Проект з теми "Функції та життя"
Зміст
Назва проекту
Функції та життя
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Алгебра
Навчальна тема (як записано в програмі)
Функції
Вік учнів, клас
12-13 років, 7 клас
Стислий опис проекту
Навчальний проект з алгебри, 7 клас, тема «Функції». Учні, об’єднані в три групи, самостійно знаходять матеріал для відповідей на тематичні та змістові запитання, намагаються знайти відповідь на ключове запитання «Чи існує життя без залежностей?». Продукти діяльностей груп – математична стіннівка, математична електронна презентація та усні відповіді учнів. Ролі, які передбачені сценарієм проекту: вчені-дослідники, дизайнери, експерти
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
В учнів будуть формуватися навички створення презентацій, які будуть наочно демонструвати їхні знання функціональних залежностей, лінійних функцій та уміння пояснювати поняття: область визначення функції; область значень функції; пряма пропорційність, лінійна функція; графік функції; графік лінійної функції.
В учнів будуть вдосконалюватися уміння і навички:
- знаходити області визначення функції, яку задано формулою, в найпростіших випадках; - знаходити значення функції за даним значенням аргументу;
- задавати формулою лінійну функцію за заданим кутовим коефіцієнтом і точкою перетину з віссю Ox;
- будувати і читати графіки прямої пропорційності, лінійної функції;
- проводити дослідження взаємного розміщення графіків лінійних функцій залежно від кутового коефіцієнта;
- пояснювати геометричний зміст коефіцієнтів k і b лінійної функції, яку задано формулою y=kx+b;
- визначати спадання (зростання) лінійних функцій у залежності від значення кутового коефіцієнта.
Будуть формуватись в учнів навички працювати в групі, ефективно розподіляти свій час.
Учні навчаться створювати електронні повідомлення, використовувати електронну пошту для спілкування.
В учнів формуватиметься базове розуміння етичних/правових питань, пов’язаних з доступом та використанням інформації.
Опис оцінювання
За допомогою таблиці ЗХД учитель оцінює початкові знання учнів перед початком вивчення теми. На початку проекту і в ході проекту учні виконують самооцінку за допомогою форми оцінювання журналу навчання. Також кожен учень в ході роботи над проектом може себе оцінити за формою оцінювання навичок виявлення та опису проблеми. Крім того, учитель надає учням можливість проводити неформальні опитування між учнями за допомогою опитувальника, який учитель кожному учню надсилає на поштову скриньку через мережу Інтернет.
Учитель відслідковує стан виконання учнями проекту та засвоєння теми за допомогою форми опитування, який учитель створив і надсилає учням у вигляді експрес-повідомлень.
Група 1 готує продукт –стінна газета. Учні її оцінюють за допомогою форми оцінювання плакату (стінної газети). Група 2 готує продукт – математична презентація. Ці продукти учні іншої групи оцінюють за допомогою Контрольного списку для оцінювання однолітками математичної презентації. При підведенні підсумків учитель оцінює письмові й усні навички учнів за відповідними формами.
Діяльність учнів (Скопіювати з Плану)
1 тиждень.
До початку проекту (за тиждень до початку вивчення теми) учитель проводить початкове оцінювання учнів. Це необхідно для подальшого об’єднання учнів в групи.
Учитель оцінює веб-ресурси, які учні можуть використовувати при роботі над проектом та надає учням список рекомендованих сайтів. Учні зможуть обрати сайти, які їм потрібні для виконання роботи групи. Вчитель проводить консультацію для батьків стосовно того, яке завдання одержали учні, які джерела можна використовувати для його виконання, якими джерелами, в т. ч. сайтами в Інтернеті їм запропоновано користуватись.
Крім того, учитель пропонує всім учням створити особисті поштові скриньки на поштовому сервері. Це потрібно для подальшої можливості спілкування учителя з учнями та учнів між собою в ході виконання проекту: надавати консультації, проводити проміжне оцінювання за формами та анкетування в експрес-повідомленнях.
2 – 4 тижні.
На початку проекту учитель за допомогою електронної презентації знайомить учнів класу з темою проекту, ключовим, тематичними та змістовними запитаннями. Учитель залучає учнів до розуміння очікувань від їх учнівських проектів. Разом з учнями колективно формулюють навчальні цілі проекту та критерії оцінювання остаточного продукту двох груп – стіннівки та електронної презентації. Учасники всіх груп ці розроблені сумісно критерії оцінювання одержують одразу. Це допоможе кожному учню виконувати своє завдання для створення спільного проекту.
Учитель, враховуючи побажання учнів, їхню успішність з предмета, комунікативні властивості, об’єднує учнів в різнорівневі групи, враховуючи результати початкового оцінювання, за цілями.
Учитель пояснює, який продукт повинні зробити учні кожної групи.
1 група досліджує властивості лінійної функції, 2 група встановлює умови паралельності та перпендикулярності прямих на координатній площині за значенням коефіцієнтів функції y=kx+b, 3 група (експерти) встановлює, чи впоралася 1 та 2 група з поставленим завданням. Учні третьої групи незалежно від учнів двох попередніх груп дістаються результату. Вони самостійно знаходять відповіді на змістові запитання, пропоновані всім учням класу. Намагаються відповісти на тематичні запитання обох попередніх груп. При захисті роботи вони будуть експертами, які перевірятимуть, чи досягли їх однокласники мети,чи змогли вони опанувати необхідним теоретичним матеріалом та виконати необхідні дослідження, щоб дістатись правильного висновку.
Учитель надає учасникам третьої групи Форми оцінювання мультимедійної презентації (середні класи), Контрольний список для оцінювання однолітками математичної презентації (середні і старші класи).
Учитель знайомить учнів з поняттям авторське право, акцентує увагу на необхідність додержуватись авторських прав, робити посилання на сайт, з якого вони взяли інформацію, рисунок, графік тощо.
В кожній з груп учні розподіляють між собою ролі: вчені-дослідники, експерти, дизайнери, редактори стіннівки.
В ході виконання проекту в кожній групі вчені-дослідники шукатимуть відповіді на тематичні та змістові запитання. Намагаються знайти відповідь на ключове питання. Одні досліджують поняття, що пов’язані з поняттям функції, а інші – властивості графіків лінійноі функції.
Дизайнери створюватимуть макет проекту колективної праці. Пропонується учням 1-ї групи створити стіннівку «Функції. Лінійна функція», учням 2-ї групи – математичну електронну презентацію «Лінійна функція та її графіки». Продукт третьої групи буде представлено у вигляді усних і відповідей на запитання за формами оцінювання, що їм було запропоновано учителем ще на початку проекту. Ці учні візьмуть участь у діалогах з учасниками інших груп, проводячи усне опитування.
Протягом усієї роботи учні та учитель і проводять оцінювання їх діяльності. Для цього учитель пропонує учням заповнити відповідні форми оцінювання, за якими учень має сам оцінити виконання своєї роботи на певному етапі, оцінити роботу іншого учасника своєї групи (Форма оцінювання навичок виявлення та опису проблеми, Форма оцінювання збору даних і їх інтерпретація, Нагадування і підказки). За допомогою тестів та анкет учитель оцінює роботу кожного учня класу протягом всієї роботи над проектом.
Учитель домовився з учнями класу про спілкування за допомогою межі Інтернет. Два рази в тиждень учитель надсилає створені ним форми у вигляді експрес-повідомлень на електронну пошту кожного учня в класі. Учні повинні протягом 1-2 днів надіслати відповіді учителю на зворотну адресу.
5 тиждень.
Коли весь матеріал теми «Функція» вже вивчено, учитель сам розробляє приклад учнівської роботи з теми як зразок для учнів (стіннівка). Учитель ще раз приділяє увагу на критерії оцінювання продукту.
По закінченні проекту члени першої і другої груп презентують класу свої продукти (стіннівку та математичну електронну презентацію). Учні третьої групи знайомляться з цими продуктами, заслуховують коментарі доповідачів, а потім наводять свої запитання до кожної групи (за формами та анкетами, які вони одержали від учителя на початку вивчення теми або створили самі за готовим зразком), роблять коментарі та зауваження, вносять пропозиції.
Оцінки одержують всі учні класу: експерти-дослідники за якість матеріалу, що був ними знайдено, чи відповідає він меті та темі проекту, редактори газети, дизайнери та оформлювачі газети й презентації – за зовнішній вигляд презентації чи математичної газети (за формами для оцінювання газет, плакатів та електронних презентацій – Дослідження та презентації, Оцінювання спостереження групи, Форма відгуку від однокласників, форми оцінювання презентацій)
Кожен учень класу заповнює відповідні форми оцінювання (залежно від його групи і того продукту, який був підготовлений даною групою), учитель обробляє ці форми й здійснює остаточне оцінювання.
Дані, одержані під час підсумкового оцінювання, будуть застосовані вчителем для планування процесу викладання в майбутньому.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Аліна Нейман
Фах, навчальний предмет
учитель математики
Навчальний заклад
Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20
Місто\село, район, область
м. Донецьк
Контактні дані
anejman@mail.ru
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
11.06-16.06 2012
Місце проведення тренінгу
Донецьк
Тренери
Давидов Антон Васильович