Учнівська Вікі-стаття "Інтенсивність шуму та здоров'я"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту

"Шумове забруднення середовища"

Автори проекту

Лавріненко О.С.

Тема дослідження

Рівні інтенсивності шуму та їх вплив на здоров'я людини

Проблема дослідження

За якого рівня інтенсивності шуму відбувається зниження працездатності?

Гіпотеза дослідження

На стан здоров'я людини впливають ультра- та інфразвуки, яких ми не чуємо, але "чують" усі наші органи.

Мета дослідження

Довести до відома молоді небезпечність прослуховування музики великої гучності; встановити закономірності між джерелом звуку та його впливом на здоров'я.

Результати дослідження

Наша група провела дослідження впливу інтенсивності шуму на здоров'я людей.

Дослідження №1. На перервах у класі звучала різна за жанром музика. Наприкінці робочого дня проводилося опитування серед учнів на рівень втомлюваності.

Дослідження №2. Під час дискотеки учням пропонувалось кілька хвилин постояти на різній відстані від джерела звуку: біля колонок, посередині залу та біля виходу.Своїми відчуттями учні ділилися з організаторами експерименту.

Члени групи вивчали літературу з питання впливу звуку на здоров'я людей.

trumb

Дослідження показали, що звук буває як корисним, так і шкідливим.

Великий вплив має гучність звуку та його частота. Так інфразвук людина не сприймає на слух, але мозок і серцево-судинна система людини сприймають звучання в інфразвуковому діапазоні. Наслідки можуть бути непередбачуваними.Потужні інфразвуки можуть руйнувати будинки, заводи, мости та інші споруди завдяки явищу резонансу. Інфразвук з частотою 0,6 Гц створюється сильним вітром, примушує резонувати споруди. Вчені вважають, що інфразвук можна розглядати як нову зброю знищення не тільки людей, але й промислових і цивільних об'єктів.

Проте звук може приносити користь. Так, класична музика, твори Моцарта, Шуберта, симфонія Баха, Бетховена, Чейковського, Ліста лікує людей. Рослини краще розвиваються, ростуть. Ультразвук теж впливає на живі організми. Під дією ультразвуку відбувається руйнуання бактерій і вірусів, кров'яних тілець-еритроцитів і лейкоцитів. Великі дози ультразвуку негативно впливають на людину. За малої інтенсивності ультразвук стимулює ріст бактерій і вірусів, прискорює проростання насіння. Ультразвук використовують в медицині для лікування та діагностики.

За слуховими відчуттями ми розрізняємо музичні звуки і шуми. Шуми можна поділяти за рівнем інтенсивності. Припустима санітарна норма шуму 35 дБ. Ефективна розумова діяльність, якщо звук гучністю 45 дБ, але якщо він досягає 60 дБ то відбувається зниження працездатності. Ушкодження слуху та розлад нервової системи настає при 85 дБ. Агресія, виразкова хвороба, гіпертонія наступаєякщо гучність досягає 100 дБ. Дуже гучна музика - злочинець. Молоді люди часто проводять у навушниках більше 5 годин на день. Зважаючи на кількість молодих людей, що страждають від передчасної втрати слуху, Всесвітня організація охорони здоров'я порекомендувала встановити ліміт максимальної потужності плеєрів не більше 90 дБ. Не важливо, якої конструкції наушники, головне в них - сила звуку: чим голоснвше, тим гірше. Особливо шкідливо слухати музику в транспорті, та ще й жувати при цьому. Слухові нерви "тримаються" тільки деякий час. Ослаблення слуху відбувається поступово, непомітно, протягом років.

Висновки

Для ефективної розумової діяльності, для збереження здоров'я слід стежити за тим, щоб вдома не звучала занадто голосна музика, розмовляти тихо, не підвищуючи голосу. Плеєри не повині мати звук, що перевищує 90 дБ. Більше слухати творів класичної музики і пам'ятати, що рок-музика шкідливо впливає на здоров'я людей.

Корисні ресурси

http://osnova.com.ua/

Журнал "Фізика в школах України" 2008 рік, №11-12, №19