Проект «Формула таланту» для студентів 1-2 курсу вищих навчальних закладів

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Навчальний проект «Формула таланту» передбачав застосування знань з української літератури, української мови, світової літератури, історії рідного краю, літературного краєзнавства і був пропонований учням 2 курсу спеціальності «Початкове навчання». Вік студентів – 15-16 років. Проект може застосовуватись не лише в умовах вищих навчальних закладів, а й бути пропонованим у загальноосвітній школі для учнів 11 класу при вивченні української літератури.

Ідкя проекту виникла під час підготовки до святкування 110 річниці з дня народження нашого земляка – поета В.Сосюри і полягала в тому, щоб залучити сучасну молодь до літературних надбань рідного краю, виховати у студентів активну життєву позицію, небайдуже ставлення до історичної і духовної пам’яті, зацікавити творчістю В.Сосюри і довести актуальність цієї творчості нині, а одночасно дати розуміння, що духовні надбання базуються на певних духовних здобутках людини, її наполегливій праці, відданості батьківщині. Можливості використання ІКТ дозволяли створити навчальну мотивацію для студентів, цікаво представити результати досліджень, розширювало їх знання про дослідницькі засоби – проведення інтерв’ю, створення відео екскурсії тощо.


Студентам було запропоновано різні види діяльності:

1 група “Як передать Донбас, твою красу і силу?...” вивчає біографічні відомості про В.Сосюру, досліджує ставлення до рідного краю у романі “Третя Рота”, читає твори В.Сосюри про рідний край, вивчає історичні та економічні умови розвитку Донбасу початку 20 ст., з’ясовує, хто з відомих людей народився та розвивався на Донбасі, створює веб-сайт за результатами дослідження, пропонує формулу геніальності В.Сосюри;

2 група “Такий я ніжний, такий тривожний” досліджує психологічні особливості характеру В.Сосюри за романом-автобіографією “Третя Рота” та поезією, вивчає спогади про характер поета його сучасників та умови його розвитку протягом життя, порівнює вплив романтичного світогляду на творчість і життя В.Сосюри та С.Єсеніна, створює за результатами дослідження презентацію;

3 група “Солов’їні далі, далі солов’їні…” вивчає вплив сім’ї на розвиток таланту В.Сосюри через аналіз роману “Третя Рота”, поезій В.Сосюри та спогадів сучасників, визначає, як на В.Сосюру впливало оточення його друзів, книги, які він читав, люди, з якими його зіткнуло життя, з’ясовує, як В.Сосюра прийшов до висновку писати українською мовою, його погляди на «мовне питання», за результатами дослідження готує газету до 110-ї річниці з дня народження В.Сосюри.


Результатами проекту стали відеоматеріали місць, з якими був пов'язаний В.Сосюра та його сім’я, запропоновано всеукраїнський конкурс на створення пам’ятного знаку на місці хати-хворостянки, де проживала родина Сосюр, проведення науково-практичної конференції до дня народження В.Сосюри. Протягом роботи передбачувані


результати були не лише виконані, а й розширені. Так, спочатку не передбачалось проведення зустрічі з сином поета, що стало доцільним після виконання проекту, оскільки Володимир Володимирович допоміг у створенні родинного дерева і міг оцінити результати проекту більш об’єктивно.


Для зацікавлення студентів викладачем була пропонована мультимедійна презентація з початку проекту, проведена екскурсія до музею В.Сосюри, показана студентські проекти за програмою Intel.

Цікавим для студентів стали можливості використання ІКТ –вони робили фото рідного нам і В.Сосюрі міста, створювали відео екскурсі., монтували відеофільм, переносили на електронні носії застарілі платівки з голосом самого поета. В результаті цікавим моментом стало здивоване запитання В.В.Сосюри, який працював раніше на кіностудії «Де ви взяли такі матеріали?» та його схвальне ставлення до творчого доробку студентів.


В результаті роботи над проектом студенти не просто опанували знання з теми «В.Сосюра. Життя і творчість», а й гумористично називають тепер себе місцевими «консультантами» з цього питання, оскільки перейнялись долею поета, мають ексклюзивні знахідки, цікаві для історії літератури –знайшли місця, де мешкала родина Сосюр у різний час, матеріали відео екскурсії, фонохрестоматію для вивчення творчості поета. Студенти не залишились байдужими до недбалого ставлення сучасних керівників до історії рідного міста. Пошуки місця, де стояла хата-хворостянка, у якій жив поет, супроводжувались майже детективними засобами – опитуванням свідків (та їх дітей), зіставленням картини І.Гороха з місцями, вказаними людьми, пошуки в краєзнавчому музеї. Захоплення студентів передалось і жителям вулиці Кафтанова, які разом з нами цілою когортою, до якої приєднувалось все більше людей, ходили вулицею, шукали свідків, показували місця і навіть напам’ять читали поезії В.Сосюри. Це місце було знайдено, та, на жаль, не було ніякого пам’ятного знаку на ньому, хоча пройшло вже 100-ліття поета. Тому студенти стали ініціаторами акції по встановленню пам’ятного знака, тим більше, що цей знак можна встановити обіч дороги-траси, щоб люди не забували великого поета. Сподіваємось, що знайдеться фінансова допомога у створенні цього знаку від небайдужих людей.

Головним результатом проекту, хоча і нематеріальним, на мою думку, є зміна свідомості молодого покоління. На початку нового навчального року студенти підходили і запитували «А коли ми продовжимо це дослідження?» І можливості для продовження дослідження є – була пропонована співпраця зі студентами провідним сосюрознавцем України Гальченком С.А., кандидатом філологічних наук, кандидатом філологічних наук Неживим О.І. з питань продовження пошуків рідних місць поета в Луганській області. Результати проекту були презентовані під час зустрічі з сином В.Сосюри у Лисичанському педагогічному коледжі, на Всеукраїнській конференції «Творчість В.Сосюри в контексті сьогодення», під час Днів науки коледжу та ЛНУ імені Тараса Шевченка, під час занять з української літератури. Хід та результати проекту були також висвітлені місцевим телебаченням. Були отримані схвальні, хоча часом і критичні відгуки від учасників конференції, сина В.Сосюри, працівників місцевого музею.


Додаткова інформація

1. Цікава розповідь.

Під час роботи над проектом студенти почули цікаву розповідь про Володимира Сосюру від мешканців вулиці Кафтанова. Розповідь ця передавалась від мами до сина як сімейна оповідка. На початку століття, коли В.Сосюра був ще звичайним Володькою, відпочивала молодь на невеличкому острівці посередині Дінця. Загоряючи на сонечку, вони не помітили спочатку небезпечного сусідства – величезної гадюки, що грілась поблизу них. Коли помітили – кинулись врозтіч всі, крім Володьки. Він…кинувся на гадюку з палицею і безстрашно відкинув її з острівця. Правду розповіли нам люди чи ні, але історія ця змінила ставлення студентів до поета докорінно. «Оце чоловік!» - вигукнули дівчата і з захопленням стали шукати інформацію про перебування Сосюри в Лисичанську.

2. Інформаційні Інтернет-ресурси:

http://donbaslit.ru/tvorchist/Sosura.htm

http:// literator.ucoz.ru/news/2007-07-02-20

http://www.Library.Kherson.ua/ new%20 books/2004_2.htm