Портфоліо проекту "Боротьба проти монгольських завойовників"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

Боротьба проти монгольських завойовників

(«Монгольська навала – звичайне явище для цього історичного періоду»)

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Історія України, Всесвітня історія, Інформатика

Навчальні цілі

Учні мають:

• Дослідити причини історичних подій, використовуючи різні підходи щодо їх оцінки; визначати умови, за яких вони відбувалися; прогнозувати подальший розвиток історичних подій, враховуючи особливості історичного часу; • Засвоїти основні поняття і хронологію;аналізувати письмові історичні джерела; працювати з картою; • Робити критичний аналіз історичних текстів, робити узагальнення й висновки на основі сприйняття різних ідей; • проводити пошук інформації в мережі Інтернет та інтерпретувати її; • вміти створювати переконуючі презентації та публікації та демонструвати їх аудиторії; • навчитись ефективно працювати в групі та співпрацювати з іншими групами.

Вік учнів, клас

7 клас, 12-13 років

Стислий опис проекту

Учні демонструють знання про походи Батия на руські землі, завоювання монголами Північно-Східної і Південно-Західної Русі, про боротьбу народів Європи і Азії з монгольськими завойовниками. Учні навчаються аналізувати отриману з різних джерел інформацію про впив монгольського іга на подальший розвиток слов’янських земель. Використовуючи отримані знання , уміння, навички вони зможуть критично аналізувати історичні тексти, робити узагальнення й висновки на основі сприйняття різних ідей; Після виконання проекту учні зможуть довести, монгольська навала – звичайне явище для цього історичного періоду; що боротьба наших предків послабила і затримала нашестя монголів на Західну Європу. І у цьому їх величезна історична заслуга перед європейською цивілізацією.

Повний План вивчення теми

Лпан проекту

План впровадження проекту

Опис оцінювання

Оцінювання відбувається впродовж всього виконання проекту щоб допомогти учням розвивати навички 21 століття при розробці змісту учнівських проектів та здійснювати моніторинг власного навчання. Для оцінювання попередніх знань учнів, їх навчальних потреб на початку виконання проекту організується опитування. Для цього використовується форма для опитування. На початку виконання проекту організується обговорення основних питань проекту, на якому використовується метод мозкової атаки. Оцінювання навчальних потреб учнів визначається за допомогою таблиці ЗХД. Впродовж роботи над проектом вчитель проводить індивідуальні та групові консультації, занотовує думки та відповіді учнів і використовує ці записи для планування своєї діяльності та оцінювання роботи учнів. Під час роботи над проектом, учні використовують форму оцінювання презентації (чи публікації, в залежності від того, яку форму представлення результатів проекту вони вибрали).Оцінювання здійснюється щоденно на основі спостережень та попереднього перегляду продуктів діяльності учнів. Для оцінювання учнями власного навчання на протязі виконання проекту використовується Контрольний список самоспрямування у навчанні. На кінцевому етапі проекту учні представляють мультимедійний продукт результатів роботи . Для оцінювання використовується та ж сама форма оцінювання презентації (публікації).

Діяльність учнів та вчителя

Виконуючи проект, учні досліджують особливості організації військових походів монголів на Русь у ХІІІ ст.і причини їхніх успіхів, вчаться використовувати отримані знання при вивченні інших тем з історії та аналізі художніх творів (література, кіно, живопис тощо). Результати своїх досліджень учні представляють у вигляді презентації, публікації або вікі. Інструктаж щодо опанування навичками використання цих інструментів включений в процес кожного заняття.

1 тиждень. Проводимо опитування серед учнів на запитання, що будуть розглядатися при виконанні проекту. Для цього використовується форма для опитування. Вчитель відмічає відповіді учнів і використовує їх як при плануванні своєї діяльності так і при оцінюванні. Знайомимось з назвою проекту та головними питаннями. Пояснюємо учням що вони вивчатимуть упродовж роботи над проектом. Методом мозкової атаки визначаємо теми, що могли б стати відповідями на запитання проекту. Демонструємо презентацію проекту. Учні об’єднуються в чотири малих групи, кожна з яких розробляє свою тему. 1 група - «Чингізхан», досліджують походи монголів на Русь та у Європу. 2 група - «Батий», досліджують, чому Батий не пішов у глиб Європи. 3 група -« Баскаки», досліджують, яким чином монголи здійснювали свою владу на Русі. 4 група - «Орда», досліджують, вплив монгольського іга на загальний хід розвитку слов’янських земель. Кожна з груп заповняє таблицю ЗХД та знайомиться з формою оцінювання проектів. Учні кожної групи визначаються з кінцевими продуктами свого проекту. Кожна група має створити мультимедійну презентацію про своє дослідження та інформаційний бюлетень або вікі-сайт . До кінця тижня кожна група повинна розробити докладний план досліджень. Рефлексія.

2 тиждень. Розглядаємо, обговорюємо та коректуємо плани досліджень кожної з груп. 1 група -«Ч игізхан» досліджують: історичні джерела, які містять інформацію про битву на р.Калка , напад Батия на Рязанське ,Володимиро-Суздальське, Переяславське, Чернігівське князівства, оборону Києва, походи монголів на Волинь, Поділля, Галичину, Польщу, Хорватію. На карті знаходять місця і дати найважливіших битв; міста, що чинили найбільш стійкий опір монголам; кордони держави Чингізхана 1227р., загальний кордон руських князівств на 1240р.,кордони Золотої Орди, походи монголів на Європу. 2 група - «Батий» досліджують: думки істориків Д.Дорошенка, М.Котляра, Л.Гумільова ,Н.Яковенка про причини того, чому Батий не пішов у глиб Європи і повернувся на Схід будувати державу Золоту Орду. 3 група - «Баскаки» досліджують: яку систему підлеглості руських князів від монгол було встановлено; яка доля чекала міста, що не сплачували данини; чому землі Південно-Західної Русі не були повністю приєднані до складу Золотої Орди і мали обмежену самостійність Учні знаходять на карті міста захоплені монголами. 4 група – «Орда» досліджують:до яких наслідків для Київської Русі призвело монгольське нашестя; доводять або спростовують думку історика М.Грушевського про те, що монгольська навала була звичайним явищем для цього історичного періоду . Спираючись на додаткові джерела доводять, що слов’яни не втратили за довгий час монгольського володарювання своїх традицій, мови культури .В процесі обговорення вчитель відмічає відповіді учнів і використовує їх як при плануванні своєї діяльності так і при оцінюванні. Учні проводять дослідження з своїх тем за допомогою Інтернет та використовуючи друковані джерела. Учні критично оцінюють отриману інформацію та узагальнюють її. Проводяться консультації з окремими учнями та групами на яких обговорюються теми проектів, учні отримують відповіді на запитання, планують свою подальшу роботу, знайомляться з тим, як вона буде оцінюватись, вивчаючи форми оцінювання проекту . Рефлексія.

3 тиждень. Проводяться консультації з окремими учнями та групами на яких вони отримують відповіді на запитання, планують свою подальшу роботу. Учні завершують свої дослідження та починають створювати мультимедійну презентацію та інформаційний бюлетень або вікі-сайт . Під час роботи над проектом, учні знайомляться з формою оцінювання презентації чи публікації. Для оцінювання учнями власного навчання на протязі виконання проекту використовується Контрольний список самоспрямування у навчанні. Рефлексія. 4 тиждень.

Проведення презентацій (усних виступів з демонстрацією мультимедійних презентацій), друк публікацій. Презентації можна провести для певних цільових аудиторій Після виступу всіх груп відбувається підсумкове обговорення проекту. Для оцінювання робіт учнів використовуються форми оцінювання проекту.Можна знову провести опитування серед учнів на запитання, що були розглянуті при виконанні проекту, порівняти їх з опитуванням на початку проекту та проаналізувати отримані відповіді. Рефлексія.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Гогіна Тетяна Костянтинівна

Фах, навчальний предмет

Вчитель історії

Навчальний заклад

Сватівська ЗОШ І-ІІІ ст.№8

Місто\село, район, область

м. Сватове, Луганської обл.

Контактні дані

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

11.09-25.09.2012

Місце проведення тренінгу

м.Сватове, Сватівська ЗОШ №8

Тренери

Лаврушко Володимир Миколайович