Про реалізацію програмно-цільвого проекту «Віртуальна школа освітнього менеджменту»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Бігун О.С.

Сучасний етап переходу від індустріального до інформаційного суспільства ставить нові вимоги до системи освіти на всіх її рівнях. Ось чому необхідні кардинальні зміни у підготовці та перепідготовці фахівців, насамперед освіти, де мають бути реалізовані досконалі нові підходи до вирішення освітньо-виховних завдань.

Згідно з сучасними теоріями управління, ефективний керівник – це той хто має необхідну професіональну компетентність і, завдячуючи цьому, може змінювати стиль своєї діяльності відповідно до ситуації. Набути необхідної професіональної компетентності керівник може за допомогою післядипломної освіти, яка забезпечується Конституцією України.

Головною педагогічною проблемою підготовки керівних загальноосвітніх шкіл є необхідність зменшити різницю в рівнях знань і вмінь, які майбутні керівники отримали у вищих навчальних закладах, через самоосвіту, на різних курсах післядипломної освіти тощо, та новітніми досягненнями теорії управління в різних галузях діяльності, міжнародним досвідом ефективного практичного менеджменту, трансформаціями його технологій у сфері управління освітою. Розв’язання цієї проблеми ускладнюється недостатньою науково-теоретичною розробкою різноманітних питань з підготовки керівників загальноосвітніх шкіл в умовах сьогодення і, як наслідок, незначним застосуванням інноваційних педагогічних технологій під час їх підготовки.

Для впровадження дистанційної освіти керівників загальноосвітніх шкіл в систему післядипломної освіти розроблено програмно-цільовий проект «Віртуальна школа освітнього менеджменту». Мета проекту – впровадження віртуальної школи освітнього менеджменту як форми дистанційного навчання керівних кадрів у системі післядипломної освіти.

Проект «Віртуальна школа освітнього менеджменту» перш за все направлений на підвищення якості освіти та створення умов для ефективного впровадження інновацій у перепідготовку та підвищення кваліфікації керівників загальноосвітніх шкіл, а також для розбудови системи безперервної освіти керівних кадрів на протязі всієї професійної кар’єри, підвищення інформаційної культури всіх суб’єктів освітньої діяльності.

За період 2009 року була розроблена модель Віртуальної школи освітнього менеджменту та на сайті Дистанційна освіта (адреса http://www.do.internet.donetsk.ua ), в розділі дистанційні курси вона була відкрита для роботи. Протягом року здійснювалось технологічний супровід її в інтернет-просторі. Оновлювались, та додавались нові мультимедіа матеріали (презентаціїні, лекційні, відео).

Shema VSHOM.JPG

Навчально-методичний супровід здійснювався згідно з положень про зміст освіти – це обумовлені цілями та потребами суспільства вимоги до системи знань, умінь і навичок, світогляду, громадянських і професійних якостей фахівців, що формуються у процесі підготовки з урахуванням перспектив розвитку науки. Техніки, технології та культури.

Тому нами було визначено змістовне наповнення кожного підрозділу віртуальної школи освітнього менеджменту.

Так, лекційна зала вмістила в собі п’ять модулів, а саме: Сучасні проблеми освіти. Мистецтво управління навчальним закладом. Психологія управління. Дистанційна освіта. Інформаційно-комунікативні технології. Електронні бібліотеки, як елемент інформаційного суспільства. Віртуальна сторінка кабінету правознавства вмістила в собі основні закони з питань освіти Також розміщені посилання на сайти зовнішнього незалежного оцінювання та міністерства освіти і науки України, де керівники загальноосвітніх навчальних закладів можуть знайти корисну для себе правову інформацію.

В бібліотеці розміщені посилання на Web-сайти для ознайомлення та роботи у сфері освіти, сайти бібліотек, основні найбільш інформативні ресурси російськомовної частини Інтернет, енциклопедії та довідники, каталоги та пошукові системи, інститути післядипломної освіти тощо.

Віртуальне відвідування шкіл – дозволяє віртуально відвідати реальні навчальні заклади Донецької області нового типу, за допомогою перегляду презентацій цих закладів, а саме: донецька гімназія №150, навчально-виховний комплекс «Гімназія-школа» №27 м. Маріуполя, макіївський ліцей. Відеопрактика – дозволяє переглянути фрагмент уроку учасника обласного конкурсу «Кращий учитель року».

Майстер-клас – містить в собі посилання на з інструментарію менеджера освіти, який розроблений творчою групою Єльникових. Тут той, що навчається може ознайомитись з програмним забезпеченням для керівника загальноосвітнього навчального закладу, та скористуватись іншою корисною інформацією. Також в цьому структурному підрозділі є посилання на безкоштовний дистанційний курс з інформаційно-комунікативних технологій, пройшовши який можна поглибити знання та навички роботи в Office2003.

Тренінговий клас – дозволяє завантажити користувачеві демо-версії «Практикуму ефективного управління. Прийняття управлінських рішень» та «Інновації в школі. Методи подолання опору».

Релаксаційна кімната. Назва цього підрозділу говорить сама за себе. Тут можна завантажити невеличку програму, яка дозволить створити свою власну ауру для відпочинку від навчання.

Викладацька. Включає в собі журнал відвідувань, де користувач має пройти реєстрацію за формою, самоконтроль, де необхідно пройти на початку курсу – вхідний контроль і наприкінці – вихідний, журнал пропозицій – за допомогою електронної пошти або форуму користувач може надіслати свої побажання.

Проект Віртуальної школи освітнього менеджменту був представлений на всеукраїнському Фестиваль педагогічних інновацій та нагороджений дипломом переможця Міністерства освіти і науки України та Інституту інноваційних технологій і змісту освіти. Аналіз питань, що виникли під час презентації школи на фестивалі дозволив виділити, нові напрямки роботи, щодо наповнення структурних підрозділів.

Середовище ВШОМ було використане як платформа для курсів дистанційного формату на період карантину, а саме для шкільних бібліотекарів та психологів системи освіти.

Були розроблені методичні рекомендації щодо роботи у ВШОМ, які допомогли користувачам своєчасно знаходити інформацію та плідно працювати в структурних підрозділах школи.