Рекомендації щодо проведення занять з нетбуками

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
1.Робота з нетбуками може проводитися в урочні та позаурочні часи: урок, класна година, гурток, заняття в ГПД, батьківські збори, позакласні заходи , індивідуальні заняття тощо.
2.Безперервне використання комп′ютера учнями повинно бути не більше 15 хвилин з використанням занять зорової втоми.
3.Перед роботою зі шкільними нетбуками вчитель повинен провести інструктаж з учнями щодо питань техніки безпеки та правил користування машинами:
  * роботу учнів із нетбуками СМРС організовує вчитель.
  * учень отримує нетбук безпосередньо перед початком занять.
  * на робочому місці учня не повинно бути зайвих предметів.
  * під час роботи руки учня повинні бути чистими.
  * вживання їжі та води в кабінеті, де працюють нетбуки суворо заборонено.
  * під час роботи не можна бігати і стрибати у кабінеті, розкидати різні предмети.
  * робота у верхньому одязі заборонена.
  * якщо під час роботи на екрані з’являються вікна помилок і повідомлень, про це обов’язково повідомити вчителя.
  * під час роботи суворо виконувати вимоги вчителя.
  * після закінчення роботи вимкнути і закрити нетбук СМРС та здати вчителю.
  * при появі запаху диму і чаду повідомити вчителя.
  * якщо учень погано себе почуває на уроці, повідомити вчителю.
4.Вчителеві потрібно заздалегідь спланувати доцільне використання нетбуків:
  * на якому етапі уроку буде використано нетбук;
  * визначити тривалість використання нетбуків;
  * визначити форми та зміст дидактичного матеріалу: кросворди, картки, тести, творчі роботи, презентації, проекти тощо;
  * врахувати необхідний додатковий час на передачу файлів по мережі
5.Перед початком роботи з нетбуками вчителеві необхідно організувати своє та дитячі робочі місця та підключити учнівські нетбуки до мережі.


Практичні поради щодо початку роботи в середовищі "1 учень - 1 комп'ютер"

Рожеві сподівання та ейфорія вчителів, які не працювали ще в умовах "учні - комп'ютери" швидко мене. Кожен вчитель, в хвилини розташування нетбуків на партах, повинен сказати собі перед приходом учнів: "Тепер я в тіні, я - не єдине джерело знань, 70% часу я мовчатиму, але я керую, я направляю, я розділяю з учнями радість і захоплення від нової навчальної ситуації".

Для радощів вчителя і високих результатів учнів потрібна серйозна підготовка.

Практика довела, що навіть мультимедійна візуалізація уроку економить час уроці, сприяє швидкому і глибокому формуванню освітніх вмінь та навичок. Ілюстрування задач, різноманіття завдань, в тому числі й ігрових, для усного рахунку з використанням комп'ютера прискорює темп уроку математики, дозволяє розв`язати втричі більше задач і прикладів.

Текст, що з`являється на екрані і швидко зникає не тільки створює ігрову ситуацію, а й стимулює до вироблення навичок швидкого читання. Спеціальні вправи із застосовуванням ефектів анімації спонукають учнів до читання цілими словами.

Слід зауважити, що читанням з екрану не потрібно зловживати. Якщо текст є в підручнику чи в друкованому варіанті, ні в якому разі не потрібно дублювати, пропонуючи його просто для ознайомлення учням.

Перед початком роботи з будь-яким завданням необхідно провести інструктаж. Якщо завдання просте і його можна легко пояснити, то спочатку розкажіть, а потім запропонуйте відкрити документ чи програму в ПК. Якщо завдання складне чи вимагає низку покрокових дій, то доречно, використовуючи інтерактивну дошку чи екран вчительського монітора, пояснити на прикладі за принципом "роби як я". Вчитель сам демострує, як потрібно виконати завдання, лише потім повідомляє: "Знайдіть документ з назвою ... і приступайте до виконання". Коротку інструкцію чи план дій можна записати на дошці чи родрукувати і роздати кожному учневі. Наприклад

1. Прикметники зроби червоними.
2. Слова, в яких наголос падає на 3-ій склад - напівжирними.
3. Видали по 1 зайвому слову в кожному рядку.
4. Набери ще по 2 слова в кожен рядок.
5. Виберіть удвох (робота в парах) будь-який рядок і складіть із всіх запропонованих слів зв`язний текст.
6. Визначте тип вашого тексту (розповідь, опис чи міркування).

Не надавайте інструкцію після того, як учні вже розпочали роботу з нетбуком. Методика іноді дозволяє "відривати" дітей від читання чи письма, вони чують і швидко переключаються. Але "відривати" учнів від роботи з ПК, повідомляти щось "вдогонку" (після розпочатої роботи) - лише шкодити собі. Вони Вас не чутимуть!

Відводьте конкретний час для виконання кожного завдання, оголошуйте завжди скільки хвилин Ви виділяєте перед початком роботи. Коли час вичерпався на перших етапах, блокуйте комп`ютери (з посмішкою і доброзичливим ставленням) чи використовуєте різні ігрові ситуації для привертання уваги: "хто мене чує, тричі хлопніть в долоні".

Матеірал для використання учнями можна поділити на

 • демонстраційний
 • роздатковий
 • тестуючий

Демостраційний матеріал служить для унаочнення розповіді вчителя, повідомлення нових знань і може мати вигляд мультимедійної презентації, як наприклад до уроку "Рослинництво в рідному краї" з природознавства в 4 класі, сторінки в Інтернеті, серії малюнків, відеосюжету, аудіозапису та інше. Матеріал готується з метою ефективнішого сприймання та кращого запам`ятовування. Це може бути й інструкція до практичного завдання, наприклад виготовлення жабки.

Роздатковий матеріал - це підготовлені заздалегідь вчителем файли, в які учень вносить свої зміни і демонструє свою роботу після виконання чи зберігає для перевірки вчителем. Наприклад, вивчаючи тему "Особливості відмінювання іменників різного роду в однині" (4 клас, українська мова) можна заготовити таблицю, в якій учні лише набирають закінчення, яких не вистачає:

Відмінок Запитання ж. рід ж. рід ч. рід ч. рід с. рід
Називний що? вода земля місяць супутник сонце
Родовий чого? вод земл місяц супутник сонц
Давальний чому? вод земл місяц супутник сонц
Знахідний що? вод земл місяц супутник сонц
Орудний чим? вод земл місяц супутник сонц
Місцевий на чому? на вод на земл на місяц на супутник на сонц
кличний вод земл місяц супутник сонц


Тестуючі матеірали орієтовані на перевірку знань учнів.

Цікавою може бути інтеграція уроків, поєднання тем, наприклад, у 4 класі "Числівник" (укр. мова), математика, "Погода в рідному краї" (природознавство), образтворче мистецтво. Така інтеграція може скластись в чудові соціальні та навчальні проекти, працюючи над якими учні не лише опанують необхідними знаннями, застосують їх в практичній діяльності, а й навчаться планувати свою роботу і коригувати план, контролювати результати роботи, її хід і свою поведінку, набудуть навиків співпраці та розподілу праці, вміння обирати стратегію індивідуального чи загального успіху, вміння аналізувати свій вже набутий досвід і шукати закономірності, вміння робити довільний вибір, будувати моделі соціальних ситуацій і приміряти на себе ролі, уміння сперечатися, відстоювати свою точку зору, розуміти і приймати точку зору опонента.

Хочете від дітей більшого? Мрієте, щоб набирали текст учні так же швидко, як і Ви, щоб на кінець року в блог самостійно дописи робили чи доповнювали Вікіпедію? Не забувайте про клавіатурні тренажери. Виділіть щодня час - 5 хвилин. В кінці року не пожалкуєте. Учням цікаві такі, що по завершенню роботи повідомляють швидкість. Порадьте фіксувати ці дані (в щоденнику, наприклад). Дітей надзвичайно тішить зростання цих показників. Радійте разом з ними! Роботу з тренажерами можна зробити цікавою, розвивальною, навчальною. Приклад вправ в статті З клавіатурою дружу...

Перший місяць Ви затратите на оволодіння учнями елементарних навиків користувача. Менше пояснюйте. Підбирайте ігри, що передбачають послідовне вивчення функцій клавіатури. Сплануйте: клавіші керування курсором - 3 гри; цифрова клавіатура - таблиця множення (програма-гра), усний рахунок (програма-гра), створення узору із цифр у блокноті;... Якщо Ви плануєте у вівторок набір дітьми першого речення, то в понеділок, на уроці "Сходинки до інформатики" повідомте учням про велике значення чарівної клавіші Shift.

Поступово, крок за кроком, поєднуйте опанування пристроєм з навчальними предметами. Пізніше, з кожним днем, залишайте учням "загадки", не інструктуйте, досконало "розжовуючи" кожен крок. В пошуку велика сила! Лише на початку діти прагнуть отримати від Вас підтримку (від хвилювання), і тому мають необхідність почути, як зробити той чи інший крок і яким пальчиком. Поступово розвивайте навички самостійного пошуку. Пам`ятайте про учнів, що краще за інших володіють навичками користувача. Девіз "запитай друга" може стати ключовим другого місяця роботи. Віршовані гасла для організації роботи.

Поступово переходьте на завдання, які передбачають створення нового самим учнем, серйозну навчальну діяльність. Переконуйте, що нетбук - інструмент навчання, як зошит, олівець, лінійка. Не затягніть етап ігровий, споживацький. Після роботи в "Сходинках...", якими б корисними вони не були на початковому етапі, чи після ігор на відпрацювання швидкості володіння інструментами не залишається сліду учня на ПК. Цінним вважайте цей пристрій тоді, коли учень стане залишати сліди діяльності - малюнки, відредаговані тексти та збережені самими учнями. Не забудьте про принцип "від простого до складного". Непосильні завдання відштовхнуть дитину, вироблять негативне ставлення до роботи. Підкреслюйте неабияку цінність кожного створеного учнем "шедевру". Роздруковуйте і розвішуйте скрізь, де можливо, малюнки учнів, навіть ті, що не дуже гарні. Створіть кожному портфоліо, де зберігатиметься найцінніший скарб - продукти діяльності дитини (її роздруковані роботи). Залучайте батьків до цього, є такі що залюбки допоможуть в тиражуванні документів. В ситуації, де для багатьох учнів комп'ютер - лише інструмент розваг, таке возвеличення учнівських робіт необхідне.

На партах у Вашому класі лежить "чарівна скринька" - найпотужніший інструмент навчання, який доведе кожному учневі, що знання, вміння та навички з різних предметів він може застосувати на практиці.

Успіхів Вам! Наснаги! Пам`ятайте, диво творить не комп'ютер, а вчитель, який вміє бути в тіні.


Поради бувалих інформатиків щодо організації роботи в локальній мережі

Управление компьютерным классом по локальной сети