Учнівська вікі-стаття на тему: "Що їсти, щоб зрости?"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

Без солі, без хлібу немає обіду

Автори проекту

група Дієтологи

Тема дослідження

Раціональне харчування, щоденний раціон школяра

Проблема дослідження

Які продукти впливають на здоров'я?

Гіпотеза дослідження

Ми вважаємо, що харчування впливає на інтелектуальний розвиток дитини і тому правильне харчування є необхідною умовою до гарних результатів у навчанні.

Мета дослідження

Визначити поняття раціональне харчування, скласти перелік продуктів, які краще всього вживати на сніданок, обід та вечерю.

Результати дослідження

Піраміда харчування.jpg

Діти від дошкільного і до перехідного віку (до 12 років) потребують збалансованої, різноманітної дієти, котра надає енергії, правильного розвитку та гарного самопочуття.

Розмаїття дуже важливе

Продукти, представлені в піраміді, забезпечують організм всіма складовими, необхідними для міцного здоров’я та правильного розвитку дитини. Дуже важливо, щоб щоденна дієта була різноманітною, щоб кожного дня дитина споживала зовсім різні продукти.

Овочі та фрукти – запорука успіху

В щоденному меню повинні знаходитися фрукти та 100% фруктові соки. Вони є джерелом вітамінів A, C, а фрукти зі шкіркою містять клітковину. Можна вживати не тільки свіжі, але й заморожені чи сушені фрукти. Дуже важливі також свіжі, заморожені та сушені овочі. Слід також не забувати додавати до салатів оливкову чи рослинну олію.

Йогурти насправді білі

Молочні продукти містять кальцій, необхідний для правильного розвитку дітей. Найкорисніші та „найчистіші” – кефіри та натуральні йогурти, в той час, як фруктові йогурти містять додаткові субстанції, від чого вони є більш поживними. Молоко для інших вікових груп зазвичай подають знежиреним, але, якщо мова йде про дітей, жирність може бути 3,2 %. Важливо привчити дітей їсти білі сири, вони містять менше жиру та соди. Це є важливим елементом формування правильних звичок харчування.

Темний хліб не завжди корисний

Головним елементом піраміди є зернові продукти. Найкорисніші ті, які містять зерно грубого помелу. Такі продукти – прекрасне джерело вітамінів групи B, клітковини та інших цінних мікроелементів. Темну випічку, таку цінну та корисну, інколи поливають карамеллю – краще уникати таких продуктів. Найвідоміші продукти з цієї групи — пластівці, найбільш корисні з яких пшеничні, ячмінні та житні. Вони стануть незамінним елементом ранкових мюслі, до яких варто додати фруктів.

Шоколад замість цукерок

Діти з радістю їдять солодощі, але їх варто давати дитині лише як додаток, замість того, щоб все замінювати солодощами. Слід також дотримуватися розумних правил – замість цукерок давати шоколад, замість тістечка з кремом – яку-небудь випічку чи бісквіт. Небезпечним джерелом цукру є газовані напої, тому варто привчати дітей втамовувати спрагу водою. Необхідно завжди мати під рукою пляшку води для своєї дитини, це можуть бути як спортивні змагання, так і гра в пісочниці.

Меню школяра

Сніданок школяра

Основу сніданку повинна становити вуглеводна їжа (макарони, каші тощо), доповнена легкими білками (яйця, сир, риба). Вуглеводи допомагають підтримувати розумове навантаження, а білки надають збудливу дію на мозок і прискорюють розумові процеси. Але не пропонуйте дитячому організму швидкі вуглеводи у вигляді цукерок, печива, булочок - вони тільки обдурять організм, не приносячи користі.

Наприклад, оптимальний варіант сніданку:

  • приготований на пару омлет з 1-2 яєць з молоком, зеленню і овочами;
  • бутерброд з цільнозернового хліба з маслом жирністю не менше 85 %. Добова норма масла - 30-50 р.

Шкідливі солодощі замінимо сирною запіканкою з сухофруктами, сирниками, приготованими на пару, запеченими яблуками. Підсолодити чай або какао можна ложечкою меду. І ні в якому разі не готуйте розчинного какао з баночки. Турботлива мама приготує натуральне какао, а якщо не встигає - чай з молоком. Бутерброд готуйте із запеченої буженини і цельногозернового/висівкового хліба. Ковбаси будь-яких сортів не містять повноцінних білків, а сосиски складаються з крохмалю з додаванням невеликої кількості м'яса. Такий продукт абсолютно марний, так як білки з крохмалем не засвоюються.

Другий сніданок школяра

Обов'язково має бути в меню. Список продуктів до другого сніданку багатий:

  • яблука,
  • сухофрукти,
  • цільнозернові печиво,
  • сир,
  • хлібці,
  • горіхи,
  • родзинки,
  • курага,
  • червоний солодкий перець,
  • морквина.

Врахуйте, що сухофрукти потрібно вибирати правильно. Не беріть красиві і зацукровані: в них містяться сахароза і «рідкий дим», що вбивають клітини печінки і підшлункової залози. Курага, в'ялена на сонці, морщиться і втрачає красу, але є джерелом вітамінів. Не перенапружуйте підшлункову залозу випічкою, особливо магазинною, яка містить лише борошно і маргарин. Збийте висівки з яблуком, родзинками, сиром, горіхами та яйцями і запечіть. Або спечіть корисне печиво: збийте з жовтком висівки, горіхи і родзинки, і випікайте без масла.

Можна побалувати себе домашнім мармеладом: зваріть абрикоси або персики і змішайте з желатином. Ці ласощі забезпечать дитину пектинами і принесуть задоволення. В якості «сухого пайка» можна дати дитині булочку з маслом і яблуко, або приготувати бутерброд з шматочком вареного або запеченого м'яса, листочком салату, капусти або шматочком огірка. Обов'язково покладіть в портфель упаковку соку або пляшку мінералки без газу. З фруктів підійдуть тверді груші, яблука, сливи, а з солодощів - вафлі або зефір.

Обід школяра

Обід школяра повинен складатися з:

  • салату або закуски,
  • першої страви - супи на м'ясному, рибному, курячому бульйоні, заправленого овочами, крупами, галушками, молочного або фруктового супу,
  • другої страви - гарнір з м'ясом, птахом або рибою,
  • напою - соку або компоту.

Полуденок школяра

  • кефір або молоко,
  • печиво або хлібці з цільних злаків,
  • фрукти.

Вечеря школяра

  • овочеве (сирне) блюдо або каша,
  • молоко або кефір.

Висновки

Ми з'ясували, що для правильної роботи нашого організму необхідно правильно і корисно харчуватись.

Корисні ресурси

Харчова піраміда

Харчування школяра

Меню школяра