Учнівська вікі-стаття "Історія села та школи"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

ІСТОРІЯ ШКОЛИ ТА СЕЛА ПЛЕТЕНИЙ ТАШЛИК

Наше село знаходиться на дні великої річки, яка втратила свої води з невідомих причин. А на місці цієї річки залишились лише невеликі струмки.

Розв’язавши квадратне рівняння ви дізнаєтеся в якому році і в якому столітті було засновано село Плетений Ташлик.

 (50-х роках XVIII століття).

Отже, наше село засноване в 50 роках 18 століття. І назва села має також свою історію. За однією із версій ця назва тюркського походження. В перекладі з тюркської мови слово «таш» означає «тихо». За іншою версією Ташлик - слово татарське і означає «кам’янисті ґрунти», «кам’янисті місця». Люди ж назву села пов’язують з походженням її від гідроніма – однойменної річки Ташлик. Землі навколо села були пустими. А саме село налічувало 20-30 будинків, які були розміщені далеко один від одного. Активне заселення села розпочалося після ліквідації Запорізької січі. В південній частині села проживали вихідці з Бесарабії, яких сюди було переселено. Щоб дізнатися коли саме відбулося переселення розв’яжемо кубічне рівняння.

x^3-98x^2+2641x-21660=0 (в 60-х роках ХІХ століття).

Станом на 1886 рік у центрі Плетеноташлицької волості Єлизаветградського повіту Херсонської губернії, мешкало уже 3317 осіб, налічувалось 758 дворових господарств, існували православна церква, єврейський молитовний будинок, школа, 17 лавок та 4 постоялих двори. За 4 версти від села знаходились паровий млин, залізнична станція, цегельний завод, постоялий двір. Розв’язавши квадратне рівняння, застосовуючи теорему Вієта, ви дізнаєтеся в якому році почала діяти перша чотирьохкласна школа.

 (1910 році)

Так дійсно, вперше школа відкрила свої двері восени 1910 р. Цей заклад було споруджено на гроші, які належали земству. В школі працювало кілька вчителів, яких дуже шанували місцеві жителі, а також священик, який читав «Закон Божий». Вчителі жили при школі. У ній навчалися діти ще з кількох навколишніх сіл. Спочатку школа була 7-річною, а потім 10-річною. У довоєнному селі були дві школи – середня і восьмирічна. Працював будинок культури, лікарня, бібліотека з фондом 12,4 тис. книг. У зв’язку з сталінською політикою в селі почала діяти ще й білоруська школа. Застосувавши теорему Вієта до розв’язання кубічного рівняння, ми дізнаємося рік відкриття цієї школи:

 (1935 рік)

В перші повоєнні роки десятирічна українська школа вміщувала 700 учнів. При цьому в селі діяла семирічна українська, молдовська та трьохрічна білоруська школи. За часів Великої Вітчизняної війни в приміщенні школи був розташований військовий німецький госпіталь. Після визволення села, госпіталь продовжував діяти, де допомогу надавали вже радянським воїнам. На фронтах Великої Вітчизняної війни воювали проти фашистів 600 жителів села, 350 з них загинули, 250 нагороджені орденами й медалями. А Іван Антонович Катана, наш земляк, став повним кавалером орденів Слави. На честь воїнів визволителів у центрі села встановлено пам’ятник. Квадратне рівняння, яке ми розв’яжемо дасть змогу дізнатися про рік встановлення пам’ятника.

 (у 1975 році).

Роки змінюють людей, село… На жаль, села просто зникають з карти України. На сьогоднішній день у моєму селі проживає всього 1603 жителі. Але сталася і знаменна подія в історії села, бо нашій школі виповнилося 100 років. А село буде жити поки існує школа. Та в подарунок ми отримали нову школу: сучасну, велику, світлу і теплу… Рік відкриття школи зможемо дізнатися, коли розв’яжемо кубічне рівняння.

 (у 2011 році) 

Нині школа працює, розвивається, пробуджує інтерес до навчання. Це стосується і математики. Французький вчений С. Пуассон сказав: «Життя прикрашається двома речами: вивченням математики і викладанням її», але це може стосуватися лише тих хто любить точні науки. Історія та математика…. Здається, дисципліни несумісні. Перша – легка, емоційна, духовна, друга – серйозна, абстрактна та досконала. Проте чи означає це те, що на уроках історії не знайдеться місця для математики, і навпаки?