Формування трудових навичок дошкільників

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Формування у дитини стійкої суспільно значимої поведінки, здатності до мислення, соціальної і моральної зрілості потребує єдності виховних впливів на неї починаючи з раннього дитинства протягом усього періоду становлення особистості. Важливим в цьомупроцесі є трудове виховання дошкільників, спрямоване не лише на отримання трудових навичок, а й на духовне збагачення особистості, формування у неї необхідних якостей для життя у соціумі, ефективних форм спілкування.

Особливе місце у трудовому вихованні є ознайомлення дітей з працею дорослих. Знайомство з працею дорослих та професіями відбувається з перших днів перебування дитини в дитячому садку. Починаю знайомство з екскурсії - огляду дитсадка: знайомлю з людьми, які працюють в садочку, з працею помічника вихователя, кухаря, прачки, медсестри, двірника, вихователя. З дітьми старшого дошкільного віку спостерігаємо за працею будівельника, продавця, водія, аптекаря. Під час спостереження за працею людей розповідаю про особливості праці різних професій, звертаю увагу на трудові дії, знаряддя праці. Для збагачення та розширення знань про професії та працю людей використовую дидактичні ігри: «Назви професію», «Відгадай професію», «Назви знаряддя праці», «Що кому потрібно для роботи», «Підбери дію», «Хто що робить», народні ігри: «Ой, Василю», «Дід». В групі створила підбірку демонстраційного матеріалу: «Професії», «Знаряддя праці», виготовила дидактичні ігри: «Професії дорослих», «Супермаркет», «Правила вуличного руху». Впроваджую в роботу по ознайомленню з працею дорослих ІКТ: демонструю відеоматеріал про працю людей різних професій, навчальні мультфільми. У сюжетно – рольових іграх діти реалізовують набуті знання. В процесі творчих ігор діти знайомляться з особливостями професій, знаряддями праці. Завдяки ігровим прийомам трудова діяльність стає цікавою. В творчих іграх: «Супермаркет», «Магазин одягу, взуття» пропоную дітям використовувати рекламу продуктів праці, організовуємо показ фасонів одягу. Діти із задоволенням рекламують товар, виконують ролі банкіра, підприємця, маклера, консультанта. Ефективний прийом виховання поваги до праці у всіх вікових групах є знайомство з літературними творами. За допомогою оповідань Т. Коломієць «Хліб» збагачую знання дітей про працю хлібороба, Г. Демченко «Спасибі лісникові» - знайомлю з професією лісника. Твори С.Маршака «Звідки стіл прийшов», С. Боруздіна «Хто будує цей дім», Н. Забіла «Ясоччин садок», В. Маяковського «Ким бути» та інші розширюють знання дітей про професії дорослих, виховують в них повагу до праці, бережливе ставлення до результатів праці. Для закріплення знаннь та умінь використовую різні прийоми, зокрема: бесіди, творчі ігри, інсценівки, зображувальну діяльность, тощо. Систематична та послідовна робота з дошкільниками щодо знайомства з працею дорослих, організація творчих ігор сприяє розвитку в дітей інтересу та поваги до праці дорослих.

Під час праці в природі діти вирощують квіти, овочі, мають справу з живими об’єктами: рослинами, тваринами. Посильна праця дітей на повітрі, чергування праці та відпочинку сприяють зміцненню здоров’я, удосконалюються рухи. Праця виховує почуття відповідальності за життя живих істот, рослин. Адже не политі у спеку рослини можуть засохнути, ненагодована пташка чи тварина — загинути чи захворіти. З цією метою використовую ігри – медитації, наприклад: «Розмова з деревцем», «Моя улюблена квітка». Тож систематична та послідовна робота з дошкільниками щодо знайомства з працею дорослих, організація творчих ігор сприяє розвитку в дітей інтересу до праці, готовність працювати.

В групі створені умови для формування трудових навичок дітей в природному довкіллі, є осередок екологічного виховання. Діти мають вільний доступ до об’єктів, що дає можливість доглядати та спостерігати за ними. За допомогою бесід, спостережень знайомлю молодших дошкільників з природним довкіллям. Разом з дітьми спостерігаємо за об’єктами природи, розповідаю про спосіб життя тварин. З цією метою активно використовую різноманітні дидактичні ігри. В холодну пору року в групі створюю город на підвіконні. Разом з дітьми висаджуємо цибулю, спостерігаємо за її ростом, діти доглядають за рослинами. Вирощену цибулю вживаємо в їжу. Ранньою весною на підвіконні висіваємо насіння чорнобривців на розсаду. Діти доглядають за розсадою, згодом висаджуємо на квітник. В групі є акваріум, діти доглядають за рибками. В екологічній стежині «Юні екологи» важливе місце приділяю розвитку трудових навичок та умінь дошкільників. Залучаю до праці в природничих осередках: «Наш город», «На квітнику», «Лікарські рослини». Окрасою майданчика є створена з допомогою батьків клумба, так звана «альпійська гірка», на якій росте барвінок, іриси, сальвії, айстри, чорнобривці. Взимку на майданчику зеленіють кущі самшиту, які посадили разом з дітьми. Інновацією в дитсадку, ініційованою методистом дитсадка, є проект: «Подаруй життя троянді», метою якого є озеленення та виховання естетичних почуттів дошкільнят. Ми спільно з малюками піклуємось про них, діти поливають рослини, прополюють. Систематично залучаю дітей до поливу рослин на грядці, квітнику; восени збираємо урожай, насіння квітів, перекопуємо землю на зиму.

З великим задоволенням діти працюють в природничому осередку: «Куточок лісу». Кожен день взимку приходимо разом з дітьми насипати зернят в годівничку, восени збираємо листя для гербарію, згрібаємо листя, збираємо урожай. Весною розпушуємо землю під деревами, чіпляємо шпаківню. Спілкування з природою, праця в природничих осередках виховує відповідальність за доручену справу, виявляє позитивне емоційне ставлення до своїх обов’язків, виховує доброту по відношенню до тварин, бажання берегти все живе на землі.

До ручної праці починаю готовити малюків ще з молодшого віку: пропоную дітям сортувати насіння, викладати візерунки за допомогою мозаїки, шнурувати. З дітьми старшого дошкільного віку виготовляємо вироби з паперу, картону, тканини, бісеру: іграшки – саморобки, вітальні листівки, ялинкові прикраси, декорації лялькового театру, подарунки близьким людям тощо. Виготовлення подарунків рідним і друзям справляє великий вплив на моральну свідомість дитини: привчає виявляти увагу до оточуючих, працювати заради того, щоб зробити їм приємне. Художня праця розвиває уяву, естетичне почуття, формує практичні навички, збагачує знаннями про властивості різних матеріалів. Її результати викликають позитивні емоції, захоплення дорослих, що посилює ефект самопізнання, самоусвідомлення дитини. Нерідко вже з дошкільного віку дитина починає усвідомлювати свої здібності, талант, виношувати мрію на все життя.

Ручна праця доступна старшим дошкільникам, які вже мають відповідний запас знань та умінь. В своїй роботі із старшими дітьми використовую такі техніки як бісероплетіння, квілінг, орігамі, витинанка, казанші. Діти швидко опановують прийоми різноманітних технік. Доступним для старших дітей є вишивка. Такий вид праці практикую з невеликими групами дітей з урахуванням безпечної роботи з голкою. Для мам та бабусь готуємо подарунки на свята, на Великдень оздоблюємо бісером писанки. Разом з дітьми виготовили з бісеру осіннє дерево, колоски, картини зі стрічок. В процесі роботи з бісером і квілінгом розвиваю естетичні смаки, дрібну моторику, творчі здібності; виховую позитивні риси характеру. За допомогою художньої праці знайомлю дітей з історичним минулим українського народу. В «Майстерні ляльки – мотанки» діти вчилися робити народні обереги: ляльки – мотанки. В «Гончарній майстерні» народний умілець ознайомив дітей з технікою роботи з глиною. Ці види художньої праці сприяють патріотичному вихованню дітей, любові до своєї Батьківщини та повагу до народних традицій українського народу.

Виховати працелюбну дитину неможливо лише в стінах дитячого садка. Особистий приклад і участь батьків у трудовому вихованні дітей має величезне значення. Саме приклад батьків є найважливішою умовою виховання у дітей поваги до праці. Щоб навчити дитину працювати, батькам потрібно мати терпіння, позитивний настрій, бажання підтримати та допомогти дитині виконати посильне завдання. Щоб допомогти родині створити умови для праці дитини, організовую для батьків індивідуальні та групові консультації, тематичні батьківські збори, спостереження батьками трудових процесів в дитячому садку, надаю рекомендації, консультації, поради щодо створення умов для трудової діяльності дітей вдома, розповідаю про успіхи дітей у дошкільному закладі, тощо. Залучаю батьків до облаштування групового майданчика, квітника, проведення ремонтних робіт, організації свят, розваг. Збагатити педагогічні знання батьків та отримати інформацію допомагають інформаційні стенди, папки, анкетування, тощо. В групі обладнала інформаційний куточок для батьків: «Запитуєте - відповідаємо», створила підбірку літератури та теоретичного матеріалу з питань трудового виховання, періодично організовую в групі виставку робіт: «Тато, мама і я – працьовита сім’я», залучаю до участі в конкурсах на кращу осінню композицію, ялинкову прикрасу, тощо. В групі діє клуб: «Батьківська світлиця», діяльність якого спрямована на дієву допомогу батькам щодо організації праці дитини вдома, виховання самостійності, поваги до праці дорослих, розвитку трудових навичок. Розробила пам’ятку для батьків: «Виховуємо працелюбів»: У кожній родині є свої традиції сімейних свят, до підготовки яких пропоную батькам залучати дітей. Добре виконана робота викликає почуття радості, задоволення від своєї праці. Досягнення мети в праці викликає бажання трудитися, надає впевненості.

З досвіду роботи вихователя Прокопішеної Л.В.