Портфоліо проекту "Вогонь у словах - чудотворна фея"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

"Вогонь у словах - чудотворна фея"

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

літературознавство, естетика,українська мова, література

Навчальна тема (як записано в програмі)

Дієприкметник як особлива форма дієслова

Вік учнів, клас

12-13 років 7 клас

Стислий опис

7 клас, тема «Дієприкметник як особлива форма дієслова». Види діяльності учнів: на першому уроці вивчення дієприкметника з учнями обговорюється проблемне питання ролі даної одиниці у мовному процесі; формуються групи способом жеребкування, які отримують творчі завдання. Упродовж певного часу учні самостійно досліджують і вивчають матеріал, здійснюють його добір за допомогою Інтернет-, бібліотечних ресурсів; спираючись на свої знання, опрацьовують матеріал з теорії літератури, знаходять приклади використання дієприкметників у художніх творах . Як продукт діяльності ‒ презентація, буклет, тестові завдання на основі прикладів речень із творів письменників Донеччини.

Повний План вивчення теми

[1]

Навчальні цілі та очікувані результати

По завершенні проекту
учні будуть знати значення дієприкметника, вміти аналізувати, порівнювати, узагальнювати та робити висновки, розпізнавати дієприкметники в усному та письмовому мовленні,пояснювати роль дієприкметника для створення образності.
Зможуть

  • швидко та ефективно шукати інформацію,
  • критично та компетентно оцінювати її,
  • вірно та творчо використовувати дані для вирішення проблем,
  • належно використовувати цифрові технології або комунікаційні мережі для успішного функціонування в суспільстві,
  • використовувати комп’ютерні технології як інструмент для спілкування, досліджень, організації, оцінювання інформації
  • формуються навички роботи в парах та групах/

Опис оцінювання (скопіювати з Плану)

Оцінювання роботи учнів упродовж виконання проекту вчитель організовує за допомогою різних форм.

  • І етап. На початковому етапі роботи над проектом оцінюється заповнення учнями [2]таблиці З-Х-Д Мозковий штурм за допомогою заповнення організаційної діаграми.
  • ІІ етап. На другому етапі роботи над проектом відбувається самооцінювання всіх учнів в кожній групі за допомогою Форми самооцінювання у навчанні та взаємооцінювання роботи учнів всередині групи за допомогою Форми взаємооцінювання у навчанні, консультації за допомогою Контрольного списку самоспрямування у навчанні.
  • ІІІ етап. На заключному етапі роботи над проектом оцінюється демонстрація мультимедійної презентації, створеної групою «Аналітиків» за допомогою Форми оцінювання мультимедійної презентації, результат роботи «Книголюбів», «Дослідників», «Літературознавців» оцінюється за допомогою Форми оцінювання вміння аргументувати. Наприкінці уроку відбувається оцінюється остаточне заповнення учнями таблиці З-Х-Д (останньої колонки).

Діяльність учнів

Підготовчий етап.' Перед початком проекту вчитель проводить анкетування учнів за допомогою анкети «Метод проектів», а також розповсюджує серед дітей [3]буклети «Використання методу проектів на уроках української мови та літератури».

  • І етап. Учитель демонструє мультимедійну [4]презентацію. Під час демонстрації

1.Називає тему уроку «Дієприкметник як особлива форма дієслова: морфологічні ознаки та синтаксична роль» Також знайомить учнів із словами І.Франка «Слова — полова, Але огонь в одежі слова — Безсмертна, чудотворна фея, Правдива іскра Прометея.»
2.Оголошує мету проекту: «Виконавши запропоновані завдання, ви зможете пояснювати, яку роль відіграє дієприкметник в усному та писемному мовленні. Для себе зробите висновок: навіщо вивчати цю частину мови»
3.Окреслює коло основних питань, які треба опрацювати протягом роботи над проектом:

  • Чи можна дієприкметник назвати «цеглинкою» у будові нашого мовлення?
  • Який стиль мовлення передбачає активне використання дієприкметників?
  • Хто із письменників Донеччини використовував у своїх творах дієприкметники?
  • В якій мірі вживання дієприкметників впливає на емоційний зміст (образність)?
  • Як зміниться мова, якщо зникнуть дієприкметники?

4.Пояснює зміст роботи над проектом та критеріями його оцінювання.
Над проектом працюватимуть 4 групи: «Аналітики», «Книголюби», «Дослідники» та «Літературознавці».

  • Група «Книголюби»

Завдання. Познайомитися із творами письменників Донеччини. З’ясувати, чи використовують вони дієприкметники для створення образів. Виписати речення-приклади, творчо оформити зібраний матеріал.

  • Група «Дослідники»

Завдання. Дослідивши тексти різних стилів,з’ясувати, який стиль мовлення передбачає більш активного вживання дієприкметників. Спробуйте проаналізувати, си зміниться зміст речення, якщо «раптом зникнуть дієприкметники. Свої результати спостереження та приклади передати групі «Аналітиків» для створення презентації

  • Група «Літературознавці»

Завдання. Користуючись різними довідниками, ІКТ, підручниками систематизуйте відоме з теорії літератури про художній образ та мовні засоби його створення. Оформіть інформаційні матеріали у вигляді «Асоціативного куща» та передайте групі аналітиків.

  • Група «Аналітиків»

Завдання. Проаналізуйте зібраний матеріал. Створіть звіт- презентацію, даючи відповідь на ключове питання проекту: чи можна дієприкметник назвати «цеглинкою» в будові нашого мовлення?

Після пояснення завдань вчителем учні об’єднуються методом жеребкування в групи для подальшої роботи. Після цього учні заповнюють таблицю З-Х-Д та організаційну діаграму, які оцінюються вчителем. Наприкінці уроку вчитель проводить бесіду з учнями, під час якої нагадує правила безпеки дітей в Інтернеті. Потім дає учням заповнити тест «Авторське право», після заповнення декілька учнів коментуюсь написане в своєму тесті (за бажанням). Після цього вчитель пояснює дітям, як доцільніше організувати свою пошукову діяльність в Інтернеті , бібліотеці та роздає Інструкцію для пошуку інформації в мережі Інтернет. Учитель разом з учнями обговорює друковані та електронні ресурси для збору даних.

  • ІІ етап. Учні, маючи зібраний матеріал, збираються рупп а (кожна рупп спілкується окремо). Складають план проектної діяльності своєї групи, визначають ролі та обв’язки в групі. Визначають форму кінцевого продукту.,Контрольний список спрямування в навчанні, Форму самооцінювання, Форму взаємооцінювання.

Діяльність учнів.
Спираючись на змістові питання:

  • Які основні ознаки розпізнання дієприкметника серед інших частин мови?
  • Назвіть відомих вам письменників Донеччини?
  • Що називається художнім образом? За допомогою чого він створюється?
  • За якими чинниками висловлювання відносять до певного стилю?-кожна група працює над виконанням завдання та оформленням дослідницьких результатів.
  • ІІІ етап

Спільний [5]результат роботи презентується перед аудиторією. Після виступу виконують самооцінку роботи своїх груп. Проводиться взаємооцінка досягнення поставленої мети кожної групи Після цього відбувається оцінювання роботи учнів над проектом вчителем за допомогою Форми оцінювання презентації, оцінювання роботи інших групп відбувається за допомогою Форми оцінювання вміння аргументувати, з’ясування труднощів при виконанні завдань.

В процесі роботи над проектом учні самостійно проводять пошук необхідної інформації, знайомляться із творами письменників Донеччини. Заповнюють таблицю використаних джерел . В процесі роботи над проектом поза уроком члени кожної групи спілкуються між собою з допомогою електронної пошти. Під час спілкування учні діляться здобутою інформацією, допомагають один одному порадами щодо пошуку необхідної інформації, обробки, систематизації отриманих матеріалів.
По завершенні проекту учні будуть знати значення дієприкметника, вміти аналізувати, порівнювати, узагальнювати та робити висновки, розпізнавати дієприкметники в усному та письмовому мовленні, пояснювати роль дієприкметника для створення образності. Зможуть швидко та ефективно шукати інформацію, критично та компетентно оцінювати її, вірно та творчо використовувати дані для вирішення проблем,належно використовувати цифрові технології або комунікаційні мережі для успішного функціонування в суспільстві, використовувати комп’ютерні технології як інструмент для спілкування, досліджень, організації, оцінювання інформації,формуються навички роботи в парах та групах

Відомості про автора

ім'я та прізвище

Афанасьєва Надія Петрівна

Фах, навчальний предмет

учитель української мови та літератури

Навчальний заклад

ЗОШ I-III ступенів №22

Місто\село, район, область

м.Шахтарськ Донецької обл.

Контактні дані

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

11.06-15.06.2012 г.

Місце проведення тренінгу

Шахтарська ЗОШ I-III ступеныв № 22

Тренери

Лавриненко І.В.