Учнівська Вікі-стаття "Заповідники на території Кримських гір"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

"Заповідники на території Кримських гір"

Автори проекту

ІІІ група "Кореспонденти"

Тема дослідження

Рослини та тварини Кримського та Ялтинського заповідників.

Проблема дослідження

Для чого створені заповідники на території Кримських гір.

Гіпотеза дослідження

Доцільність заповідників на території Кримських гір

Мета дослідження

З"ясувати які види рослин і твари є зникаючими на території Кримських гір. Які заповідники створені для їх збереження.

Результати дослідження

Кримський заповідник - розташований в центральній частині гірського Криму, Його площа складає 42 962 га разом з філією "Лебедині острови". На його території знаходиться найвища гора Криму Роман-Кош (1545 м). 95% територій заповідника займають ліси з дуба, буку і сосни. Безлісі лише окремі ділянки яйл і нечисленні поляни. На території заповідника виростає майже 1200 видів рослин, з яких 70 - рідкісними; У лісі можна зустріти дерева-гіганти: дуб, тис, вільху, таких велетнів в господарстві більше 200. У долині річки Улу-Узень росте найтовще дерево - липа, стовбур якої досягає в колі майже 6,5 м. У заповідних лісах мешкають олень, косуля, гірська лисиця, борсук і інші ссавці. Тут успішно акліматизовані муфлон з Корсики, білка з Алтаю, кабан з Дальнього Сходу.

Крим3.jpeg

У північно-західних берегів Криму розташовується філія заповідника - Лебедині острови. Тут знаходиться одне з найбільших в Східній Європі скупчень водоплавних птахів: більше 230 видів, з них 18 видів занесено в Червону книгу. Щорічно на линьку з півдня злітаються до 5 тис. лебедів, а колонія сайок налічує більше 30 тис. особин. Кримський природний заповідник закритий для вільних відвідин. Ознайомитися з ним, можна в оформленому Музеї природи в Алушті. Його експозиції розповідають про історію заповідника, про сьогоднішню роботу його співробітників по збереженню рослинного і тваринного миру, про науково-дослідну діяльність декількох поколінь учених. Ялтинський гірничо-лісовий заповідник Територія заповідника навічно вилучена з господарської експлуатації, її використання допускається тільки з науковими цілями або для забезпечення збереження, примноження багатств заповідника. Територія заповідника входить до складу природно-заповідного фонду України. На території заповідника розташовані такі визначні об'єкти як вершина (зубці) гори Ай-Петрі (1234 м), печера Трехглазка, водоспад Учан-Су і перевал Чортові сходи (Шайтан-Мердвен). Близько 75% території заповідника займають ліси. Їх у заповіднику три основні пояса. Перший - зростаючий на нижніх, приморських схилах (від узбережжя до висоти 400-450 м над рівнем моря), ліс дуба пухнастого з окремими вкрапленнями гаїв ялівцю високого та фісташки туполистої. Після вирубок основні породи пояса часто замінюють зарості держідерева колючого і грабінника східного. Другий пояс з висоти 400 м до 900 м становить ліс, складений сосною кримською з домішкою дуба скелястого, граба, ясеня. Третій лісової пояс від 900 м складають сосново- букові ліси.

Ялта3.jpeg

На яйлах переважають гірничо-степові і лугові рослинни. Серед рослин багато ендемічних видів - гвоздика низька, в'юнок кримський, Соболевський камнелюбка, кропива глуха гола, чину пальчаста, півонія кримський, герань кримська, солнцецвет Стевена, паклун яйлинський, проломник кримський та багато інших. Крім того, флора заповідника включає 78 видів рідкісних рослин, занесених до Червоної книги України: Краєкучника перська, адіантум венерин волосся, ялівець високий, простріл (сон-трава) кримський, ясколка Біберштейна, смолка зеленоколірна, півонія кримський, фіалка кримська, ладанник кримський, Соболевський сибірська, суничник дрібноплідний, фісташка туполисту, аденофора кримська і багато видів орхідних. У порівнянні з флорою, фауна заповідника набагато менш багата. Найбільше тут мешкає видів птахів - 150, з яких найбільш примітні - сапсан, чорноголова сойка, орел-могильник, дятел, чорний дрізд, зяблик, щиглик, гірська вівсянка, лазоревка, шишкар, чиж та інші, на другому місці за різноманітністю ссавці - їх 37 видів - такі як косуля європейська, кримський підвид благородного оленя, муфлон, кримський підвид лисиці, борсук, кримський підвид ласки, белодушка, заєць-русак. Рептилій, що мешкають в заповіднику налічується 16 видів, до них відносяться кримський гекон і кримська ящірка, мідянка, леопардовий і жовточеревий полози, жовтопузик. Видовий склад земноводних обмежений всього 4 видами: гребінчастий тритон, квакша, озерна жаба, зелена жаба. Кілька видів тварин, що мешкають у заповіднику, занесені до Червону книгу України. Це такі види рукокрилих як: великий і малий подковонос, нічниці Наттера і триколірна, вечорниці, нетопири, а також представник загону комахоїдних - мала кутора і один вид сімейства куньих - борсук. Безхребетні червонокнижні тварини представлені комахами: кримська жужелиця, махаон, поліксена, сатир Евксінський та ін Загальне число видів червонокнижної фауни заповідника - 30.

Висновки

Працюючи над питанням "Заповідники Кримських гір" ми більш детально познайомилися із рослинним і тваринним світом Кримських гір. Вияснили які з них є зникаючими. Дізналися про створення Кримського та Ялтинського заповідників для збереження в природному стані типових або унікальних видів рослин та тварин.

Корисні ресурси

Вікі-стаття№1

http://ua.textreferat.com/referat-479-5.html

http://ukrainaincognita.com/pryroda/zapovidnyky/krymskyi-pryrodnyi-zapovidnyk