Учнівська wiki-стаття на тему "Циркуль та лінійка: практична потреба чи розвиток суспільства"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

Геометрія допомагає зрозуміти світ

Автор проекту

група "Дослідники" учнів 7 класу

Тема дослідження

Поява циркуля і лінійки – практична потреба чи розвиток суспільства?

Проблема дослідження

Циркуль знайомий кожній людині зі школи - на уроках креслення не можна обійтися без цього інструменту для малювання кіл і дуг. Крім того, його використовують для вимірювання відстаней, наприклад, на картах, його застосовують в геометрії і для навігації. Заглянувши в пенал кожного школяра, ви, безсумнівно, знайдете лінійку. Проста, розділена на сантиметри, лінійка незамінна на уроках. При побудові житла, різноманітних споруд обов'язково використовують креслярські інструменти. Тому ми вирішили дослідити, чим обумовлена поява креслярських інструментів: потребами суспільства чи шляхом розвитку суспільства?

Гіпотеза дослідження

Креслярські інструменти відомі ще з давних часів і свій зовнішній вигляд вони майже не змінили. Широкого розповсюдження циркуль,лінійка та інші креслярські інструменти набули в навігації, будівництві, геометрії а інших галузях.

Тому ми висунули гіпотезу, що поява креслярських інструментів пов'язана з практичними потребами суспільтва.

Мета дослідження

Циркуль і лінійка найстаріші креслярські інструменти.

Слово циркуль походить від латинського circulus - «коло, обруч, кільце». У російську мову циркуль або циркуляр прийшов від польського cyrkuɫ або німецької Zirkel. Зараз вже не можна сказати, хто саме винайшов цей інструмент - історія не зберегла для нас його ім'я, але легенди Давньої Греції приписують авторство Талосу, племіннику знаменитого Дедала, першого «повітроплавця» давнини. Історія циркуля нараховує вже декілька тисяч років - судячи по збереженим накресленим колам, інструмент був знайомий ще вавилонянам і ассірійцям (II - I століття до нашої ери).
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
На території Франції, в галльським кургані був знайдений залізний циркуль (I століття нашої ери), під час розкопок у Помпеях було знайдено багато давньоримських бронзових циркулів. Причому в Помпеях знайдені інструменти вже зовсім сучасні: циркулі із заломленими кінцями для вимірювання внутрішніх діаметрів предметів, «кронціркулі» для вимірювання максимального діаметра, пропорційні - для разового збільшення і зменшення розмірів. При розкопках у Новгороді був знайдений сталевий циркуль-різець для нанесення орнаменту з дрібних правильних кружечків, дуже поширеного в Давній Русі. З часом конструкція циркуля практично не змінилася, але йому придумали масу насадок, так що тепер він може викреслювати окружності від 2 міліметрів до 60 сантиметрів, крім того, звичайний графітний грифель можна замінити насадкою з рейсфедером для креслення тушю.
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено

Є кілька основних типів циркулів:

  • розмічальний або ділильний, його застосовують для зняття та перенесення лінійних розмірів;
  • креслярський або круговий, його застосовують для креслення кіл діаметром до 300 міліметрів;
  • креслярський кронціркуль для креслення кіл від 2 до 80 міліметрів у діаметрі;
  • креслярський штангенциркуль для креслення кіл діаметром більше 300 міліметрів;
  • пропорційний - для зміни масштабів знімається розміру.

Циркуль використовується не тільки в кресленні, навігації або картографії - застосування йому знайшлося і в медицині: наприклад, великий та малий толстотні циркулі застосовуються для вимірювання поперечних розмірів тіла людини і для вимірювання розмірів черепа відповідно, а циркуль-каліпер використовується для вимірювання товщини підшкірно-жирової складки. Також відомий циркуль Вебера, німецького психофізіології і анатома, розроблений ним для визначення порогу шкірної чутливості.

Але циркуль - не тільки всім відомий інструмент. Цим словом названо маленьке сузір'я південної півкулі на захід від «Наугольник» і «Південного трикутника», поруч з α-Центавра. На жаль, на території Росії це сузір'я не спостерігається. Крім того, циркуль є символом неухильної та неупередженої справедливості, досконалою фігурою кола з центральною точкою, джерелом життя. Поряд з квадратом циркуль визначає межі і кордони прямій лінії. У ритуальної архітектурі циркуль символізує трансцендентне знання, архетип, який контролює всі роботи навігатора. У китайців циркуль означає правильна поведінка. Циркуль - атрибут Фо-хі, легендарного китайського імператора, який вважався безсмертним. Сестра Фо-хі має квадрат, і разом вони - чоловічий і жіночий принципи, гармонія інь і янь. У греків циркуль поряд з глобусом був символом Уранії, покровительки астрономії.
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Циркуль, поєднаний з наугольник - одна з найбільш розповсюджених емблем, символів і знаків масонів. На цій емблемі циркуль символізує Небесний Звід, а Косинець - землю. Небо в даному випадку символічно пов'язане з місцем, де креслить план Великий Будівельник Всесвіту. Буква «G» в центрі в одному із значень - скорочення слова «геометр», використовуваного в якості одного з назв верховного істоти.


Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено

Багато істориків вважають, що лінійкам з поділом на сантиметри і міліметри більше двохсот років. Такої думки дотримувалися вчені до тих пір, поки при розкопках Помпеї не був знайдений аналог сучасної лінійки. Стародавні лінійки представляли собою ретельно застругані дощечки. Вони допомагали античним архітекторам при створенні креслень. У середні століття німецькими ченцями робилися розмітки ліній і колонок на аркушах за допомогою спеціальних свинцевих пластинок. У багатьох країнах Європи замість них використовували залізні прути, які називались «шильцем». Ченці в середні століття розліновувалі сторінки для літописів, у росіян в переписувачів лінійка називалася «правільца». Однак найбільшою знайомій для нас лінійкою є та, що з'явилася в післяреволюційній Франції. Її розробка була доручена академікам, їм необхідно було також розробити нову систему заходів.

Як же вчені прийшли до того, що одиницями лінійки повинні бути міліметр і сантиметр? Все було суворо підраховано. Нова система одиниць, яка як
Лінійка2.jpg
наслідок з'явилася основою для міжнародної системи, була створена у Франції в кінці ХVІІІ ст. В якості основної одиниці довжини в цій системі приймався МЕТР – одна сорокамільйонна частина довжини земного меридіана, який проходить через Париж. Після точних вимірювань в Парижі були виготовлені дві лінійки, вони були зроблені з платини, ширина кожної становила 25 міліметрів, а довжина 1 метр, який отримав назву «республіканський метр».

Лінійка, навіть виготовлена з дерева, була доступна не багатьом. Тільки вчені мужі могли користуватися нею. Поступово лінійка увійшла в широкі народні маси. Лінійки почали виробляти для паризьких студентів. Тільки на початку XIX століття лінійка міцно зайняла своє місце в шкільних класах. Після 1812 року «республіканські» лінійки потрапили в Росію як військовий трофей, проте їх виробництво було налагоджено лише в 1899 році. Ініціатором цього виступив Д.І. Менделєєв, саме він посприяв тому, щоб у Росії впровадилася метрична система заходів, а з нею і лінійка, яка користується попитом і в наш час, як і у простих школярів, так і в архітекторів сучасності.

Результати дослідження

Циркуль і лінійка є найстарішими креслярськими інструментами. Розвиток суспільства не впливув на зовнішній вигляд інструментів, а їх практичне значення є актуальним в усі часи. Потреби суспільства: побудова житла, вимірювання частин тіла людини, навчання в школі, вимірювальні роботи - ось причина появи ЦИРКУЛЯ та ЛІНІЙКИ. Даже відомий письменник Шарль Перро, автор «Червоної Шапочки», написав казку «Любов циркуля і лінійки»

Висновки

Провівши дослідження, ми прийшли до висновку, що наша гіпотеза вірна: поява креслярських інструментів обумовлена саме практичними потребами людства, а не розвитком суспільства. Адже такі креслярські інструменти, як циркуль і лінійка дуже мало змінили свій зовнішній вигляд, а практичне значення є незмінним для всіх галузь людської діяльності.

Корисні ресурси

Вікіпедія метр

Історія циркуля

Циркуль та лінійка