Приклад учнівської вікі-статті "Бізнес-план ТОВ "Pizza Hut"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошукНазва проекту

Бізнес-план ТОВ "Pizza "

Автори проекту

Учні 11 класу

Резюме

Споживання "швидкої" їжі, приготованої поза домом, не привілей наших сучасників, а швидше наслідування попередникам. Так, ще стародавні римляни віддавали перевагу закусочним і базарам, де торгували всілякими стравами. Великою популярністю у них користувалися коржики з дріжджового тіста, змащені оливковою олією, які було дуже зручно використовувати як їстівних тарілок. За словами Ф. Фернандес-Арместо, професора Оксфордського університету, були у римлян і свої гамбургери. Вони смажили коржики з яловичини і їли їх з хлібом. Різниця полягає лише в тому, що швидке харчуваня стародавніх римлян виглядало трохи інакше, ніж сучасні хот-доги і гамбургери.

Існували заклади швидкого харчування і в інших країнах, наприклад, в Китаї, Індії, а також в Європі. У окрему індустрію фаст-фуди виділилися в XX ст. в Америці, набувши за короткий час широкого поширення. Сьогодні "швидка" їжа представлена в закладах ресторанного господарства в різних країнах світу. У Україні ж до таких відносяться кафе, закусочні, буфети (кіоски), піццерії, їдальні, бари, ресторани та ін.

Сьогодні люди не бажають витрачати зайвий час на харчування, адже набагато швидше на перерві зайти до найближчого кафе-“фаст-фуду” і перехопити сендвіч чи піццу.

Предметом та метою діяльності ТОВ «Pizza Hut» є виготовлення піцци, що сприяє найбільш повному задоволенню потреб споживачів у таких продуктах харчування і формах обслуговування. Продукція виготовлена за сучасною технологією і має високі смакові якості, які дозволяють їй конкурувати з аналогами на інших ринках. Планується декілька різновидів піцци, а також приправ та соусів до неї, що дозволить задовольнити будь-який смак покупця. ТОВ «Pizza Hut» – це новостворене підприємство харчової промисловості. Показники роботи підприємств даної галузі свідчать про те, що вперше за останні роки визначилась тенденція до зростання обсягів виробництва в даній галузі, що є наслідком зростання попиту населення на вітчизняні якісні харчові продукти. Мета бізнес-плану – обґрунтувати ефективність організації приватного підприємства «Pizza Hut», і зацікавити інвесторів взяти участь у фінансуванні запропонованого проекту. Підприємство пропонує виготовлення піцци в досить широкому асортименті для задоволення будь-яких смаків.

На першому етапі планується випускати три види піцци: м'ясна; із сиром; із грибами. У майбутньому даний асортимент продукції буде розширений, з урахуванням смаків потенційних споживачів. Технологія виробництва використовує спеціальні рецептори та новітнє обладнання.

Сировинну базу підприємства мають забезпечити виробники, які знаходяться на території Харківської області, що значно зменшить витрати на транспортування сировини, а також дасть можливість використовувати натуральну сировину високого ґатунку.

Конкурентноздатність фірми забезпечується низькими внутрішньовиробничими витратами виготовленням продукції високого ґатунку, високим рівнем обслуговування споживачів, який є принципово новим для нашого ринку.

Опис підприємства

Назва фірми – «Pizza Hut»

Адреса підприємства – Харків, вул. Пушкінська 68

Директор – Бойко Катерина Юріївна

Форма власності – приватна

Організаційно-правова форма – товариство з обмеженою відповідальністю

Характер діяльності – виробництво та торгівля піццею

Ступінь розвитку – планується розширення асортименту продукції з урахуванням смаків потенційних споживачів, а також планується забезпечити доставку піцци на замовлення

Даний проект являє собою створення нового підприємства “Pizza Hut” шляхом заснування товариства з обмеженою відповідальністю згідно з Законами України “Про господарські товариства”, “Про підприємства в Україні”. Засновниками товариства з обмеженою відповідальністю, відповідно до статутного договору, виступають:

Бойко К.Ю. – 40 % від суми заявленого статутного фонду;

Третяк О.М. – 20 % від суми заявленого статутного фонду;

Рижкова А.Ю. – 20 % від суми заявленого статутного фонду;

Ягупа Ю.В. – 20 % від суми заявленого статутного фонду.

Опис продукції і галузі

Ринком збуту продукції є підприємства харчової промисловості, які безпосередньо контактують зі споживачами (кафе, ресторани, їдальні), а також декілька точок фірмової торгівлі в м. Харкові. В подальшому планується забезпечити доставку піцци на замовлення. Ринок даного продукту характеризується постійним зростанням обсягів його споживання. Ще 15 років тому майже невідомий продукт, на сьогодні здобуває все більше прихильників. За останні роки кількість споживачів щорічно зростає швидкими темпами.

Основними нашими конкурентами є підприємства громадського харчування, розміщені в тому ж районі м. Харкова, що і ТОВ «Pizza Hut», і які пропонують споживачеві аналогічну продукцію. Але піцца таких підприємств є лише одним із найменувань широкого асортименту. Водночас широта асортименту продукції є і головною перевагою конкурентів. Тобто перевагою піцци наших конкурентів є її доступність поряд з іншими продуктами, що пропонуються до продажу підприємствами громадського харчування, а також диференціація цін і розфасовки. Слабким місцем більшої частини конкурентів є низький рівень обслуговування, недбале ставлення до споживачів.

Серед закладів швидкого харчування, що пропонують споживачам піццу, в м. Харкові можна виділити наступні:

Назва закладу
Місце розташування
Послуги
Charly’s Пр-т Леніна, 9 Бар, кафе, ресторан, піццерія
Smile Пров. Інженерний, 1б; Піццерія, кафе, FastFood
TI AMO Вул. Сумська, 35 Піццерія
Adriano Вул. Петровського, 35а Кафе, піццерія
Дети цветов Вул. Сумська, 37 Піццерія, Fastfood
Не гони Пр-т 50 років ВЛКСМ, 49/8 Ресторан, піццерія, суші-бар
Феличе Вул. Пушкінська, 21/23 Піццерія
Піцца-Белла Пр-т Правди, 7 Піццерія
Waltsam donuts Вул. Сумська, 81 Піццерія
Італія піцца Вул. Тобольська, 42а Кафе, піццерія
Dallas Burger Вул. Данілевського, 3 Піццерія


Проведений нами аналіз місцевого ринку показав, що наші конкуренти забезпечують менше як 60% потреби в продукті. Таким чином, ми володіємо унікальною можливістю "захвату" долі ринку в розмірі 40%. Сила позицій ТОВ «Pizza Hut» в конкурентній боротьбі полягає в наступному:

1) рівень ціни, що пропонується нами (10 грн. за 500 г), робить наш продукт доступним для споживачів із середнім рівнем доходу. Такий рівень цін досягається, головним чином, за рахунок вузькоспеціалізованого виробництва, що визначає менші, ніж у конкурентів, виробничі витрати, а відповідно і нижчу собівартість продукції;

2) висока якість, збалансованість складу та екологічна чистота продукту, що досягається за рахунок використання новітнього австрійського обладнання для виробництва піцци;

3) диверсифікація рецептурних особливостей піцци, що дозволяє враховувати різноманітність смаків споживачів (3 види піци); 4) зручність, яскравість та інформативність упаковки;

5) систематичне поліпшення якості піцци на основі удосконалення рецептури приготування та технології виробництва;

6) гнучкість технологічного процесу, що дозволяє миттєво реагувати на запити споживачів, які постійно змінюються;

7) високий рівень обслуговування, ввічливе та поважне ставлення до клієнтів, запровадження нової послуги: доставка піцци безпосередньо до споживача;

8) планується нейтралізувати негативні наслідки конкурентної боротьби для діяльності ТОВ «Pizza Hut» шляхом залучення на взаємовигідній основі підприємств громадського харчування, які є нашими конкурентами, до реалізації піцци нашого виробництва.

Маркетинг та збут продукції

Основними каналами розподілу продукції, що виробляється, будуть:

1) Підприємство-виробник – споживач (власна піццерія ТОВ “Pizza ”).

2) Підприємство-виробник – споживач (доставка безпосередньо до клієнта).

3) Підприємство-виробник – дрібно гуртова торгівля з підприємства громадського харчування.

У перші два роки роботи підприємства по першому каналу розподілу буде реалізовано 60% продукції, по другому – 10%, по третьому – 30%. На третьому році діяльності планується збільшення обсягів реалізації через підприємства громадського харчування до 40%, через безпосереднє постачання – до 20 % (відповідно зменшуючи обсяги реалізації по першому каналу до 40%).

Отже, запропонована продукція розрахована на широке коло споживачів без вікових чи будь-яких обмежень, вона доступна для споживачів із середнім і низьким рівнем доходів.


Для обґрунтування доцільності відкриття піццерій проведено маркетингове дослідження , сегментування ринку. Також для того, щоб визначити оптимальне місце розташування, проведено анкетування, опитано 200 респондентів в різних частинах міста. На основі цього зроблено висновок, що місце розташування ближче до центру, де сконцентрована найбільша кількість людей.

За результатами дослідження основними споживачами є населення віком 17-25 років, а також школярі (вікова категорія “до 16 років”) і молоді, активні люди віком 26-35 років.

Такий розподіл споживачів за віковою категорією пояснюється їх стилем життя та поведінкою.

Так, школярі надають перевагу піцці, оскільки це не потребує навичок. Молодь (17-25 років), як правило, не має достатньо часу, а інколи і вмінь, для приготування їжі. До того ж, багато студентів живуть окремо від батьків, а готувати повноцінний обід самостійно не хочуть, не вміють, а часом не вистачає грошей на купівлю всіх необхідних продуктів. Тому піцца для них – найкращий варіант, адже це швидко, смачно і не дуже дорого. Вікова категорія “26-35” – молоді активні люди, зайняті кар’єрою. Вони не мають часу для приготування їжі. Деякі просто “не відстають” від моди та однолітків: після занять посидіти з друзями в піццерії, з’їсти піццу та випити пива.

Підприємство використовує італійські рецепти виготовлення, якими володіє кухар. Цей фахівець працював в аналогічній піццерії в Італії. Це ще один із факторів підвищення конкурентноздатності нашої продукції.

Для того, щоб зацікавити споживача, відкрити йому товар, ми використовуємо Sales Promotion (SP). Можна зазначити, що з допомогою SР втілюють комерційні та творчі ідеї, які стимулюють продажі в короткі терміни. Також це комплекс заходів стимулюючого впливу, які прискорюють чи посилюють зворотну реакцію ринку.

При відкритті підприємства протягом одного тижня ми будемо використовувати SР-акцію стимулювання споживачів. Це дегустація товарів із використанням купонів, які дають право на доставку піцци додому безкоштовно, при попередньому замовленні. По-друге, ми використовуємо SР-акцію для стимулювання сфери торгівлі: безоплатне надання певної кількості додаткового товару посереднику, який купив велику партію продукції; акції стимулювання торгових агентів, премії, заохочувальні акції продавців.

Використовуючи досвід великих торгових компаній, вдаючись до SР-акцій, можна підвищити рівень обізнаності та зацікавленості цільової аудиторії, змінити поведінку покупців, тобто послабити інтерес до торгової марки конкурента і привернути увагу до своєї. Кінцева мета - збільшення обсягу продажу.

Паралельно і водночас ми будемо використовувати рекламу на радіо "Наше радіо" та "Kiss FM". Ці радіокомпанії щоденно проводять різноманітні конкурси, тому ми хочемо прорекламувати свою продукцію на цих конкурсах. Розіграний приз – безкоштовний обід на 2 особи – піцца. Також розмістити рекламу в місцевих газетах, які містять безкоштовні купони на розміщення реклами. Таку акцію заплановано провести на протягом місяця.

У результаті проведених досліджень зроблено висновок, що наша піцца повинна бути доступна всім колам споживачів: від студентів, школярів - до людей похилого віку. Тому, виходячи з цього, ми орієнтуємося на споживача, який би в будь-яку хвилину міг скуштувати піццу, йдучи з роботи або в обідню перерву, чи в будь-який інший час.

Протягом першого місяця діяльності буде працювати наш маркетолог із метою врахування побажань і смаків споживачів та клієнтів.

План виробництва продукції

ТОВ «Pizza Hut» створюється з метою виробництва продукції, яка буде користуватись широким попитом населення м. Харкова.

Підготовчий період включає:

1) Реєстрація підприємства.

2) Залучення фінансових ресурсів.

3) Укладання договорів на придбання основного обладнання, транспорту та необхідної сировини.

4) Укомплектування штату підприємства.

Після завершення цих етапів підприємство протягом трьох місяців роботи виходить на заплановану потужність випуску продукції. З часом, залежно від рівня попиту на продукцію, можливе підвищення обсягів випуску продукції. Робота підприємства передбачається в однозмінному режимі.

На початковому етапі планові обсяги реалізації складають приблизно 370 штук на день (фасовка по 500 грамів). Реально оцінюючи свої можливості, планується довести до третього року роботи обсяги випуску і реалізації до 395 штук у день. Завдяки високій якості і доступній ціні нашої піцци заплановано потіснити наших конкурентів.


Підприємство буде використовувати у виробничому процесі такі види основних засобів:

1. Автомобіль (газель)

2. Машина тістомісильна

3. Піч для піцци

4. Обладнання для піццерії

Вибір технологічного процесу має велике значення для забезпечення високих показників виробництва. Визначена наступна схема технологічного процесу:

Обробка компонентів – це їх відповідна підготовка згідно рецептури (подрібнення і нормування). Дріжджове тісто замішують опарним і безпарним способом. Для здобного тіста краще застосувати опарний спосіб, оскільки здоба уповільнює піднімання тіста. Безпарним способом готують тісто з меншим вмістом здоби і слабшої консистенції.

Обробка тіста – один із найважливіших моментів приготування виробів. Від її якості залежить якість виробів. Готове тісто кладуть на стіл або дошку, трохи посипану борошном, і викачують у довгий джгут, від якого потім відрізають окремі куски однакового розміру. Менші за розміром куски тіста, як правило, перепечені, а великі – недопечені. Під час обробки тіста і формування виробів треба враховувати бажані розміри майбутніх готових виробів. Об'єм готових виробів звичайно збільшується, причому розмір цього збільшення залежить від якості борошна, рецептури, часу вистоювання тіста і температури випікання.

Сформовані вироби кладуть на змащений жиром лист рівними рядами з урахуванням збільшення об'єму виробів. Лист ставлять у тепле місце для вистоювання, яке потрібно для того, щоб вироби ущільнились під час формування. Бродіння, що триває в тісті з виділенням вуглекислого газу, спричиняє збільшення об'єму виробів. Щоб сформовані вироби під час вистоювання не обвітрювались, їх накривають легкою серветкою. Чим швидше вистоюється тісто, тим кращі будуть випечені вироби. Найкраща для вистоювання тіста температура – 30-35°С, приблизний час вистоювання – 30-60 хв.

Час вистоювання залежиться від розміру виробів, – чим вони дрібніші, тим менше часу потрібно для вистоювання; великі вироби, навпаки, потребують тривалішого вистоювання. В разі недостатнього вистоювання на виробах у процесі випікання утворюються тріщини, а самі вироби будуть важкі, погано пропечені. Надмірне вистоювання деформує вироби, а м'якуш у них буде з великими порами. Готовність вистояного тіста визначають наступним чином: якщо від легкого натискування пальцем заглибина на поверхні куска тіста швидко зникає, вистоювання ще недостатнє. При нормальному вистоюванні заглибина зникає повільно.

При випіканні температура в духовці також впливає на якість готових виробів. В умовах високої температури на виробах швидко утворюється скоринка і бродіння в тісті припиняється. При порівняно низькій температурі в духовці вироби слід ставити туди з недостатнім вистоюванням, оскільки утворення скоринки і проникнення тепла в середину тіста відбувається повільніше, і тому вистоювання буде тривалішим.

Ще одну суміш готують з олії, томатного соусу, добавляють сіль і 100 г води. Все це змішують з борошном. Після цього тісто роз'єднують на шматочки по 140 г і розкачують невеликими кругами. Зроблену масу випікають протягом 5 хвилин при температурі 250°С. Після цього на неї кладуть начинку і соус.


Для приготування піцци використовується сировина місцевих підприємств. Сировина підбирається найкращої якості і підприємств-виробників, які давно працюють на ринку.

Таблиця. Сировина, підприємства-постачальники та ціна за одиницю сировини для виготовлення піцци
Сировина
Ціна, грн
Одиниця виміру
Постачальник
Борошно 5,00 1 кг "Новопокровське", Харківська обл., Чугуївський р-н, СМТ Новопокровка
Дріжджі хлібопекарські 4,00 1 кг ЗАТ "Харківський дріжджовий завод"
Молоко пастеризоване 6,00 1 л ВАТ "Красноградський маслосирзавод"
Олія рафінована 11,00 1 л ЗАТ "Полтавський олійноекстракційний завод"
Курятина 20,00 1 кг "ХМК" ТОВ "Харківський м’ясокомбінат"
Гриби мариновані 30,00 1 кг ТОВ "АСС", Дніпропетровська обл., с. Широке
Сир твердий 32,00 1 кг ВАТ "Красноградський маслосирзавод"
Майонез 15,00 1 кг "Харківський жиркомбінат"
Соус 20,00 1 л ТОВ "АСС", Дніпропетровська обл., с. Широке
Яйця 7,00 10 шт ТОВ "Птахофабрика "Зоря", Харківська обл.
Приправа до піцци 10,00 100 г ПП "Альтаір", м. Харків
Сіль йодована 2,00 1 кг "Сіль", Донецька обл., м. Соледар

При виборі постачальників враховувались перш за все якість продукції, ціна, відгуки споживачів про сировину. Наприклад, дріжджі Харківського дріжджового вже давно користуються попитом, і споживач, при існуючому широкому асортименті, перевагу надає саме цій продукції. Інші складові теж обирались за такими критеріями. На основі зроблених маркетингових досліджень ми знайшли найбільш вигідних постачальників.

У місяць підприємство планує виготовляти 11940 піцц, у т.ч.:

─ м'ясних – 5270 шт.;

─ грибних – 4225 шт.;

─ сирних – 2445 шт.

Організаційний план

ТОВ «Pizza Hut» є юридичною особою і діє на основі Статуту підприємства, має власне майно, самостійний баланс і розрахунковий рахунок. Продукція, що виробляється, відповідає ДСТУ, має сертифікат відповідності.

Для успішного ведення виробництва надзвичайно важлива наявність досвідчених фахівців по приготуванню піцци. Знання рецептури, технології приготування відіграє вирішальну роль у процесі формування високої якості продукції. Так, фахівці з досвідом роботи в італійській піццерії беруть участь в організації спільного бізнесу.

Обов'язки працівників і вимоги до них:

Президент – досвідчений фахівець у сфері торгівлі. Добре знає справу постачання і збуту. Широко обізнаний у сфері виробництва, добре знає місцеву промисловість.

Менеджер з виробничих питань – фахівець у сфері технології виробництва хлібобулочних виробів із досвідом роботи не менше З років. Організовує постачання сировини та процес приготування піцци.

Менеджер з фінансових питань – освіта за фахом "Бухгалтерський облік і аналіз фінансової діяльності", з досвідом роботи на менше 4-х років, веде усю фінансову діяльність підприємства: розрахунок доходів, нарахування і сплату податків, розподіл прибутку, нарахування амортизації, розрахунок і видачу заробітної плати. Безпосередньо знаходиться під керівництвом директора.

Менеджер з питань маркетингу – збирач інформації – освіта за фахом "Інформаційні технології", займається пошуком і добором необхідної інформації, робить розрахунки та відповідні висновки, займається розробкою стратегії та збутом продукції.

Фінансовий план

Цей розділ бізнес-плану має узагальнити матеріали всіх минулих частин та подати їх у вартісному виразі.

Фінансовий план. Розрахунки

За розрахунками, рентабельність становить 19%.

Аналіз можливих ризиків

При розробці та написанні даного бізнес-плану проаналізована можливість виникнення кількох критичних ситуацій, які можуть негативно позначитись на роботі підприємства – можливість невдачі або непередбачених витрат (підприємницький ризик):

1) Ринковий ризик.

2) Ризик втрати майна.

3) Ризик капітальних вкладів (інфляція).

4) Ризик невиконання зобов'язань.

5) Політичний ризик.

6) Організаційний ризик.

7) Маркетинговий ризик.

Можливі джерела виникнення ризиків:

– недостатня інформація про попит на даний товар;

– недостатній аналіз ринку;

– недооцінка конкурентів;

– падіння попиту на даний товар.

Дія перерахованих ризиків може бути обмежена:

– регулярним аналізом ринкової ситуації;

– розробкою ефективної реклами;

– аналізом дій конкурентів;

– суворим контролем руху грошових і інших активів;

– розпиленням ризиків: страхування, вкладення частини засобів у державні цінні папери.

Даний аналіз ризиків дає можливість зробити висновок про необхідність придбання страхового полісу від втрат майна внаслідок стихійного лиха. Інші ризики будуть компенсовані запроектованими заходами.

Висновки

Головним завданням було створення власного підприємства на основах бізнес-плану.

Виконуюче завдання, ми відповіли на питання вчителя: Скільки коштів необхідно, щоб розпочати власну справу, та де їх знайти?

Бізнес-план виконує як зовнішні, так і внутрішні, життєво важливі для діяльності кожного підприємства функції. При пошуках партнерів, інвесторів і кредиторів добре виконаний та оформлений бізнес-план є найкращою візитною карткою підприємця: стає можливою стандартизацією процесу ознайомлення з підприємством, що дає змогу зекономити час і впорядкувати контакти.

За основу було взято виробництво піцци. Показані розрахунки доводять, що новостворене підприємство буде приносити прибуток, а його виготовлена продукція є конкурентноздатною на даному регіональному ринку.

Позитивним є ще й те, що наше підприємство має досить широкий асортимент випуску продукції, воно виробляє три види піцци: з м’ясом, з сиром та грибами. Слід звернути увагу на те, що ціна на нашу продукцію може бути встановлена значно нижча ніж на ринку. Це свідчить про те, що на нашому підприємстві виробнича собівартість на випуск одиниці аналогічної продукції нижча, а отже і процес організації виробництва, управління підприємством, рентабельність вища також. Смакові якості нашої піцци значно перевищують смакові якості піцци конкурентів. Це пов’язане з тим, що наша продукція виготовляється з найкращих продуктів довірених і здобутих визнання виробників; використовується новітня технологія по виробництву піцци, а також залучений фахівець, який працював в аналогічній піццерії в Італії.

У нашому бізнес-плані ми намагалися відповісти врахувати такі моменти, як способи зменшення витрат виробництва, заходи щодо підвищення попиту на свою продукцію, описали технології виробництва та які спеціалісти потрібні на підприємстві. Таким чином, ми дали відповіді на всі тематичні запитання.

Отже всі попередні дані свідчать про те що дане підприємство зможе швидко стати на ноги, тим самим виправдовуючи своє створення.

Корисні ресурси