Учнівська вікі-стаття "Оптичні ілюзії. Що це?"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

Світ оптичних явищ

Автори проекту

Група учнів 7 класу

Тема дослідження

Оптичні ілюзії. Що це?

Проблема дослідження

Оптичні ілюзії. Що це?

Гіпотеза дослідження

Причини оптичних ілюзій.

Мета дослідження

Метою дослідження було вияснити за яких фізичних та фізіологічних умов виникають оптичні ілюзії; їх причини, види ілюзій.

Результати дослідження

Досліджуючи питання про причини оптичних ілюзій ми користувалися службами Інтернету. Підібрали матеріал для дослідження оптичних ілюзій. Працюючи над матеріалом прийшли до висновку, що оптичні ілюзії – це типові випадки невідповідності між зоровим сприйняттям та реальними властивостями спостережуваних об’єктів. Зꞌясували, що оптичні ілюзії поділяють поділяю на: фізичні зорові ілюзії (виникають через недосконалість ока як оптичного приладу) та психологічні зорові ілюзії (виникають на етапі усвідомлення побаченого нервовою системою (мозком) людини. Прикладом фізичних зорових ілюзій є те, що зорі, фари віддаленого автомобіля, далекі яскраві ліхтарі … видаються нам променистими. Ми вияснили, що причина таких ілюзій – у волокнистій структурі кришталика нашого ока. Напиклад:- білий квадрат видається нам більшим за аналогічний чор Зꞌясували, що - білий колір → більша кількість фотонів, котрі подразнюють сусідні темні ділянки, збільшують розміри розглядуваного об’єкта. Наприклад: вночі, предмети, котрі випромінюють, видаються ближче, ніж є насправді (ліхтарі, автомобілі, будівлі з вікнами …). Мої товариші працювали над вивченням хроматичної ілюзії. Дослідили, що прикладом хроматичної аберації є райдужні забарвлення країв предметів це пояснюється хроматичними абераціями оптичної системи ока. Існує аберація бокового бачення. Я з товаришами вечором провели спостереження за дорогою, та зꞌясували, що уночі дорога, по котрій йдеш – гірша, а та що збоку – краща. Знайшли цьому факту пояснення в тому, що нервові закінчення – палочки – розподілені по сітківці ока нерівномірно, на периферії їх більше, і вони згруповано під’єднуються до одного нерва, що і зумовлює покращене бокове бачення . Досліджуючи статичні ілюзїї, ми зꞌясували, що існують помилки сприйняття, пов’язані з фоном, а також з подальшою індентифікацією побаченого. Їх можна розділити на види. Геометричні ілюзії, помилкове сприйняття площ, ліній, їх довжин, кутів і т.

Геометричні ілюз.jpg Геометричні ілюз.jpg

Фонові ілюзії, причиною яких є помилкове сприйняття, пов’язане із впливом фону за розглядуваним об’єктом. Подвійні (потрійні) ілюзії – це коли на одному малюнку (фото) приховано два, три або декілька зображень. Контрастні ілюзії причиною яких є помилкове сприйняття параметрів, або інших характеристик предметів. Перспективні ілюзії (ілюзії, котрі виникають внаслідок спрйняття та усвідомлення перспективи). Дослідили ми і динамічні ілюзії. Під час дослідження вияснили, що тривале спостереження за рухомим об’єктом, після закривання очей, викликає рух цього об’єкта в протилежну сторону (Для спостереження ми використовували відео з Інтернет. Наприклад: водопад, гірська річка); Під час дослідження вияснили, що тривале спостереження за рухомим доском виникає колір(забарвлення) зꞌясували, що такий диск називають диском Бенхема. Ознайомилися з стробоскопічними ілюзіями, які використовуються в – кінематографі. Провели досліди зі стробоскопом, який є в фізичному кобінеті. Спостерігали сприйняття об’ємності зображення при розгляді двома очима; сприйняття об’ємності зображення при розгляді картин, світлин одним оком; 3D кіно.

Висновки

Корисні ресурси