Проект: "Комп'ютер: друг чи ворог?" для учнів 10-11 класу

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту «Комп’ютер: друг чи ворог?»


Під час реалізації проекту використовуються знання з інформатики, української мови та літератури, історії, основи медичних знань. Проект призначений для учнів 10-11 класів. У даному проекті брали участь учні 11 класу, а всі інші допомагали і були присутніми на підбитті підсумків, на проведенні судового засідання.

• «В останні десятиліття комп’ютери почали активно проникати в наше повсякденне життя. Коли потрібно забронювати білет на поїзд чи на літак або виконати якісь банківські операції, наприклад, вкласти гроші чи переслати деяку суму, тут не обійтися без комп’ютера. Комп’ютер стає нашим помічником і другом. А підключивши його до мережі Інтернет, ми поринаємо в новий невідомий для нас світ, забуваючи про все і дуже часто нехтуючи багатьма так потрібними і корисними для нас речами. Дуже велику частину свого часу проводимо з нашим «віртуальним другом». Але чи є комп’ютер справжнім другом – вірним і надійним?» Таким словами вчитель розпочинає розмову з учнями, що спонукає їх задуматися і більш ретельніше дослідити комп’ютерну техніку, які плюси його і мінуси. Звідки походить ідея проекту? Учні дуже багато часу проводять біля комп’ютерів, забуваючи про все, особливо коли поринають у світ ігор. Багато з них не знає як комп’ютери шкодять на здоров’я і жит тя людини, а також всі сфери застосування комп’ютерів. Для більшості учнів комп’ютер – це ігровий автомат.

• Учні одинадцятого класу поділилися на дві групи, обравши в кожній керівника. Одна група на чолі із головним прокурором досліджувала всі мінуси, а друга – на чолі із адвокатом – всі плюси комп’ютера. Також було обрано суддю із помічниками, які вивчали, як запобігти негативному впливу комп’ютера на здоров’я людини. Учні досліджували вплив комп’ютера на здоров’я людини, вони проводили опитування людей, які довго працюють за комп’ютером, проводили статистичну обробку даних, будували діаграми, шукали інформацію в книжках, газетах та в Інтернеті. Створювали презентації із фотографіями і малюнками, які ще більше розкривають досліджувані питання.

• Учні створювали презентації з малюнками, анімацією. Розробляли анкети, а результати оформляли у вигляді таблиць та діаграм. Створювали запрошення для людей, яких вони запросили на судове засідання. Створили буклет «Як запобігти негативному впливу комп’ютера?». Друкували на цю тематику вірші, створили стінгазету.

• Вчитель створив презентацію, яку продемонстрував на початку проекту, в якій відобразив різні статті, що показують негативні і позитивні сторони комп’ютера. Це спонукало учнів спростувати чи підтвердити дану інформацію. Вчитель розробив критерії оцінювання презентації, буклету та газет, з якими ознайомив учнів.

• Даний проект закінчився судовим засіданням над комп’ютером, на якому були відображені всі результати. Учні дослідили негативний вплив комп’ютера та його позитивні якості. Учні поглибили свої знання з історії розвитку обчислювальної техніки та удосконалили вміння і навички створення буклетів, презентацій, запрошень, газет. Учні проявили акторські здібності, попробувавши себе в ролі прокурора, адвоката, судді та свідків.

• Завдяки елементам гри, змагань, адже кожна група намагалася довести свою точку зору щодо комп’ютера (групи формувалися за бажанням) учні проявили більшу активність і бажання вчитися (шукати інформацію, досліджувати її, пізнавати щось нове, досі невідоме). Учні отримали більше інформації про можливість застосування комп’ютерів, що дає їм змогу застосовувати їх у процесі навчання, виховання та і просто у житті. Деякі учні, які дуже часто сиділи перед моніторами своїх комп’ютерів з іграми, почали більше часу проводити з друзями, щоб не бути схожими на інсценованого героя – «жертви впливу комп’ютера», а також почали використовувати комп’ютер в інших цілях, окрім гри.

• Учні проявили себе як актори, попробували себе в різних ролях, авторами та сценаристами, що в них получилося дуже добре. Учні удосконалили свої знання в використанні ІКТ. Кожен учень «знайшов себе» в проекті, тобто для кожного знайшлася робота по душі і по можливостях.

• Головне досягнення проекту – повна інформованість учнів про негативний вплив комп’ютера та його застосування у різних сферах діяльності. А також головним є те, що досягнули поставлену мету учні відносно самостійно, кожен учень був задіяний і працював, що головне, адже ми працюємо для учнів, для їх успіхів і перемог.

• В результаті проекту я ще більше переконалася, що учні хочуть і можуть вчитися тільки їх до цього потрібно підштовхнути, створити умови для реалізації їх здібностей та роботи за інтересами. Тому на уроках і в подальшому буду намагатися створювати проблемні ситуації, які б спонукали учнів до навчання, а пасивне навчання буду використовувати рідше, лише в окремих ситуаціях.

• На судовому засіданні були присутні вчителі комісії природничо-математичного циклу, дирекція школи та учні 10-го класу. Всі залишилися задоволеними і грою учнів і тому що почерпнули для себе багато нової і цікавої інформації. Серед присутніх було проведено опитування, результат якого було зразу продемонстровано у вигляді діаграми. 66% присутніх вважали, що переважають позитивні риси комп’ютера, а решту – що комп’ютер приносить більше шкоди, ніж користі.

• Результати проекту було відображено в шкільній стінгазеті. Проект рішень – буклет «Як запобігти негативному впливу комп’ютера?» розповсюдили серед учнів обох груп та вчителів школи. Ще результати (фотографії, матеріали, відео) ми висвітлимо на Web -сайті, який ще допрацьовується і незабаром з’явиться в Інтернеті.

• Роботу безперечно буде продовжено, оскільки вона приносить очевидні результати. У нашій школі тільки нещодавно підключили Інтернет, ому наступна робота буде саме в цьому напрямі, щоб розкрити учням всі можливості і переваги Інтернет. А також буде продовжено безпосередньо на уроках при вивченні тем. А результати даного проекту будуть використані зокрема на уроках інформатики і як матеріал, і на кожному уроці, де багато працюють учні за комп’ютерами будуть використані вправи, щоб запобігти негативному впливу комп’ютера. Додаткова інформація.

• На судовому засіданні обрали учня, якого назвали «жертва комп’ютерного впливу». Це учень, якого всі вважають невстигаючим. Він дуже кумедно розповідав свою життєву історію і всі говорили, що саме цей учень був «родзинкою» судового процесу. Це навіть дозволило з іншої точки зору поглянути на цього учня дирекції школи.


http://buket.ck.ua/buket/index.php?name=Pages&op=page&pid=595 .

http://lubchenko.blogspot.com/2007/05/blog-post_14.html .

http://health.unian.net/ukr/detail/190759 .

http://imad.vstu.vinnica.ua/fm/index.php?s=e0c39ef59d7a97fb34e69cf28f8a40e1&act=ST&f=128&t=1284 .