Пректна діяльність учнів НВК № 148 "Планета Щастя" з теми проекту "Чи королівське слово ПОТРЕБА?"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

(Презентація)


КАЗКА

ЧИ КОРОЛІВСЬКЕ СЛОВО «ПОТРЕБА»?

Skazki-0070.jpg


Чарівниця вирішила не відкладати справи в довгий ящик і почала урок.

- В першу чергу, ваша величність, потрібно навчитися задовольняти свої потреби без чарівної палички і не забувати, що тепер ваші можливості обмежені.

- А що таке «потреба»? - запитала королева.

- І чому обмежені наші можливості?

- Я думаю, - важливо сказав король, - що «потреба» - це королівське слово, яке походить від слів «потрібен», «потребую». Воно означає, що все, що я ні забажаю, повинне бути негайно виконано. А «можливість» - це слово для підлеглих, які питають: «Чи можна те?», чи «Можливо це?».

- Це раніше, коли ви мали чарівну паличку, «можливість» було словом для підданих, а ви могли мати все, що тільки побажаєте, - нагадала йому чарівниця.

- А зараз все змінилося. І не всі ваші вимоги можуть бути виконані. - Але ж я - Король! - став обурюватися король.

- Я не повинен собі ні в чому відмовляти. Я повинен виконувати все свої бажання, мати все, що захочу! А хочу я їсти!!! Я вимагаю, щоб мене нагодували!.. Я наказую!...

- Не потрібно кричати і вередувати! - строго сказала чарівниця. - адже Ви не маленька дитина, а великий король. Навіть королі не можуть мати все, що вони хочуть. А ви, ваше вели¬чність, самі у всьому винуваті: не потрібно було скупитися, тоді до цих пір жили б як в казці. Пригадав король про те, що відбулося, стало йому соромно, і він засумував.

-У економіці до потреб відносяться всі наші бажання що-небудь мати, все, що ми хотіли б, щоб для нас було виконано. Король залишився без сніданку: він хоче їсти – значить у нього є потреба в їжі. Королева хоче влаштувати бал: бажання повеселитися - це її потреба. Будь-які наші бажання і є потребами.

- Щось мені не віриться, що бажання повеселитися і потанцю¬вати - це потреба: адже без цього цілком можна і обійтися, - пробурчав голодний король.

- В нормальних палацах бали бувають тільки на великі свята, а не як у нас - кожного тижня. Я хочу їсти і в мене болить живіт і вже точно виникне потреба в ліках.

- Значить, якщо я тебе правильно зрозуміла, то потреба - це те, що необхідне, без чого не можна обійтися, - уточнила ко¬ролева.

- Вірно, - підхопив її думку король.


- Наприклад, мені не хочеться вчитися, але я знаю, що це потрібно, тому учуся. Принц не любить пити ліків, коли хворіє, але знає, що повинен вилікуватися - і п'є їх. У людей є потреба в ліках, їжі, навчанні. Без цього ніяк не можна обійтися.

- А ось бажання - це все те, що нам хочеться, - промовила королева. - Мені, треба вам признатися, дуже подобається танцювати на балах, носити нові модні плаття, робити зачіски і приймати гостей... Ах! Як це чудово!.. Але все це, звичайно, не відноситься до потреб. Так само як і пристрасть маленького принца до полуничного варення - він вчора знову без дозволу з'їв цілу банку! Бал, наряди, зачіски, полуничне вариво – це просто наші бажання.

- Це не так, - заперечила чарівниця. - Ви обидва помиляєтеся. Всі ваші приклади - це приклади потреб. Якщо є бажання, тобто і потреба. І неважливо, яке саме бажання: хтось любить добре і смачно поїсти, а комусь без балів і нарядів живеться сумно і нецікаво.

Завдання 1. Згадай зміст казки «Колобок» та її головних героїв - діда та бабу. Опиши, для чого дід попросив бабу спекти Колобка.

Kolobok.jpg











- Да-да, - підхопила королева, - у мене поганий настрій і все з рук валиться, якщо не вдається потанцювати на балу.

- У різних людей різні потреби, - сказала чарівниця. - І те, що необхідне одним, може бути абсолютно не потрібно іншим.

- І задовольняємо ми потреби кожен по-своєму, - продовжила чарівниця.

- Це залежить від наших можливостей, звичок, смаків і переваг. Наприклад, щоб поснідати, одній людині потрібно кава і бутерброд, іншому - ман¬на каша, а третьому - рис і молюски. Бажання у всіх одне -поснідати, задовольнити відчуття голоду, але спосіб задоволення потреби різний, тому що переваги у всіх - різні.

- Дійсно, - підтвердила слова чарівниці короле¬ва, - наш король ніколи не снідає без масла, а я люблю на сніданок мармелад.

- У різних людей різні потреби, - знову повторила чарівниця.

- Більш того, те, в чому ми маємо потребу сьогодні, мо¬же виявитися абсолютно непотрібним нам завтра.

- Ой, як все складно! Від чого ж залежать наші потреби? - хором запитали король з королевою.

- А що, якщо ви подумаєте і самі здогадаєтеся? - сказала чарівниця.

- Адже це набагато приємніше - знайти відповідь са¬мим. А учні, які читають цю книгу, допоможуть вам. Отже, почнемо.

- Скажіть, кому потрібні іграшки, а кому - тростина? - поставила перше питання чарівниця.

- Ой, мені здається, я здогадалася, - сказала королева. - іграшки потрібні малюкам, а тростини - бабусям і дідусям. Виходить, що наші потреби залежать від віку.

- Правильно, - похвалила її чарівниця і задала друге питання: - Кому потрібні шуби і теплі речі, а кому - сара¬фани?

- Якщо подумати, то взимку на півночі королівства так холодно, що ніяк не обійтися без теплих шуб і шапок. А на півдні навіть взимку тепло, і теплі шуби там зовсім не потрібні, - відповів король. - Ви маєте рацію, ваша величність, - сказала чарівниця. – Це значить, що на наші потреби впливають місце проживання і клімат.

- Кому потрібні намисто, а кому - електробритва? Кому - мотоцикл, а кому - ляльки Барбі? - раптом поставила питання королева і сама же на нього відповіла:

- Потреби залежать від того, хто ти хлопчик або дівчинка, чоловік або жінка. Це я точно знаю: адже у мене є і син, і дочка. Принцу зовсім не потрібні ляльки і стрічки, а принцесі - футбольний м'яч. Та і тобі, милий, не потрібне моє намисто, а мені - твоя електробритва.

- Це дійсно так, - похвалила королеву чарівниця. Королева дуже зраділа: адже це завжди приємно, коли тебе хвалять.

- Але чи всі ми назвали? - запитала чарівниця. - Поду¬майте, чи потрібна скрипка тому, хто не уміє на ній грати? І захо¬че піти на концерт симфонічної музики той, хто не любить її слухати?

- Звичайно, ні, - відповіла королева. - Значить, на потреб¬и ще щось впливає?

- А ще, я думаю, - обережно додав король, - що наші потреби залежать від смаків і звичок. Пригадайте, що гово¬рила королева про наші звички. Я, дійсно, ніколи не снідаю без масла, а королева дуже любить мармелад.

-Чудово, давайте розглянемо схему та виконаємо завдання - сказала чарівниця [[Файл:Презентация1.jpg|600px]


Завдання 2. Проаналізуй ситуацію і запиши фактори, що визначають потреби людей.

1.Індійські жінки в святкові дні одягають сарі, японські - кімоно, а українські - вишивану сорочку.

2.Наталка зайняла перше місце на обласній олімпіаді з економіки, вона часто відвідує бібліотеку, читає багато додаткової літератури.

3.Денис любить шоколадне морозиво, а його сестричка Оленка залюбки смакує тістечками.

4. Хлопчики і дівчатка одягаються по-різному.

Підпис під зображенням

Цікаво, а що їсте на сніданок ви, мила чарівниця?

- А я дуже люблю салат з пелюсток троянд і крапельки ранкової роси, - посміхнулася чарівниця.

- Наші потреби - це наші бажання, це те, що нам хочеться, те, що нам потрібно. А що мені хочеться, я і сам знаю. Навіщо же я повинен вивчати економіку? - раптом уперся король.

- Але в звичному житті ніхто ніколи не може виконати всі свої бажання. Їх дуже багато, вони ніколи не кінчаються. І як тільки виконується одне бажання, зразу ж з'являється інше. Наших бажань завжди більше, ніж можливостей їх виконати, - почала терпляче пояснювати чарівниця. Вона не встигла закінчити, оскільки король почав просити у неї:

- Мила чарівниця! Поясніть мені, будь ласка: є у мене можливість поснідати чи ні? Я їсти хочу!

- Можливість є, - заспокоїла його чарівниця. Порадьте, яким чином король може поснідати? Не забудьте тільки, що чарівної палички у нього вже немає.

- Я думаю, діти без проблем відповіли на моє питання. Адже все вони вранці снідають, а чарівної палички немає навіть у самих хороших хлопчиків і дівчаток. І кожен знає: для того щоб поснідати, можна приготувати сніданок самому, а можна піти у їдальню або кафе і купити готовий сніданок. Ваша величність, - звернулася чарівниця до короля, - що для вас краще? Вибирайте!

- У мене немає ні сил, ні бажання куди-небудь йти, а готувати я не умію готувати, - турбувався король.

- А по-іншому не можна?

- Ні, - похитала головою чарівниця, - по-іншому можна було тільки з чарівною паличкою.

- Я, напевно, зможу допомогти, - сказала королева, - в будинку своїх батьків мене навчили готувати, потрібно тільки дістати з королівських комор необхідні продукти і попросити молочницю дати нам небагато молока і масла.

- Ну, це я миттю! - зрадів голодний король і побіг за продуктами. А королева пішла готувати їжу для своєї родини. А чарівниця Економіка продовжила свій урок для учнів.


60ede8b9aa2a.png


Завдання 3. Із перелічених назв виділи окремо, що належать до першочергових, а що - до другорядних потреб: одяг, комп'ютер, взуття, житло, телевізор, зошит, пенал, мікрохвильова піч, відеокамера, фотоапарат, меблі, портфель, холодильник, праска, їжа, вода, повітря.


















Крім матеріальних потреб, у людей виникають потреби в освіті, художній творчості, у відвідуванні театру, цирку, концертів, у відпочинку, у вільному часі. Тому потреби поділяють за засобами забезпечення.

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Підпис під зображенням













Завдання 4. Згадай мультфільм «Малюк і Карлсон» та його головних героїв. Які потреби (матеріальні чи нематеріальні) задовольняв Карлсон, навідуючись до Малюка у гості, а Малюк, подорожуючи з Карлсоном дахами будинків?


19016435 conten.jpg














Людина прагне задовольнити якнайбільше своїх потреб. Чим різноманітніші потреби людини, тим багатший її внутрішній світ. Спробуй і ти здійснити сходження сходинками потреб і піднятися на "вершину бажань". Поясни таку послідовність потреб, наведи інші приклади.


Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Піраміда МАСЛОУ


















Завдання 5. Усно дай відповіді на питання:

1. Приведіть приклади потреб.

2. Від чого залежать потреби?

3. Приведіть приклади своїх потреб в даний час.

4. Чи зміняться ваші потреби, коли ви виростете? Чо¬му ви так думаєте?

5. Ви збираєтеся грати у футбол. Назвіть ті речі, які потрібні вам для задоволення цієї потреби. Що зміниться, якщо ви передумаєте і відправитеся з друзями на рибалку? Зробіть висновок.

6. Ні у кого з вас немає бажання приймати гірку мікстуру і ліки, коли ви хворієте. Чи можна сказати, що у вас немає потреби в ліках? Чому ви все ж таки п'єте ліки? Яку потребу при цьому ви задовольняєте?

Завдання 6. Склади казочку, невеличке оповідання або вірш, у якому опиши один із факторів, що визначають потреби людей.

Підпис під зображенням




Завдання 7. Виконайте практичну роботу

Практична робота

Завдання 8 Перевірте свої знання.

Перевір себе