Проект: «Іван Мазепа - зрадник чи герой?» для учнів 7-10 класів

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва навчального проекту: «Іван Мазепа – зрадник чи герой?».

Предмети: Всесвітня історія, історія України, історія Полтавщини

Клас, вік учнів: 7 -10 клас, 12-15 років.

Опис проекту:

Ідея створення проекту виникла після вивчення в 8 класі теми «Україна в подіях Північної війни. Повстання гетьмана Івана Мазепи» про життя і діяльність Мазепи в Україні та про його намагання створити незалежну Україну з допомогою Швеції. Учні сказали, що одного уроку для вивчення цих подій дуже мало. Про ці події хотілося знати більше. Мазепу, одні засуджували, інші називали визволителем від російського гніту. Хоча пройшло багато часу єдиної точки зору серед істориків не існує. Учні вирішили розібратися в подіях того часу і зробити свої висновки.

Метою проекту було: створити цілісний образ гетьмана І. Мазепи, розглянути основні напрямки його зовнішньої та внутрішньої політики, вивчити погляди минулих та сучасних істориків на Мазепу та його діяльність, вивчити події Полтавської битви, з’ясувати причини укладення українсько – шведського союзу.

У роботі над проектом брали участь учні 7-10 класу. Для реалізації проекту ті, хто цікавиться історією, об’єдналися в п’ять груп:

1 група - «Хронологи»;

2 група - «Бібліографи»;

3 група - «Історики»;

4 група - «Журналісти».


Кожна група отримала завдання, яке виконувала протягом місяця.

Перша група - познайомитися з подіями Полтавської битви; навчитися працювати з схемами битви та оборони фортеці Полтави; знайти свідчення цієї події в історичних документах; прочитати зміст поеми “Полтава” О.С.Пушкіна.

Друга - ознайомитися з біографією гетьмана І. Мазепи; знайти опис зовнішності гетьмана та його портрети; дізнатися про діяльність гетьмана на Україні; про його кохання до Мотрі Кочубей.

Третя - опрацювати твори М. Грушевського, І. Крип’якевича, О.Субтельного та інших істориків періоду гетьманування І. Мазепи; ознайомитися з поглядами сучасних істориків на роль Мазепи в історії України;

Четверта - познайомитися з публікаціями в газетах і журналах про Мазепу та його діяльність, познайомитися з висвітленням подій, присвячених 300-річчю Полтавської битви в пресі.


Щоб реалізувати проект, діти збирали матеріали, вивчали його, виділяли потрібне, створювали презентації з допомогою вчителя. Використовували знання здобуті на уроках інформатики, зарубіжної літератури, історії. Широко використовували можливості Інтернету: знайшли портрети І. Мазепи та істориків, реферати, публікації в енциклопедіях, словниках, газетах і журналах.

Було зроблено висновок, що гетьман Іван Мазепа визначний діяч нашої держави, який справедливо ввійшов в історію як національний герой України.

На захисті проекту учні демонстрували мультимедійні презентації, газети та буклети, створені за допомогою інформаційно – комунікаційних технологій.


Головним результатом проекту було те, що після презентації проекту інші учні зацікавилися цією темою. Вирішено було для всіх, кому це цікаво, створити групу і працювати над поглибленням своїх знань. Ті, хто працював над проектом, будуть навчати інших.

На думку колег, учням було про що розповідати, так як вони провели велику, копітку підготовчу роботу. Діти із задоволенням працювали. Показали свої вміння працювати з ІКТ, створивши презентації та публікації. Під час роботи над проектом атмосфера була творча. Учні були задоволені своїми досягненнями.

Я вважаю, що дослідницька робота і співпраця учнів є головним в реалізації цього проекту. Ця робота збагатила мої знання і вміння, тому що я навчилася багато чого в своїх учнів, які показали прекрасні роботи.

Проект був реалізований під час тижня історії.

Додаткова інформація

Діти здивувалися, коли дізналися, що 16-річна дівчина покохала 65-річного гетьмана. Серце гетьмана теж було зворушене. Мазепа сватав дівчину, але батьки не дали згоди на шлюб. Формальним приводом відмови була церковна заборона на одруження на хрещениці. Мотрю відправили в монастир, але по дорозі вона втекла до гетьмана. Не бажаючи ославити дівчину він відіслав Мотрю назад до батьків. Деякий час вони таємно переписувалися. Учні з цікавістю читали листи, в яких Мазепа втішав дівчину, запевняючи в своїй любові.


URL-адреси інформаційних Інтернет-ресурсів:

http://ru.wikipedia.org/wiki/ - Википедия:Избранные_статьи

http://www.spsl.nsc.ru/history/kostom/kostlec.htm

http://forum.kraina.org.ua/showthread.php?t=1870

http://www.inauka.ru/

http://www.hrono.info/literatura.html

http://www.rulex.ru/xbook-rusport