Учнівська вікі-стаття на тему: "Звичайне - надзвичайно"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошукНазва проекту

Вода - найцінніший скарб

Автори проекту

Богун Юлія Володимирівна

Тема дослідження

Цікаві факти про воду

Проблема дослідження

Вивчення проблем забруднення та використання водних запасів

Гіпотеза дослідження

Ми вважаємо, що вода - надзвичайна речовина, яка вимагає вивчення

Мета дослідження

вивчити цікаві факти про воду

Результати дослідження

Цікаві факти про воду


Морська вода - дуже поживна субстанція. В 1 куб. см такої води міститься 1,5 г білка і інших речовин. Вчені вважають, що один лише Атлантичний океан за своєю поживністю оцінюється в 20 тис. врожаїв, які збирають за рік по всій суші.

слайд1

Вода може бути безкоштовною, а може бути і дуже дорогою. Найдорожча в світі вода продається в Лос-Анджелесі. Виробники упаковують дорогоцінну рідину зі збалансованим смаком і значенням ph в пляшки зі стразами "Swarovski". Коштує така вода 90 $ за 1 л.

Без води людина може прожити дуже недовго. Потреба у воді стоїть на другому місці після кисню. Без їжі людина може прожити близько шести тижнів, а без води - п'ять-сім діб. За все життя людина випиває близько 35 т води.

Вода допомагає знизити ймовірність серцевого нападу. Під час досліджень вчені з'ясували, що ті люди, які п'ють близько шести склянок води в день, менше схильні до ризику серцевого нападу на відміну від тих, хто випиває всього дві склянки.

За допомогою води можна боротися із зайвою вагою. Вживаючи з напоїв тільки воду, можна різко знизити загальну калорійність раціону. По-перше, тому, що людина припиняє пити калорійні солодкі газовані води і соки; по-друге, тому, що після того, як ми п’ємо воду, нам менше хочеться солодощів, як у випадку з чаєм або кавою.

Де найбільше води? Відповідь здається очевидною - у Світовому океані. Однак, насправді, в мантії Землі води міститься в 10-12 разів більше, ніж у Світовому океані. При цьому майже вся маса води на планеті не придатна для пиття. Ми можемо пити лише 3% води - саме стільки у нас запасів прісної води. Але навіть велика частина цих 3% недоступна, оскільки міститься в льодовиках.

слайд1

Якщо людина втрачає 2% води від маси свого тіла, то вона відчуває сильну спрагу. Якщо відсотки втраченої води збільшаться до 10, то у людини почнуться галюцинації. При втраті 12% води людина не зможе відновитися без допомоги лікаря. При втраті в 20% - людина вмирає.

Вода не тільки дарує життя, але може і віднімати його. 85 % всіх захворювань у світі передається через воду. Щорічно 25 млн чоловік помирає від цих захворювань.

Всі живі істоти складаються з води: тварини — на 75 %, риби — на 75 %, медузи — на 99 %, картопля — на 76 %, яблука — на 85 %, помідори — на 90 %, огірки — на 95 %, кавуни — на 96 %. Вода становить майже 70 % маси тіла людини (це вільна, позаклітинна і так звана зв’язана вода, яка міститься усередині клітин). Людський ембріон на 97 % складається з води, а новонароджений — на 90 %. Найбільш інтелектуальна частина нашого тіла — мозок — на 85% складається з води, кров — на 95 %.

Що буде, якщо взяти замерзлу чисту воду і продовжити її охолодження? З водою відбудуться неймовірні перетворення. При мінус 120 градусах за Цельсієм вода стає надв'язкою або тягучою, а при температурі нижче мінус 135 градусів вона перетворюється в "скляну" воду. "Скляна" вода - це тверда речовина, в якій відсутня кристалічна структура, як у склі.

Ще зі школи всі знають, що у води є три агрегатних стани: рідкий, твердий й газоподібний. Проте вчені виділяють 5 різних станів води в рідкому вигляді і 14 станів в замерзлому вигляді.

Яка вода швидше перетвориться на лід: гаряча чи холодна? Якщо міркувати логічно, то, звичайно, холодна. Адже гарячій потрібно спочатку охолонути, а потім вже замерзнути, а ось холодній остигати не потрібно. Однак досліди показують, що в лід швидше перетворюється саме гаряча вода. Точної відповіді на запитання, чому все-таки гаряча вода замерзає швидше холодної, до сьогодні не знайшли. Можливо, справа у різниці переохолодження, випаровуванні, утворенні льоду, конвекції, або ж причина у впливі розріджених газів на гарячу і холодну воду. У фізиці цей парадокс називають Ефект Мпемби на честь відкривача Ераста Мпемба.

слайд1

За даними ЮНЕСКО, найчистіша вода знаходиться у Фінляндії. Усього в дослідженні свіжої природної води брало участь 122 країни. При цьому 1 млрд людей у всьому світі взагалі не має доступу до безпечної води.

У Сенегалі є озеро яскраво-рожевого кольору. Наче в нього насипали марганцівки. Вода тут настільки солона, що вижити в ній можуть мікроорганізми тільки одного виду - вони і дають таке забарвлення.

Для приготування 1 склянки чаю або кави потрібно витратити не 200 мл, а майже 4 л води, тобто 19 склянок.

Під час намилювання рук з крана намарно витікає від 15 до 20 л води. Для зменшення подібного марнотратства необхідно частіше закручувати кран, що дозволить заощаджувати до 70% води.

З одного туалетного зливного бачка із зношеними прокладками може витікати до 20 л води кожної години. У сумі за день це 500 л, а в рік 178 тис. л.

Якщо з крана тече вода струменем товщиною як сірник, то втрати становлять понад 100 л на добу, і цієї води було б цілком достатньо, щоб прийняти душ трьом-чотирьом членам сім'ї.

Якщо з крана капає вода (тільки 10 крапель за хвилину), у місяць з нього намарно витікає близько 170 л води, у рік – понад 2 тис. л.

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
слайд1

Вживання кофеїну й алкоголю призводить до обезводнення. На кожну випиту чашку кави або порцію алкоголю треба додатково випити склянку води

У склянці води міститься близько 8,000,000,000,000,000,000,000,000 (8 септіліонов) молекул

У найглибшій точці світового океану (Маріанський жолоб, 11034 м) кинутій у воду залізній кульці потрібно більше години, щоб досягти океанського дна

Забруднені підземні води очищаються протягом декількох тисячоліть.

Недалеко від села Кергалан в Азербайджані є горюча вода. Від сірника вода спалахує блакитним полум'ям через наявність у її складі метану.

Жителі острова Зелений Мис, де випадає дуже мало атмосферних опадів, використовують оригінальні «установки» для отримання прісної води: на схилах пагорбів вони висаджують в певному порядку різновид лілій з великими листками. Під час туманів на листі осідає роса і краплі її стікають до резервуару біля підніжжя схилу. Подібним чином можна зібрати до 200 літрів прісної води за добу.

За добу з поверхні Світового океану випаровується стільки води, скільки її міститься у руслах усіх рік земної кулі.

Верблюд вагою 250-300 кг може випити у спеку за один раз 100 літрів води.

Маса води рік складає приблизно 0, 01% загальної маси прісних вод Землі.

слайд1

Одна тонна нафти утворює на поверхні води плівку площею 12 км²

Людина пропускає за рік через себе кількість води, що дорівнює п’ятикратній вазі тіла.

З поверхні морів, океанів і суші щорічно випаровується 520 тис. км³ води.

Наша кров складається з води на 90%, м’язи – на 75%, кістки – на 25%.

1 літр нафтопродукту, який потрапляє у ґрунт чи воду, робить непридатним для споживання 1 млн літрів води.

Магістрат Берліна 1641 року видав наказ, згідно з яким кожен, хто приїздив у місто, дорогою назад був зобов’язаний навантажити свій віз нечистотами і вивезти їх за межі міста.

У середньовічному Парижі (ХІІ століття) вміст нічних горщиків і помиї виливалися на вулицю безпосередньо через вікна. Щоб не облити перехожих нечистотами, потрібно було тричі крикнути «обережно, вода!» («gare l’eau!»).

У румунському місті Альба Юлія збереглися і нині діючі давньоримські каналізаційні системи, вік яких 1800 років.

В 1 км² водяної хмари міститься у середньому 2 тис. т води. В 1 км² льодяної хмари – близько 0,6 тис. т води.

Висновки

Корисні ресурси

Вода Цікаві факти картинки