидко лис десь пробіжить

Їжачок в кущах сидить

Вже з барлоги встав ведмідь

Цих звіряток всіх любіть.

6. Бесіда за текстом казки

- Яким вийшов вовк із лісу?

- Як вовк сприйняв розповідь косаря про хліб?

(Прочитайте)

- Куди відіслав чоловік вовка?

- Чи знайшов вовк легкий хліб?

- Яка основна думка казки? (Прочитайте)

7. Читання казки в особах

- Зараз ми будемо читати казку в особах. Правильно, швидко і виразно.

8. Складання плану до казки

- Діточки, із скількох частин складається казка? (з трьох частин)

- Які саме? (зачин, основна частина, кінцівка)

- Як ми назвемо зачин?

І. косар у лузі.

- Як основну частину?

ІІ. Порада чоловіка.

- Кінцівку?

ІІІ. Пошуки вовка.

- Молодці!

9. Робота над прислів’ям

Хто дає, той і має.

- Як ви розумієте це прислів’я?

- Як ви думаєте про кого це прислів’я?

- Звичайно, що про косаря.

Хто за чуже хапається,

свого позбувається?

- Яке аналогічне прислів’я до цього ви знаєте?

- Про кого воно? Чому?

V. Підсумок уроку

- Яку казку ви читали?

- Хто її автор?

- Що вас вразило? Чому?

- Чого вчить нас ця казка?

- Вона вчить нас бути працелюбними, любити свій труд як це робив косар, а не шукати легкого хліба. Для вас діти роботою є навчання. Тому вчіться гарно і сумлінно. Радуйте своїх батьків і не шукайте легкого хліба.

VI. Повідомлення домашнього завдання

- Переказувати казку за планом.