Проект "Ми вивчаємо Європу, Європа вивчає нас"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва виховного проекту : «Ми пізнаємо Європу, Європа пізнає нас»

Ключове питання проекту :

Чому ми потрібні один одному?


Тематичні питання :

Коли і як починалась об’єднана Європа?


Чим Україна може збагатити Європу і навпаки?

Європейський рівень життя – що за цим стоїть?

Мета проекту : поширення та поглиблення знань учнів про Євросоюз, а також з історії, географії, економіки та культури країн Європи; поширення знань учнів про європейські та українські цінності, особливості та перспективи відношень Україна – ЄС у цікавий та пізнавально-ігровий спосіб.

Завдання заходів :

- стимулювання учнів до поглиблення знань про ЄС;

- залучення старшокласників до самостійної підготовки заходів та формування навичок самостійної роботи над колективними презентаціями;

- формування інтелектуальної, активної, розвиненої та творчої особистості;

- залучення вчителів та батьків до спільної роботи із ліцеїстами над підготовкою заходів.


Оформлення приміщень для проведення семінару в рамках Дня Європи передбачає наявність державної символіки України та ЄС, стендів з малюнками та плакатами на європейську тематику, розробка слайдової презентації, підготовка матеріалів про культуру європейських країн, дослідження національної кухні та одягу країн – членів ЄС тощо.


2) Перелік шкільних навчальних предметів , знання з яких використовуються під час реалізації проекту: всесвітня історія, українська мова, українська і зарубіжна література, іноземні мови, географія, економіка, музичне та образотворче мистецтво, обслуговуюча праця.

3) Клас та вік учнів, які брали участь у проекті: 4-11 клас (10-16 років)

4) Ідея виникнення проекту:

Сьогодні в Україні проводиться велика кількість молодіжних проектів, які фінансуються як європейськими, так і вітчизняними культурно-освітніми організаціями. Проте кошти до провінційних регіонів доходять нечасто. Тому виникла ідея долучитися до справи виховання загальнолюдських моральних цінностей сучасної молоді, створивши власний регіональний проект європейського напрямку.

Цей проект – спроба допомогти учням пізнати свої культурні та історичні цінності і співставити їх із загально європейськими надбаннями. Крім збору навчальної інформації для використання на уроках географії, історії, іноземної мови, організатори запланували розробку туристичних подорожей, підготовку культурно-освітніх експедицій, проведення семінару та регіонального Свята «Дня Європи».

Дослідження учнів: класи були поділені на колективні групи, кожна з яких отримала конкретні завдання. Наприклад,

• учні 4 класів взяли участь в конкурсі малюнку на асфальті «Житомир - місто європейське»;

• учні 5-6 класів готували екологічну акцію «Квітуй , Україно!»;

• кожен із 7-8 класів - інформацію про кухню конкретної європейської держави і разом з батьками готували національну страву, представляли її разом із рецептами на виставці – дегустації;

• старшокласники 9-11 класів досліджували тему «Визначні діячі культури та пам’ятки культури країн-членів Європейського Союзу» (назви держав розігрувались в лотерею).


Під час роботи над проектом ІКТ активно використовувались. Зокрема, розробка плану проекту та пошук необхідної інформації виконувались із застосуванням джерел Інтернет:

Крім того, було використано електронні інформаційні матеріали буклетів та програм

Для зацікавлення учнів проводились анкетування і евристичні бесіди «Що я знаю про Європу?».

Завершальним етапом проекту стало регіональне свято День Європи, яке відбулося 13 травня 2008 року. В рамках цього форуму було розроблено завдання для роботи 4 секцій семінару , де кожна із 11 збірних шкільних команд Житомира, Бердичева, Андрушівки (Житомирська область) представляли на високому рівні культуру країни-члена ЄС. Учасники семінару отримали можливість насолодитись цікавим святковим шоу, підготовленим учнями та вчителями нашого ліцею, де були представлені пісні і танці в національних костюмах європейських країн.

Проведене свято надало можливість активній молоді проявити власні вміння і навички високого рівня : аналіз та синтез отриманих знань з різних галузей наук, визначати характерні ознаки культур різних європейських країн, порівнювати їх із досягненнями України, продемонструвати власні досягнення через створення колективних слайдових презентацій, висловлювати гіпотези щодо культурних та загальнолюдських цінностей суспільства, вміти знаходити спільні рішення щодо альтернативного розвитку європейського руху в сучасній Україні.

Крім того, як зазначають вчителі, навчання учнів із задіяних в проекті предметів значно покращилось, старшокласники отримали гарний стимул для вивчення власної історії, культури, географії, навчились активно використовувати вільний час з користю для навчання.


Успіхи :

• 16-17 травня 2008 року в Донецьку робота нашого ліцейного Євро клубу, активність якого посилилась після проведення проекту, отримав визнання – сертифікат Міністерства освіти і науки України за участь в конкурсі серед Євро клубів;

• активний учасник форуму, учень 10-Б класу нашого ліцею - Миронов Андрій став переможцем І етапу та учасником ІІ етапу Національної міждисциплінарної олімпіади з європейських студій;

• в жовтні 2008 року ліцей взяв активну участь в обласній олімпіаді «Безпечна Україна. Безпечна Європа. Безпечний світ».

• результати роботи проекту «Ми пізнаємо Європу , Європа пізнає нас» були опубліковані в місцевій газеті «Місто» (травень 2008 року).


Головним результатом проекту став той факт, що більшість учнів переглянули свої ціннісні моральні орієнтації (взаємини у сім»ї, вибір майбутньої професії, відношення до суспільних вад тощо. )

Особисте професійне надбання – це перевірка своїх організаторських здібностей , формування в учнів навичок мислення високого рівня, підготовка ліцеїстів до самостійного життя в соціумі, виховання в молоді ціннісних моральних та духовних орієнтирів життя. І звичайно, результат – сертифікат Національної міждисциплінарної олімпіади з європейських студій серед учнівської молоді України.

Роботу в проекті не завершуємо. Плануємо продовжити роботу в проекті, розширивши його тематику «Україна – дзеркало полі культурної Європи», залучивши до діяльності широку громадськість регіону, знаходячи однодумців серед українських Євроклубів та друзів у Європі.


Додаткова інформація : В рамках семінару повідомлення під час роботи секцій звучали не тільки українською, але й англійською, німецькою, іспанською, французькою, польською мовами. Робота велась під загальним гаслом : «Спільні зусилля , інтелект й ентузіазм молоді – запорука омріяного майбутнього!». Завершенням секційних засідань стало створення колективного проекту – меморандуму «Європейський вимір України очима молоді».

Цікавим для роботи секції №1 стало проведення інтерактивного телемосту «Житомир – Мадрид – Рим», де учні трьох житомирських шкіл вели віртуальні репортажі чіткою іспанською та італійською мовою, при цьому одним із старшокласників вівся синхронний переклад повідомлень. «Іспанія» продемонструвала «В прямому ефірі» національний танець, чим неабияк захопила учасників семінару. Незабутнє враження справило створення карти «Культура Європи», де учні повинні були, користуючись знаннями з історії, географії, літератури, записати прізвища відомих культурних діячів конкретної європейської країни, а також назвати всесвітньовідомі пам’ятки культури, зазначивши їх на відповідному прапорці країн.