Соціалізація на уроках англійської мови

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

У наш час головним соціальним замовленням суспільства є виховання,розвиток і навчання особистості. Розвиток особистості як суспільно-соціальної істоти особливо активно здійснюється в середньому і старшому підлітковому віці. І насамперед у цей період особливо важливим є процес соціалізації підлітка.

Соціалізація-це на думку американського соціолога Ф.Г.Гідінгса-розвиток соціальної природи чи характеру особистості. підготовка людського матеріалу до соціального життя.

Суть соціалізації полягає у відповідності адаптації та обособлення людини в умовах конкурентного суспільства . Це, перш за все, пов’язане з тим,що в сучасний часвелика кількість підлітків живе в містах,де є можливість спілкування з великою кількістю однолітків. Це спілкування, як правило, не підконтрольне дорослим. Перетворення великої сім’ї у малу, ріст числа однодітних та неповних сімей, дезорганізація сім’ї повисили необхідність для дітей шукати спілкування поза домом як компенсацію дефіциту контактів з батьками. У процесі спілкування з підлітками у дитини, особливо у підлітка та юнака, складаються відповідні погляди та цінності,у процесі засвоєння та подальшого розвитку індивідумом соціокультурного досвіду, трудових навичок, знань,норм, цінностей та традицій відбувається включення його в систему суспільних відносин і формування у нього соціальних навичок. Я вважаю,що завдання соціологізації легко можуть бути розв’язаними на уроках англійської мови, які , таким чином, є одночасно і ціллю, і способом навчання. На моїх уроках учні за допомогою англійської мови вивчають оточення і самих себе. У значній мірі цьому допомагають рольові та ділові ігри, у ході яких учні:


- виступають у конкретних соціальних ролях;


- виробляють низку рішень;


- підходять до результату, ціллю якого є знаходження правильного рішення на певне соціальне питання у ситуації, найбільш розповсюдженій у реальному житті.

Усе це допомагає учням адаптуватися в оточуючому соціумі. Таким чином я намагаюсь через ділові соціальні ігри стимулювати оволодіння досвідом спілкування у ролі сім’янина, домогосподарки, ділового партнера тощо.

Кожна соціальна роль включає чисельність культурних норм, правил, стереотипів поведінки, які невидимими соціальними зв’язками- правилами, обов’язками, відношенням- пов’язані з другими ролями. Основою взаємодії особистості з суспільним середовищем є участь у діяльності. На моїх уроках учні беруть участь в учбовій діяльності. Рольові та ділові ігри допомагають моделювати інші види діяльності, знайомлять учнів зі штампами правил поведінки, привчають їх до виконання особистісно- соціальної ролі.

Включення рольової гри можливе на будь-якому етапі навчання, проте я, зазвичай, залишаю рольову гру на заключні або узагальнюючі уроки. Оскільки гра потребує від учасника вільного володіння матеріалом, створення оригінального продукту-схеми, проекту комунікативного спілкування. На початковому етапі обробки матеріалу я зазвичай використовую імітаційну гру, яка має такі ознаки:


- наявність моделі соціальної системи ( конкретна ситуація спілкування: магазин, бібліотека,вокзал і т. д.);


- наявність шаблону, системи спілкування, доведених до автоматизму;


- наповнення цього шаблону лексичним та змістовним змістом, який відповідає даній ситуації.