Проект «Пізнаємо світ пернатих» для учнів 4-5класів
Назва навчального проекту:«Досліджуємо світ пернатих».
У процесі реалізації навчального проекту активізуються та поглиблюються знання учнів з природознавства, мови, математики, трудового навчання, інформатики.
До проектної діяльності залучаються учні 4-5 класів. Реалізація навчального проекту на межі початкової та середньої ланок освіти визначається особливостями психофізіологічного розвитку дітей, забезпечується оптимальним використанням розумового потенціалу вихованців у процесі залучення їх до різних видів дослідницької діяльності та розглядається як превентивний захід в контексті адаптації випускника початкової школи до навчання в середній ланці освіти.
Опис проекту:
Ідея створення навчального проекту виникла під час проектування педагогічної діяльності, спрямованої на підготовку учнів до участі у Всеукраїнському природничому інтерактивному конкурсі «Колосок».
Слід вказати на те, що організаторами даного конкурсу було визначено перелік птахів, що мали стати об’єктами для пізнання учнів. У визначеному переліку пернатих слово «шпак» фіксувалося поряд з такими словами-назвами птахів як мухоловка, підкоришник.
На основі спостережень за дослідницько-пізнавальними діями дітей, був зроблений висновок, що активність останніх у першу чергу спрямовувалася на пошук інформації про птахів, назви яких їм були невідомими або частково відомими. На запитання, чому не читаєте про шпака, більшість дітей відповідали, що вони про нього все знають.
Отже, виникла проблема, у який спосіб формувати у дітей бажання досліджувати своє довкілля й поглиблювати власні знання? Вирішення даної проблеми розглядалося в контексті створення відкритого навчального середовища, залучення учнів до проектної діяльності, що безпосередньо стосувалася пошуку інформації про шпака. Дослідницькі дії дітей здійснювалися у напрямку пошуку невідомого про відоме. Потреба у вирішенні конкретної проблеми «Виявлення залежності гніздування шпаків від кольору шпаківні» виступала об’єднуючим фактором спільної дослідницької діяльності учнів п’ятого класу, учителів, батьків, психологів, бібліотекарів, вихователів груп продовженого дня, керівників гуртків, студій, центрів. Інтерактивне спілкування між ними здійснювалося з метою збору інформації про будову тіла шпака, облаштування гнізда, висиджування пташенят, вигодовування потомства; з'ясування, як люди та тварини реагують на кольори взагалі та на зелений, червоний та синій зокрема.
Проектною діяльністю передбачалося здійснення електронного листування п’ятикласників з викладачами та студентами університетів, інститутів та опитування вчителів і учнів молодшої та середньої школи з метою з’ясування, що вони знають про шпака, та які за кольором шпаківні, на їх думку, будуть заселені птахами?
Залучення учнів 4 класу до проектної діяльності стосувалося виготовлення із вчителем трудового навчання 4 шпаківень, три з яких були пофарбовані у синій, зелений та червоний кольори, одна залишилася не пофарбованою; розвішування домівок на шкільному подвір'ї; проведення систематичних спостережень за заселенням птахами шпаківень; ведення щоденника спостережень; заповнення таблиць; тематичного спілкування з п’ятикласниками. Вагомим фактором забезпечення функціонування відкритого навчального середовища було залучення всіх бажаючих до проектної діяльності та надання їм можливостей для:
- цілеспрямованого спілкування;
- самостійного оволодіння новими знаннями в процесі опрацювання різних джерел інформації;
- використання знань для вирішення пізнавальних і практичних завдань.
Запровадження навчального проекту здійснювалося на базі навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №25, природничо-математичний ліцей» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області.
Проект „Досліджуємо світ пернатих”
Учні 4-5 класів були залученні до навчального проекту під час якого з’ясовували, чи залежить гніздування шпаків від кольору шпаківень.
Для цього:
Учні 4-го класу виготовили 4 шпаківні.Три з них відповідно пофарбували в синій, зелений та червоний кольори. Одну залишили непофарбованою.Розвісили 4 шпаківні в шкільному саду, літками на південь. Почали вести спостереження за тим, яка із шпаківень буде заселена шпаками.
В опитуванні взяли участь 280 учнів 4 та 5 класів. Із них:
40 % учнів стверджують, що шпаки оберуть непофарбовану шпаківню тому, що ...
«…це більш природно» (Данилків Д., 4-Б);
«…на дереві шпаківня буде «плутатись» з гілками, і коти не будуть бачити домівку птахів» (Русіна Я., 4-Б);
«…у такій шпаківні відчуватиметься дивовижний запах дерева» (Гончаренко М., 4-Б);
«…інші вони навіть не помітять, або подумають, що то не будиночки для шпаків» (Можейко Д., 5-В);
«…цей колір не дасть їм стресу» (Тесля С., 5-Б);
«… у цій шпаківні не пахне фарбою і ця шпаківня прикрашає дерево» (Шибіста М., 5-Б);
29 % дітей вважають, що першою буде заселена шпаківня зеленого кольору, бо ...
«… птахи подумають, що ця шпаківня – рослина» (Соколенко О., 4-Б);
«… бо цей колір заспокійливий» (Мішина Н., 4-Б);
«… зелений колір – колір миру» (Донець Влад, 4-В);
«… така шпаківня – мов зелена природа» (Драмарецький В., 4-В);
«… зелений колір – колір весни, а шпаки люблять весну» (Кофлік С., 4-Б);
«… бо вона пахне листям» ( Нетовканна В., 4-Б);
«… шпаківня нагадує травичку, а в травичці є комахи, а для шпаків комахи – це їжа» (Андрєєва О., 5-А);
«… така шпаківня за кольором нагадує гусінь» (Демченко В., 4-В);
«… у зеленій їм буде безпечно» (Прокопова К., 4-Б);
18 % опитуваних вважають, що шпаки першою заселять шпаківню синього кольору, бо ...
«… цю шпаківню добре видно з-за гілок дерев» (Павленко М., 5-А);
«… вона кольору води, кольору неба» (Савченко М., 5-Б);
«… шпаки подумають, щоб їхні дітки, коли вилупляться, то жили, як на небі» (Свистунова А., 5-В);
«… ця шпаківня нагадує наш прапор» (Ухнят Д., 4-А);
«… цей колір викликає почуття радості» (Чубенко А., 4-Б);
13 % учнів переконані, що шпаки виберуть червону шпаківню, тому, що ...
«… птахи люблять яскраві кольори» (Мілентій Л., 5-В)
«…червона – найкраща» (Марченко М., 5-В)
«… там буде найтепліше» (Затман Т., 4-А);
«… птахи люблять калину» (Таганова В., 4-В);
«… цей колір означає любов» (Храмченко В., 5-Б)
«… шпаки люблять ягідки» (Гончаренко С., 5- Б)
«… цей колір нагадує сонечко, а сонечко дає тепло» (Лазарько А., 4-В).
Електронне листування п’ятикласників з викладачами й студентами університетів, інститутів та вчителями й учнями інших шкіл здійснювалося на сайті liseum25.hmarka.net.
Результат залучення учнів до проектної діяльності «Досліджуємо світ пернатих» різновекторний. Це і формулювання висновку про те, що птахи розуміють мову кольорів, оскільки були заселені дві шпаківні (непофарбована й зелена); формування комунікативно-пізнавальних компе-тентностей, розвиток сенсорних відчуттів, аналітико-синтетичного мислення, формування вміння здійснювати дослідницьку діяльність, вести спостереження, аналізувати, систематизувати, узагальнювати дослідницький матеріал, робити висновки. Логічним завершенням проектної діяльності учнів стало нагородження їх сертифікатами учасників та переможців Всеукраїнського інтерактивного природничого конкурсу «Колосок», оскільки за час виконання учнями проекту організаторами конкурсу були визначенні переможці та надіслані сертифікати.
На наступний навчальний рік участь учнів у Всеукраїнському інтерактивному природничому конкурсі «Колосок» також передбачатиме їх залучення до проектної діяльності, тематика останніх визначатиметься тематикою конкурсних завдань.
Зміст
- 1 Представляємо вашій увазі план навчального проекту "Досліджуємо світ птахів" [1]
- 2 Дидактичні матеріали проекту, створені в MS Word[2]
- 3 Дидактичні матеріали проекту, створені в MS Excel [http://www.scribd.com/doc/3243173/-
- 4 Учнівська презентація, створена в ході роботи над проектом [3]
- 5 Фотоматеріали проекту [4]