Проект «Культурне і духовне життя України в 50-80-х рр. ХХ сторіччя»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Уроки історії, на яких вивчаються питання культури, дають можливість вчителю працювати творчо, широко використовувати різні форми і методи роботи, нетрадиційні форми чи елементи уроку в залежності від змісту матеріалу, рівня знань та умінь учнів, а також знань, що їх отримали діти на уроках літератури, музики, образотворчого мистецтва, оскільки успішне вивчення тем по культурі не можливе без використання міжпредметних зв’язків. Такі уроки вимагають знання вчителем індивідуальних особливостей учнів, їх інтересів, а також атмосфери довіри між вчителем та учнями, педагогіки співробітництва. Свого часу відомий грецький філософ Демокріт відзначив: «Ні мистецтво, ні мудрість не можуть бути досягнуті, якщо їм не вчитись.» Створити умови, щоб учні замислились, вслухались, побачили, зрозуміли, співставили, проаналізували, зробили висновки, висловили власну точку зору, зуміли відстояти свою позицію, проявивши толерантність до думки інших, ввійшли в світ мистецтва, в світ краси, величі, благородства, спробували зрозуміти і осягнути задум художника, письменника, поета, значення наукового відкриття, відчули чарівність музики – це головне при реалізації проекту “Культурне і духовне життя України в 50-80-х рр. ХХ ст.”, який був започаткований в ЗОШ № 17 у січні 2008 року у технологічному 11 класі. Проект відбувався на протязі 2 місяців за рахунок годин історії України та годин спецкурсу “Основи інформаційних технологій”. При реалізації проекту учні використовували знання, набуті на уроках історії Рідного Краю та історії України, суспільствознавства, інформатики, російської, української мови та літератури, малювання, музики.


Учні досліджували життєвий і творчий шлях відомих діячів мистецтв України, об’єднавшись у творчі групи, відповідали на ключове питання проекту: “В чому трагізм становища діячів української культури 50-80-х рр. ХХ ст.?”


Розуміння певної історичної епохи неможливе без вивчення надбань в області культури, тому не випадково проект присвячено саме цій темі. Культура є способом самозбереження людства, засобом засвоєння і передачі творчого спадку із покоління в покоління, засобом і змістом саморозвитку людини.


Мета проекту – викликати інтерес до пізнання захоплюючого світу літератури, мистецтва, залучити учнів до прекрасного, викликати в них почуття співпереживання, бажання глибше пізнати досягнення людства в культурі, дослідити особливості розвитку культури України періоду «відлиги» та часу «застою», розкрити досягнення в літературі та мистецтві, підвести учнів до розуміння значення творчості представників культури, удосконалити вміння викладати і відстоювати свою точку зору.


Успішність проекту була обумовлена атмосферою зацікавленості, небайдужості до матеріалу, що розглядався, спільним розв’язанням навчальної проблеми. Така форма діяльності дала можливість учням працювати самостійно, творчо, активно, проявити максимально свої уміння та навички, створила атмосферу довіри та співробітництва між учителем та учнем, спонукала до глибокого пошуку необхідної інформації з різних джерел, включаючи інтернет, без якого проект міг би і не відбутися так яскраво. Вміння аналізувати матеріал, доступно, послідовно викладати його, робити певні висновки, виступати в ролі опонентів стало у нагоді при захисті своїх робіт учнями. Усна розповідь супроводжувалася відповідними презентаціями з музичним оформленням, якщо тема торкалася життєвого шляху композиторів (О. Білаш, П. Майборода, В. Івасюк). Мелодії “Пісні про рушник”, “Червоної рути” линули за межі класу і обгортали ніжною тугою гостей свята. При доповідях про майстрів живопису (К.Білокур, М.Дергус, Т.Яблонська, Алла Горська) гості розглядали слайди з їх картинами, ілюстраціями.


Цікавим було дослідження творчості Т. Яблонської. Святенко Поліна та Соловьова Аліна майстерно розповіли про картину “Хліб”, звернули увагу на всі тонкощі характеру живопису та настрій майстра у цей творчий період, зробили висновки про життєву позицію автора. Презентація “Т.Яблонская. Живопись как прикосновение к вечности” стала переможцем у конкурсі презентацій. Досягнення в літературі відобразилися у публікаціях, буклетах. Вірш В. Симоненка “Ти знаєш, що ти - людина?”, у виконанні Нєгрєй Аліни, став епіграфом до дискусії про життєву позицію у творчості В.Симоненка, Л.Костенко, В.Стуса. Байдужих не було. У диспуті приймали участь навіть ті учні, які, як правило, пасивні на традиційних уроках.


Цікавим було соціологічне опитування «Чи знаєте ви ці імена?». Учні провели опитування серед різних вікових категорій людей на знання таких відомих діячів культури як - В. Симоненко, К. Білокур, Л. Костенко, В. Стус, А. Білаш, П. Майборода, В. Івасюк. Результати відображені у діаграмі. Виявилося, що найбільше знайомі з цими іменами люди старшого покоління, а найгірше – середнього віку. Показник 100% по відомим іменам серед молоді мають тільки ті митці, які вивчаються у школі.


Учні, пройшовши свідомо через стан участі у проекті, оволодівши новими знаннями, результатами свого дослідження відповіли на ключове питання проекту. Підсумовуючи вищесказане, відзначаємо: проекти з історії, в ході яких вивчаються питання культури, сприяють утвердженню вічних загальнолюдських моральних цінностей, вихованню гармонійно розвиненої особистості, формуванню Людини, що є творцем історії.


Ресурси INTERNET

www.wikipedia.org

www.examens.ru/otvet/

www.day.kiev.ua

www.lib.rin.ru/doc/


Докладніше з ілюстрованим описом проекту можна ознайомитися тут [1]

Презентація проекту [2]