Проект «Від джерельця пізнання до кринці мудрості» для учнів 5-9-х класів
Екологічний проект “Від джерельця пізнання до криниці мудрості»
Під час реалізації проекту учні використовували знання з екології, біології, хімії, інформатики, а також частково з літератури, фізики.
В проекті брали участь учні 5 – 9 класів.
Опис проекту:
Ідея проекту виникла в 2004 році, коли ми два учителя з інформатики та біології замість простого заліку з інформатики в 10 класі(тема веб-дизайн) оголосили конкурс екологічних сайтів. Про конкурс написали на сайті навчально-методичного центру і, несподівано, учні 10 шкіл прислали заявки на участь( ми цього не чекали). Прийшлося готуватися серйозно. Тоді ми звернулися до обласного управління екології і нам несподівано на фінал конкурсу привезли подарунки. Разом з обласними екологами прийшли кореспонденти місцевих газет. Після закінчення конкурсу на електронну адресу стали надходити листи з питаннями: «Яка тема буде у наступному році?». В 2005 році конкурс назвали «Від джерельця пізнання до криниці мудрості».
Кожен рік змінювалося ключове питання і категорія учасників.
2005 – 2006 н.р. – «Встаньмо на варті власного майбутнього» (Наскільки безмежні екологічні ресурси Запорізького регіону?) – конкурс екологічних сайтів (взяло участь 108 учнів 10-11 класів, створено 80 сайтів екологічного змісту);
2006 - 2007 н.р. - «Вчимося дивитися, бачити, творити»
- конкурс комп’ютерного малюнку для учнів 1-4 класів(Яким буде Запоріжжя в майбутньому?) (взяло участь – 169 учнів – 34 отримали цінні призи);
- конкурс екологічних проектів для учнів 5 – 9 класів(Як я повинен жити, щоб місто зрозуміло, що я його лблю?)(взяло участь 87 учнів, надано на конкурс 61 проект , 20 проектів було відзначено цінними призами); 2007-2008 н.р. – «Екологія і Я»(Наскільки ми взаємопов’язані?) – Конкурс екологічних проектів для учнів 5 – 9 класів (взяло участь 105 учнів, 60 проектів).
Яке дослідження проводили учні? Що і як вони робили?
В цьому році учні 5-9 класів досліджували проблему: Як не виходячи з дому впливати на екологічний стан? Наскільки кожна людина пов’язана з екологією навколишнього середовища? Як здобуті на уроках екології знання використовувати в звичайному житті? Кожен учасник проекту сам планував свої дослідження.
Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?
Побутові теми не дуже широко відображені в друкованій літературі, тому більшу частину інформації учні брали з мережі Інтернет. Всі розрахунки, діаграми досліджень подавали за допомогою офісних програм. На захист робіт для компактного подання результатів було зроблено презентації. Окремі учасники самі знімали та монтували на комп’ютері фільми, а два учасники фіналу власноруч на комп’ютері зробили мультиплікаційні фільми.
Як вчитель використовував інформаційно-комунікаційні технології для зацікавлення учнів до навчання?
У нас вже 4 роки працює сайт навчально-методичного центру, який ми ведемо. На ньому подавали всю інформацію для учасників конкурсу. Крім того в школи міста були надані вчительські презентації проекту. Результати роботи журі висвітлювалися через проектор.
Які результати одержали учні в проекті?
Найкращі проекти учнів попросила обласна бібліотека для збереження в електронному мультимедійному фонді. На захисті проектів учасників фіналу було біля 100 присутніх, більшості просто аплодували.
Як змінилось ставлення учнів до навчання (наведіть приклади)? Як змінилися результати їх навчальної діяльності?
Тема здорового способу життя не дуже популярна серед підлітків, проте працюючи над проектами вони самі знайшли дуже цікаву інформацію. Робота над проектом в цьому році закінчилася, але деякі з них приходять на консультації, за результатами своєї роботи вони почали створювати сайти. Доречі ІАТР центр(IREX-проект пообіцял найкращі сайти безкоштовно розмістити в мережі Інтернет).
Якими успіхами учнів можна похвалитися?
Кожен учасник проекту знайшов щось нове і цікаве.
Що, на Вашу думку, є головним результатом проекту?
105 учнів в цьому році досліджували питання здорового способу життя і правильного ставлення до екологічних проблем в побуті. Кожен з них дійшов до свого висновку. Найголовнішим надбанням проекту було те. Що всі вони працювали за власним бажанням. Хтось навчився шукати інформацію в Інтернеті, хтось зрозумів, що паління дуже шкідливе. Для нас найважливіший результат – 210 щасливих очей.
Яке Ваше особисте професійне надбання у результаті проекту?
Учні вчаться у нас – ми в учнів. За минулий рік переглянуто безліч сайтів, прочитано безліч книжок та журналів. Необхідність заставила – оволоділи Windows Vista. Розв’язано безліч технічних проблем. Робота в подібних проектах змушує навчатися все життя. Для наступного проекту вже пройшли курси роботи з веб 2.0
Враження/відгуки колег, учнів, батьків, адміністрації.
Отримали подяку від міського управління освіти і науки, обласного уравління з питань екології, безліч СПАСИБО. Діти вже цікавляться темою наступного року, спонсори пропонують гроші.
Де саме було висвітлено результати проекту (сайт, мас-медіа, тощо)
Результати висвітлювалися в газеті «Запорізька Січ», на сайтах міськУОН, ІАТР, екологічному порталі Запорізької області, сайті обласної Запорізької бібліотеки ім.Горького
Чи плануєте продовжувати роботу? В якому напрямку?
На наступний рік плануємо в рамках продовження проекту «Від джерельця пізнання до криниці мудрості» Інтернет-проект «Екологічний дизайн», метою проекту буде створення найкрасивішого екологічно-чистого середовища в своєму будинку, класі,на пришкільній ділянці, у дворі біля дому.
Додаткова інформація:
опис цікавого випадку, який відбувся з Вашими учнями під час реалізації проекту (щось цікаве, неочікуване або смішне при роботі учнів в проекті). (300 символів);
група, що досліджувала табакопаління розповіла випадок, що під час дослідів зі змістом цигарок в кабінеті хімії та біології, цигарку вставили до черепу, а вона сама почала димитися, тоді вони цей череп так і сфотографували, ніби то був учень, запалив і став скелетом.
URL-адреси принаймні двох інформаційних Інтернет-ресурсів, які використовувались учнями під час реалізації навчального проекту.
http://uaportal.com/ukr/Zaporozhye/Science/Ecology/
http://lazar.hortitsa.iatp.org.ua/ - сайт учасника проекту 2005 р
http://www.zounb.zp.ua/?c=news_podr&lang=ukr&id=191
http://www.nhe.dsmu.edu.ua/show_text.php?text_id=79
http://www.infmed.kharkov.ua/1ukr.htm
http://www.br.com.ua/referats/Biology/3330.htm
3-5 фотографій, зроблених під час реалізації навчального проекту, які б ілюстрували роботу учнів в проекті, фотографія автора. (фото додаються на диску разом з проектом).