Учнівська вікі-саття навчального проекту "Пори року"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту

"Пори року".

Автори проекту

Учні 5 класу. Група "Історики".

Тема дослідження

Технологія виготовлення виробу, оздобленого аплікацією.

Проблема дослідження

Чи змінювалися протягом багатьох років техніка та види аплікації?

Гіпотеза дослідження

Аплікація є цікавим і корисним заняттям, бо розвиває художній смак, привчає до акуратності й точності, ознайомлює з різними конструкційними матеріалами. Це вид декоративно – ужиткового мистецтва і, отже, за допомогою неї ми можемо прикрашати різні речі нашого побуту та інтер’єру.

Мета дослідження

Проаналізувати, чи відбулися значні зміни в процесі оздоблення аплікацією, впродовж останнього століття.

Результати дослідження

Аплікація як технологія пройшла довгий шлях використання і збагатилася різними засобами фіксації(закріплення) на різних поверхнях (нитками на тканинах, клеями на твердих поверхнях тощо).

Історія виникнення аплікації

Для того щоб оздобити одяг, побутові речі, люди з давніх-давен виконували аплікації. Аплікація виникла понад дві тисячі років тому, коли кочівники прикрашали предмети домашнього вжитку, одяг, взуття, упряж й житло візерунками зі шматочків шкіри, хутра, повсті, берести. Основним матеріалом для виготовлення аплікації в давнину були шкіра тварин і вовна. Пізніше для оздоблення почали використовувати різні тканини (вовну, шовк, оксамит), хутро, шнури, тасьму, бісер, лелітки (блискучі кружальця). Кравці та ткачі виготовляли смуги тканих, вишитих орнаментів, які нашивали на одяг. Яскравими аплікаціями з оксамиту, сукна та шкіри оздоблювали шатра, господарський інвентар. Файл:Trudove-hodzitska-5-klas-36.png

І сьогодні аплікацією прикрашають найрізноманітніші за призначенням вироби: одяг, речі для дому та відпочинку. Часто застосовують аплікацію і при оформленні інтер’єру. Аплікації, виготовлені руками наших майстрів, відомі далеко за межами України, зокрема, аплікація з оксамиту народного художника України Михайла Біласа «Гуцульське весілля», що вражає яскравістю кольорів.

Файл:T2.png

Це цікаво' Техніку кравецької аплікації широко використовували в Давньому Єгипті, а пізніше — в інших країнах. Модними були льняні туніки з нашитими тканими медаль-йонами-аплікаціями. Сюжети медальйонів були різні: зображення місцевих чи грецьких богів, диких звірів, рослинні, пізніше християнські мотиви. їх виготовляли в техніці, подібній до сучасного гобелена. А які чудові візерунки із сукна та шкіри прикрашали і прикрашають одяг карпатського населення (мал. 32): корсети, фартухи, спідниці, свитки, кожухи, а в деяких селах — і рушники. Гарно доповнюють вони і сучасне стилізоване вбрання — свитки, кептарики тощо.

Файл:T3.png

Загальні відомості про аплікацію

Аплікація є найбільш простим та доступним видом декоративного мистецтва. Аплікація — це накладання, наклеювання, нашивання на основний фон окремо вирізаних частин якого-небудь малюнка: мотивів із тканини, шкіри або інших матеріалів. Аплікацією можна ефектно прикрасити виріб або використати під час оновлення одягу (закрити аплікацією місце плями, потертості, пошкодження тощо). Аплікація (з лат. аррІісаНо — прикладання, приєднання) — виготовлення різних художніх зображень нашиванням або наклеюванням на основу різноманітних матеріалів (тканини, паперу, шкіри тощо); виріб, оздоблений таким способом.

Це цікаво Сьогодні торговельна мережа пропонує термоаплікації із зображенням квітів, птахів, героїв мультиплікації, шевронів* із логотипами* відомих брендів*. Такі аплікації достатньо приклеїти за допомогою праски або пришити.

Файл:T4.png

Види аплікації

Існують такі види аплікації:

• предметна та декоративна;

• сюжетна;

• одноколірна, багатоколірна;

• пласка, об’ємна;

• абстрактна;

• силуетна.

Усі види аплікацій виконують на певній основі. Основа — це матеріал, на який накладають аплікацію. Матеріал для основи має бути більш щільним за фактурою, ніж деталі аплікації. Окремі елементи аплікації, залежно від матеріалу, можна пришивати (вручну чи на швейній машині) або приклеювати.

Предметна та декоративна аплікація

Предметна аплікація – наклеєні на фон окремі предметні зображення, що передають узагальнений, умовний образ оточуючих предметів (стилізований). Зображуються предмети з чіткою конфігурацією, простої форми, чіткими пропорціями та локальним забарвленням.

Файл:T5.png

Декоративна аплікація пов’язана з поняттям декоративності (зображення, що відрізняються орнаментальністю та узагальненням форм, колірною насиченістю) і має об’єднані за законами ритму та симетрії елементи прикраси. Важливу роль тут відіграє орнаментальна композиція. Орнамент характеризується ритмічністю (повторення однакових чи чергування різних елементів візерунка). Буває нескінченним чи замкнутим (стрічкова чи центрально-променева композиція). Ще один напрямок декоративної аплікації – шрифтова аплікація. Тобто, оформлення заголовків та текстів

Файл:T7.png

Сюжетна

Сюжетно-тематична аплікація є наклеєним на певний фон зображенням, що відповідає певній темі або сюжету (подія, ситуація, явище). Зміст такої аплікації може бути як не складним, так і досить складним. Така аплікація є динамічною та містить велику кількість персонажів та різноманітних деталей. Розміщення персонажів може бути здійснене у двох або більше планах, але при цьому існує чітка різниця між розмірами постатей на першому та інших планах відповідно. При цьому персонажі, розміщені на першому плані, відрізняються своєю яскравістю, насиченістю та детальною розробкою Силуетна аплікація є наклеєним на певний фон зображенням предметів, що вирізані з паперу безперервним або “злитим” рухом ножиць по подумки створюваному силуету. Таке зображення є одноколірним. Вона має бути розміщене на контрастному фоні, легко впізнаватись, бути виразним, але дещо узагальненим. Наприклад, це можуть бути риби, птахи, звірі, посуд і так далі. Така аплікація може бути окремим елементом інших аплікацій.

Файл:T6.png

Пласка, об’ємна

Плaска аплікація передбачає, що зображення предметів кріпляться на площину загального фону. Це – традиційний і базовий вид аплікації. Також плоска аплікація виконується додатковим способом, коли зображення створюється методом вирізання отворів в фоні, а під сам фон підклеюється підкладка одного чи декількох кольорів.

Файл:T8.png

В об’ємній аплікації пришивають чи приклеюють на основу тільки частини окремих елементів. Крім того, об’ємну аплікацію виготовляють, підкладаючи під деталі аплікації вату, синтепон, ватин, шматочки байки, фланелі тощо.

Файл:T9.png


Абстрактна

Абстрактна аплікація передбачає спрощене зображення загальної картини, позбавленої конкретності.

Файл:T10.png

Силуетна

Силуетна аплікація є наклеєним на певний фон зображенням предметів, що вирізані з паперу безперервним або “злитим” рухом ножиць по подумки створюваному силуету. Таке зображення є одноколірним. Вона має бути розміщене на контрастному фоні, легко впізнаватись, бути виразним, але дещо узагальненим. Наприклад, це можуть бути риби, птахи, звірі, посуд і так далі. Така аплікація може бути окремим елементом інших аплікацій.

Файл:T11.png

Інструменти та матеріали для виготовлення аплікації

Інструменти, пристосування та матеріали для виготовлення аплікації

Файл:T14.png

Для виготовлення аплікації необхідні відповідні інструменти, пристосування* та матеріали (мал. 43): тканина, копіювальний папір (а), калька, лінійка (б), сантиметрова стрічка (в), гольник (г), нитки для вишивання (ґ) та шиття (5), полотно для вишивання (е), п’яльця (є), крейда (ж), кілочок (з), наперсток (і), ножиці для паперу, тканини і ниток (и), клей (тс), голки для вишивання та шиття (л), олівець (м), гумка. Технікою аплікації можна виготовити безліч виробів із різноманітних матеріалів. Тканиною, мереживом, стрічками оздоблюють панно, штори, ковдри, скатертини, покривала, сумки, одяг, меблі тощо. Аплікацією можна оздобити вироби зі шкіри: сумки, гаманці, скриньки, обкладинки, ремені, прикраси тощо. Для оздоблення предметів домашнього вжитку використовують папір, ґудзики, намистинки, бісер, природний матеріал. Аплікація, основа (фон) аплікації, предметна й сюжетна аплікації, декоративна аплікація, пласка та об’ємна апліка-цїі, абстрактна аплікація, силуетна аплікація, матеріали для виготовлення аплікації, інструменти та пристосування для виготовлення аплікацїі.

Висновки

Аплікація - це найдавніший вид мистецтва, тому що її виникнення відноситься до тих часів, коли з'явилися перші голки і шви на одежах зі шкір тварин. Саме тоді стали прикрашати одяг, взуття, предмети побуту, житло, і це існує у багатьох народів до нашого часу. Аплікація з паперу з'явилася в XVI столітті й одержала свій розвиток у наступному столітті. Мають дуже приємний вигляд оформлені аплікацією предмети домашнього побуту: доріжки, серветки, торбинки, подушечки, фартухи, прихватки. Правильно підібрані матеріали для виконання забезпечують відповідність результату задуму. Асортимент таких матеріалів досить великий. Завдяки цьому можна створювати цікаві й оригінальні вироби різного застосування.

Корисні ресурси

1)http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F

2)https://sites.google.com/site/tehnologiaaplidnihmateriv/istoria-vigotovlenna

3) http://narodna-osvita.com.ua/996-ozdoblennya-virobv-aplkacyeyu-6-aplkacya-yak-vid-hudozhnogo-ozdoblennya-virobv-vidi-aplkacyi-ta-yiyi-zastosuvannya.html