Проект з теми "І.Карпенко-Карий. Комедія "Сто тисяч"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

І.Карпенко-Карий. Комедія "Сто тисяч"

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Українська література

Навчальна тема (як записано в програмі)

НАЦІОНАЛЬНА ДРАМА Іван Карпенко-Карий. “Сто тисяч” Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга ХІХ ст., про театр “корифеїв”. Трагікомедія “Сто тисяч” (скорочено) — класичний взірець українського “театру корифеїв”. Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Проблема влади грошей — наскрізна і “вічна” у світовому мистецтві. Засоби сатиричного змалювання. ТЛ: драматичний твір (поглиблено), комедія, трагікомедія.

Вік учнів, клас

8 клас, 14 років

Стислий опис проекту

Навчальний проект розрахований на учнів 8 класу. У класі 20 учнів. Перед початком роботи над проектом, що має назву «Національна драма. І.Карпенко-Карий. Комедія «Сто тисяч», учні виконують тест за змістом комедії. Враховуючи отримані результати та бажання учнів, учитель об’єднує їх у дві групи. Пошук інформації в мережі Інтернет, аналіз та синтез отриманої інформації, співпраця у групах, оцінювання та самооцінювання у процесі роботи, зворотний зв'язок з учителем у чаті, та через електронну пошту. Ролі учнів у групах% правозахисники, економісти, банкіри, пошуковці, друкарі, оформлювачі. Результатом роботи груп будуть 1 – презентація, 2 – стінгазета.

Повний План вивчення теми

План впровадження

План вивчення теми

Навчальні цілі

- В учнів будуть формуватися навички створення презентацій, які будуть переконливими для інших школярів при вивченні теми «Народна драма. І. Карпенко-Карий. Комедія «Сто тисяч».

- Формування в учнів уміння з’ясовувати ознаки, за якими можна знайти відмінності та схожість їхнього життя та життя людей, про яких вони прочитали у комедії «Сто тисяч»

- Учні зможуть проаналізувати події, основні ідеї та допоміжні деталі у літературному творі «Сто тисяч»

- В учнів будуть формуватися розуміння, усвідомлення ролі ефективного спілкування, створення та використання різних видів спілкування: усного, письмового та за допомогою мультимедіа-засобів в різноманітних формах та в різних умовах.

- Використання Інтеренет-ресурсів (вікі-сайтів, блогів), пошукових систем, презентацій, публікацій як інструменту для спілкування, досліджень, організації, оцінювання інформації, володіння базовим розумінням етичних/правових питань, пов’язаних з доступом та використанням інформації

- В учнів формуватиметься базове розуміння етичних/правових питань, пов’язаних з доступом до Інтернету та з використанням інформації

- Будуть формуватися навички належного використання цифрових технологій, інструментів та/або комунікаційних мереж для доступу, управління, інтегрування, оцінювання та створення інформаційних даних для успішного функціонування в суспільстві економіки знань.

- Учні зможуть визначити цінність своєї старанності та позитивної робочої етики.

Опис оцінювання

За допомогою таблиці ЗХД, учитель на початку роботи над проектом дізнається про попередні знання учнів. У процесі роботи над проектом учні шляхом самооцінювання і рефлексії за допомогою контрольних списків, нагадувань та підказок отримують оцінки своєї діяльності. Неформальні спостереження і занотовування цікавих випадків (записи збираються у особисті або групові теці) теж допомагають оцінювати їх роботу. Зустрічі, консультації за проектом проводяться за розкладом, мають цілі та визначаються форми роботи. Письмові щоденники допомагають учням й учителю оцінити об’єм здобутої інформації, правильність, точність. Проводиться перевірка щоденників як упродовж роботи, так і наприкінці роботи над проектом. За допомогою контрольних списків, форми оцінювання, нагадування і підказок (форми) наприкінці роботи над проектом відбувається зворотній зв'язок від однолітків. Під час завершення роботи над проектом можна провести тестування й вікторину для закріплення знань, а також отримання оцінки. За допомогою форм оцінювання комп’ютерних робіт, щоденників, створення щоденників, Портфоліо.

Діяльність учнів (Скопіювати з Плану)

До початку проекту учитель дає завдання учням: - учні зможуть проаналізувати події, основні ідеї та допоміжні деталі у комедії «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого. - учні визначають цінність своєї старанності та позитивної робочої етики. Самооцінка.

Учитель проводить анкетування, яке дозволить визначити попередній рівень розуміння тексту комедії «Сто тисяч», визначення цінностей, про які йдеться, вад людських. Учитель допомагає сформувати в учнів уміння класифікувати ознаки, за якими можна знайти відмінності та схожість їхнього життя та життя людей, про яких вони прочитали. Учитель складає план виконання проекту, учні отримують свій бланк, у якому розписано хід виконання окремих завдань та етапи роботи, графік консультацій. Учні дописують свої власні дані, коригують його під себе.

На першому тижні роботи над проектом

Під час роботи над проектом для того, щоб ознайомити учнів зі структурою майбутніх проектів, учитель створює презентацію, яка повинна містити в собі слайди з інформацією про питання всіх рівнів: ключового - «Чому люди живуть по-різному?»; тематичного – «Чи є згубною влада грошей над людиною?»; а також змістових: «Яка історична епоха відображена в комедії І.Карпенка-Карого «Сто тисяч»?; «Чому скупий і хижий Калитка приймає і частує ледаря, шукача легкої наживи Бонавентуру? Що він сам про це каже?»; «Чому Калитка гаряче молиться в церкві? Про що він міг просити Бога?»; «Чому Калитка так любить землю? Чи можна вважати цю рису його вдачі взірцем для нас?». При цьому учитель розтлумачує учням, що найголовніше дати питання на тематичне та змістові запитання, а ключове є риторичним запитанням, таким, що не потребує обов’язкової відповіді, а тільки має на меті зацікавити учнів та спонукати на пошук та плідну роботу. Учитель наводить приклад висловлювання «Ми всі живемо однаково, але всі живемо по-різному». Учні обговорюють цей афоризм та записують у свої щоденники свої власні думки та висловлювання однокласників та учителя, а також напрямки роботи та очікувані результати. Учні при перегляді презентації вчителя усвідомлюють об’єм роботи, необхідність пошуку відповідей на окремі питання в Інтернеті. Під час перегляду презентації є можливість об’єднати учнів у 2 групи по 10-12 осіб. Береться до уваги анкета, проведена на початку роботи над проектом, а також враховуючи власні бажання школярів. Після цього розподіляються ролі між ними та вказуються обов’язки, що кожен повинен буде виконати: правозахисники, економісти, банкіри, пошуковці, оформлювачі, друкарі.

Учитель пояснює учням, що результатом їх проектної діяльності будуть для 1 групи – презентація, для 2 групи – стіннівка. Обидві роботи повинні виконати відповідальні за це оформлювачі, а матеріал підбиратимуть пошуковці – учні, що володіють навичками пошуку інформації в мережі Інтернет. Обробляти інформацію, а саме – вибирати найголовніше з отриманого та друкувати будуть друкарі. Інші ролі ми обговоримо трошки пізніше наа цьому ж занятті. Учні ознайомлюються і обговорюють запитання, шляхи пошуку інформації; продукт проекту (презентація – 1 група, стіннівка – 2 група), як і коли використовують інструменти оцінювання навчальних потреб учнів. Обговорюється можливість опрацювання змістових запитань. Учні працюють над змістовими запитаннями як індивідуально, так і в групах – цю роботу виконуватимуть всі учні у кожній групі. Якщо буде потреба, записати відповіді коротко у щоденники, а потім під час консультації школярі зможуть обмінятися нотатками та проаналізувати їх, визначивши для себе, що можна собі додати, а що в мене краще. Таким чином відбудеться зворотний зв'язок а також самооцінка. На даному етапі роботи учитель пропонує учням провести гру «Дебати». Кожна група готує свої питання. Перша група готує запитання, що стосуються таких персонажів: Параски – жінки Герасима Калитки, кума Савки, робітника Клима. 2 група – Романа – сина Калитки, наймички Мотрі, копача Бонавентури. По 3-4 запитання з кожного боку.

Запитання 1 групи: - Що спільне й що відмінне в характерах Савки та Герасима? – Як поставився Герасим до прохання кума Савки позичити грошей? – Що привело кумів до такого морального падіння? – Як ставиться Калитка до робітника Клима?

Запитання 2 групи: - Чи стане Роман таким же глитаєм, як його батько? – Мотря є позитивним чи негативним персонажем? Доведіть. – Які риси характеру Калитки підкреслює образ Гершка? – Розкажіть про своєрідність образу копача.

Наступним кроком в процесі роботи буде ознайомлення з документами, що навчать учнів користуватися інформацією з мережі, а саме розгляд етичних/правових питань, пов’язаних з доступом до Інтернету та з використанням інформації (Анкети «Доступ до сайтів», «Контрольний список для оцінки веб-сайтів») роздати таблицю для самостійного заповнення «Список використаних джерел». Учитель пояснює, що наступна роль правозахисників буде складатися з того, що вони контролюватимуть, підказуватимуть як правильно користуватися веб-сайтами, а найголовніше – це спробують захистити Герасима Калитку та відшукати його позитивні риси. Учитель зацікавлює учнів таким підходом до негативного персонажа тим більше головного героя. Економісти, банкіри попрацюють з текстом комедії, аналізуючи саме грошові питання. Тобто учитель допомагає розподілити та усвідомити ролі кожного з учнів у групах. Учитель пропонує учням знайти відповідь на питання «Чому Карпенко-Карий замінив назву п’єси «Гроші» на «Сто тисяч»?, користуючись різними джерелами (з енциклопедії, у бібліотеці, в Інтернеті). Під час гри та консультацій, обговорень учитель або підготовлений учень фотографують найцікавіші моменти для створення звіту про роботу над учнівськими проектами у вигляді презентації для батьків та учителів навчального закладу, що працюють у даному класі.

На другому тижні роботи над проектом

Учитель оцінює співробітництво учнів у групах, допомогу, обмін інформацією з учнями з іншої групи, дає їм можливість зробити самооцінювання та взаємне оцінювання. Наступним кроком у роботі учителя є зв'язок з учнями за допомогою електронної пошти. Учитель розсилає учням повідомлення з пропозицією надіслати адреси веб-сайтів, якими вони вже скористалися у своїх пошуках, а ті, у свою чергу надсилають відповідь. Також учні мають надіслати свої відповіді на питання, поставлене напередодні «Чому Карпенко-Карий замінив назву п’єси «Гроші» на «Сто тисяч»? і можуть переглянути та проаналізувати відповіді однокласників.

Учитель читає у зручний для нього час та оцінює їх роботу. У той же час відбувається зворотний зв'язок між учнями, учителем та учнями, таким чином можна провести форум. Також учитель використовує спілкування в блозі, створивши анкету, яка допоможе оцінити рівень знань на даному етапі та здійснити зворотний зв'язок. Цю анкету він відправляє на адреси учнів і ті відповідають. Знову відбувається зворотний зв'язок учитель – учень.

Під час уроку учитель проводить гру «Хто швидше знайде?» , наштовхуючи учнів на пошукову та аналітичну роботу з текстом комедії «Сто тисяч». Запитання готує вчитель. Вони однакові для обох груп.

1. Виберіть прислів’я та приказки з тексту комедії та поясніть як вони характеризують персонажів п’єси. 2. З ІІ та ІІІ яв виберіть висловлювання Калитки, що характеризують його як людину зажерливої, користолюбної вдачі. У кого більше?

3. Чому потяг до непомірного збагачення руйнує душу людини? У чому це виявляється? Учитель чи учень фотографують найцікавіші моменти гри.

Користуючись Планом виконання проекту та планом оцінювання щоденників учитель здійснює оцінювання. Учитель пропонує учням переглянути приклад презентації, яку він створив на дану тему. Учні обговорюють кожний слайд, записують у свої щоденники думки або елементи з презентації, обговорюють вигляд та елементи власної презентації одна група, а стіннівки – друга група. Учитель користується підказками, які є у Контрольному списку до Плану. Учитель пропонує учням форми оцінювання презентації, стіннівки, щоденників, щоб учні ознайомилися з ними. При перегляді форм учні усвідомлюють які елементи їх продуктів будуть оцінюватися окремо, на що вони звернуть особливу увагу. Під час консультації учитель переглядає уже створені слайди або елементи стіннівки. Відбувається як самооцінювання, так і оцінювання, аналіз та обмін інформацією. Під час консультації учні обговорюють відповідь на змістове запитання. Перша група презентує те, що вже створене з питання «Яка історична епоха відображена в комедії І.Карпенка-Карого «Сто тисяч»?, а друга – «Чому Калитка так любить землю? Чи можна вважати цю рису його вдачі взірцем для нас?». Відбувається оцінювання учнями результатів за допомогою форм оцінювання презентації та стіннівки. Вони побачили, як практично відбуватиметься оцінювання їхньої роботи на підсумковому етапі роботи над проектами.

Наступним кроком у роботі над учнівськими презентаційними проектами буде власно презентація робіт-продуктів обох груп учнів (презентації «Гроші» та стіннівки «Сто тисяч»). Для цього можна запросити учнів паралельного класу та батьків. Спочатку роздаються форми оцінювання презентацій та стіннівок кожному учаснику проекту, учні уже знайомі з цими формами. У кожній групі обирається доповідач, який розповідає, як створювалася чи презентація, чи стіннівка, що відповідали на кожне з питань, які цікаві факти здобули та все інше, що вони мають сказати про свою роботу. Далі відбувається обговорення. Учні кожної групи під час презентацій записують у щоденники запитання, що виникли в них до іншої групи. Далі починається обговорення. Учні наводять свої запитання, роблять коментарі та зауваження, вносять пропозиції.

Учитель обробляє всі анкети, форми оцінювання, учні заповнюють форми оцінювання щоденників однокласників, що входять до іншої групи. Оцінюється робота на форумі, у блозі, додаються форми оцінювання, що використовувалися під час роботи над проектами. Оцінки одержують всі учні класу: якість матеріалу, що був ними знайдено, чи відповідає він меті та темі проекту, редактори газети, дизайнери та оформлювачі газети й презентації – за зовнішній вигляд презентації чи стіннівки (за формами для оцінювання стіннівок та електронних презентацій

Кожен учень класу заповнює відповідні форми оцінювання (залежно від його групи і того продукту, який був підготовлений даною групою), учитель обробляє ці форми й здійснює остаточне оцінювання. Дані, одержані під час підсумкового оцінювання, будуть застосовані вчителем для планування процесу викладання в майбутньому. Фотоматеріали, що накопичилися за час роботи над проектом будуть використані для створення презентації-звіту як для перегляду батьками так і учителями-предметниками, що працюють у 7 класі та класі, що виконував проект.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Нелла Анатоліївна Хвостикова

Фах, навчальний предмет

Учитель української мови та літератури

Навчальний заклад

Донецький навчально-виховний комплекс № 91 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Донецької міської ради Донецької області

Місто\село, район, область

Кіровський район міста Донецька

Контактні дані

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

11-16 червня 2012 року

Місце проведення тренінгу

місто Донецьк

Тренери

Давидов Антон Васильович