Проект «Ми – діти планети Земля» для учнів 6-х класів

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Поданий проект створений з метою формування в учнів життєтворчої компетентності. Проект розвиває навички мислення високого рівня, формує потенційно активну особистість, яка прагне і готова жити у гармонії із собою та іншими, гармонії самості і соціумності, та активна в різних сферах життєдіяльності.

Актуальність запровадженого проекту полягає в необхідності навчання школярів мистецтву життя, життєтворчості та обумовлюється зростаючими домаганнями особистості на свободу самовизначення відповідно до своїх життєвих цілей і пріоритетів та обов’язковим при цьому зростанні її відповідальності і компетентності в організації свого життєвого процесу. Філософія розглядає життя як найвищу цінність. А.Швейцер у своїй праці «Філософія культури» стверджує, що «добро – прагнення зберегти життя, сприяти життю, піднімати на вищий рівень життя, здатне до розвитку, а зло – руйнувати життя, шкодити життю, утискувати життя, здатне до розвитку». Вічні питання людини – де я, що я є, для чого живу постали з новою силою перед сучасними учнями. Тому оволодіння мистецтвом життєтворчості – вимога часу, і виховна робота, побудована на парадигмі навчання мистецтву життя, відповідає сучасному цивілізованому розвитку світу.

Методологічною основою проекту є концепція навчання життя та життєтворчості особистості, яка відповідає сучасному цивілізованому розвитку світу, тенденції трансформації українського суспільства у ХХІ столітті.

Педагогічне керівництво ґрунтувалося на:

– суб’єкт-об’єктних стосунках (безпосередній вплив на дитину через оволодіння навичками роботи з ІКТ);

– суб’єкт-суб’єктних стосунках (через реалізацію принципу педагогічної підтримки, яка виступає як спосіб організації взаємодії педагога і дитини у самоаналізі та самовизначенні проблем).


Мною було розроблено методичний інноваційний інструментарій, орієнтований на розвиток життєвої компетентності учнів 6 класу, який дозволяє вихователю планомірно, ефективно будувати виховний простір особистісного зростання вихованців на засадах суб’єкт-об’єктних стосунків. В свою чергу, використання цих організаційно-методичних засад сприяє становленню особистості як суб’єкта побудови власного життя – суб’єкта життєтворчості.

Проміжною метою проекту було розуміння учнями, що досягнення самовдосконалення і самореалізації у житті можливо через збереження своєї індивідуальності і неповторності, а для цього необхідно пізнати себе і правильно визначити свою життєву стратегію.


Протягом проекту учні дослідили:

- свою індивідуальність (розглядання себе в дзеркалі, роздуми за мультфільмом «Ти особливий», тестування);

- почуття приналежності через вивчення свого родоводу, назви села, звідки родом, країни, держави, планети Земля;

- фізичне, психічне та соціальне Я через вивчення медичних карток, консультування із психологом, лікарем, соціальним педагогом. Більш складними виявилися роздуми над своїм «Я», сенсом життя. Цьому допомагали такі прийоми, як «Бесіда із самим собою», «Ми тут удвох – Я і моє Я», лист до себе, наодинці із самим собою.

Відомості учня про самого себе в результаті самопізнання необхідні йому для створення базису його особистісної культури, відчуття своєї повноцінності, проектування свого життя. Використання методики «Селф-рейтниг» сприяло формуванню самооцінки в сферах бізнес-комунікативної діяльності (навчальна діяльність, ділове спілкування, підготовленість до майбутньої професії), світського спілкування та психологічні аспекти. Визначення селф-рейтингу, селф-контролю, селф-детермінації, селф-дисплею, селф-респекту та селф-реалізації сприяло не лише формуванню моральної свідомості і самосвідомості, а й глибокого усвідомлення унікальності своєї особистості, свого місця в житті, своєї ролі в побудові свого життя.

Спочатку я запропонувала дітям свою мультимедійну презентацію «Ми – діти планети Земля», де поставила перед кожним учнем та перед групою конкретні завдання: створити презентацію на теми: «Мій життєвий проект», «Хто Я?», створити публікацію, випустити бюлетень і інше. Консультантами учнів були психолог і вчителі, старші колегіанти. Помічником у їх роботі звичайно був комп’ютер, вільний доступ до мережі Інтернет, прикладні програми. В створеному мною методичному комплексі учні могли відшукати тести і зробити самодіагностику, із «скарбнички мудрості» підібрати епіграфи, прислухатись до моїх порад та настанов.

Проаналізувавши динаміку розвитку життєтворчої компетентності, стало зрозумілим, що цілеспрямована робота у вищеозначеному напрямку дозволила підвищити рівень як життєвої компетентності школярів, так і інформаційно-комунікативної компетенції.

Таким чином, цілеспрямована робота формування життєвих компетенцій через систему ІКТ забезпечує планомірний і достатньо високий рівень розвитку життєздатної та життєтворчої особистості. Позитивні зрушення одразу ж відбулися в різних сферах життєдіяльності:

- показник рівня зацікавленості школярів інформаційно-комунікативними технологіями збільшився на 100%;

- показник оволодіння ресурсами мережі Інтернет, прикладними програмами, комп’ютерними технологіями зріс на 70 %;

- показник залучення учнів, які приймають активну участь в учнівському самоврядуванні, збільшився на 12 %;

- показник охоплення учнів мого класу секційною та студійною роботою збільшився на 15%;

- показник залучених дітей до діяльності прес-центру збільшився на 4%;

- показник залучення дітей до проектної діяльності збільшився на 28%;

- показник рівня культури зріс на 24%.


Всі учасники проекту підвищили власний рейтинг, спостерігається стабільність навчальних досягнень (Сиваш К., Китманов Є., Лебідь В.). Сиваш Катерина стала кореспондентом шкільної газети «Джалапіта», яка двічі займала ІІІ місце в обласному конкурсі молодіжних видань в рамках проекту «Школа молодого редактора».


Додаткова інформація

На запитання І.Г.Єрмакова (Інститут інноваційних технологій), під час захисту комп’ютерної презентації «Мій життєвий шлях» ученицею Сиваш К., «Що таке життя?» вона відповіла: «Це увесь білий світ і я в ньому», що викликало схвальну усмішку у науковця.

URL-адреси, які використовувалися учнів під час проективної діяльності:

psyh.kiev.ua

www.pleyady.kiev.ua

www.children.edu-ua.net

www.library.edu-ua.net

www.4uth.gov.ua

www.ict-forum.in.ua

informationsociety.wordpress.com