Портфоліо на тему "Галицько-Волинська держава

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук




Навчальна тема (як записано в програмі)

Галицько-Волинська держава

Основні та другорядні навчальні предмети

Історія України

Географія, українська література, образотворче мистецтво, художня культура

Вік учнів, клас

7 клас, 13-14 років

Стислий опис проекту

На початку проекту вчитель розробляє план впровадження проекту,визначає обсяг матеріалу..

План впровадження

Розробила дозвіл батьків для безпечного користування Інтернетом під час роботи над проектом.

дозвіл батьків

Розробила публікацію про корисність проекту.

пубпікація

Для ознайомлення учнів із проектом і його основними завданнями розробила вступну презентацію.

вступна презентація

Навчальний проект розрахований на учнів 7 класу., він охоплює тему №4 історії України «Галицько-Волинська держава». Проект включає пошукову діяльність учнів, краєзнавчу, роботу з навчальною літературою, Інтернет-ресурсами, творчу роботу. Захист проекту передбачає рольову гру, де учні можуть виступати в ролях князів Галицько-Волинської держави, бояр, воєводи Дмитра, монгольських ханів. Учні самостійно вибирають свою роль, готують діалоги, представлябть результати краєзнавчо-пошукової роботи

Повний План вивчення теми

Тема Галицько-Волинська держава розпочинається із питання про утворення Галицько-Волинської держави за Романа Мстиславича та боротьби синів Романа Мстиславича за відродження Галицько-Волинської держави. Тема включає також питання боротьба проти монгольських завойовників. Головним питанням теми є князювання Данила Романовича Галицького. Завершує вивчення теми ознайомлення із періодом Галицько-Волинської держави за наступників Данила Романовича. та розглядом особливостей розвитку культури Галицько-Волинської держави. Останніми уроком теми є узагальнення та підсумкове оцінювання.

План вивчення теми

Навчальні цілі

Після вивчення теми учні повинні:

-показувати на карті столицю та територію держави, утвореної Романом Мстиславичем, території сусідніх держав, напрями походів монголів і українські міста, захоплені Батиєм, порівнювати територію Галицько-Волинської держави часів її піднесення з кордонами Київської держави часів Ярослава Мудрого, сучасними кордонами України;

- встановлювати хронологічну послідовність подій історії Галицько-Волинської держави.

На основі різних джерел інформації: - застосовувати та пояснювати на прикладах поняття і терміни: «Галицько-Волинська держава», «монголи», «Золота Орда», «золотоординське ярмо»;

- визначати причини, суть та наслідки основних явищ і подій періоду;

- характеризувати зовнішню та внутрішню політику Данила Романовича, заходи, до яких вдавалися Даниловичі, аби втримати могутність Галицько-Волинської держави;

- визначати особливості залежності галицько-волинських земель від Золотої Орди;

- характеризувати культурні досягнення, розпізнає найвідоміші пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва, стисло описує їх;

- характеризувати та оцінювати діяльність князя Данила Романовича;

- висловлювати ставлення до історичних діячів доби, судження про доленосні події доби.

Опис оцінювання

Проводиться актуалізація опорних знань учнів - визначення попередніх знань щодо теми та того, що саме вони знають про Галицько-Волинську державу (відбувається при заповненні ними таблиці ЗХЯД).

таблиця ЗХЯД

Під час заповнення свого блогу «Місце Галицько-Волинської держави у державотворчому процесі українського народу», який ведуть учні першої групи,що працює з питанням «Перший король України-Руси Данило Галицький» - впродовж роботи над проектом використовують Форму оцінювання блогу, яка допомагає їм ставити свої навчальні цілі і аналізувати власне навчання. Періодичний перегляд та читання їх записів та коментарів дозволяє оцінити розуміння учнів і, при необхідності, скеровувати їх навчання в потрібному напрямку.

При підготовці презентації учні другої групи, яка працює з питанням «Монголо-татарська руїна та становлення відносин Галицько-Волинської держави із Золотою Ордою» та третьої групи,що працює з питанням «Поєднання слов'янської спадщини й впливів Візантії, Західної та Центральної Європи в культурі Галицько-Волинської держави» користуються Формою самооцінювання учнівської роботи , яка допоможе учням ефективно продемонструвати те, чому вони навчилися.

Самооцінювання

Вчитель запрошує учнів використовувати план діяльності для того, щоб допомогти їм на етапах проведення мозкового штурму, планування, впровадження своїх планів. Цей план також частково може слугувати документом для підсумкового оцінювання їх роботи.

Учні також використовують Контрольний список процесу дослідження, за яким друга група, що працює з питанням «Монголо-татарська руїна та становлення відносин Галицько-Волинської держави із Золотою Ордою» та третя група,що працює з питанням «Поєднання слов'янської спадщини й впливів Візантії, Західної та Центральної Європи в культурі Галицько-Волинської держави» має створити презентацію.

До закінчення створення презентацій потрібно призначити спеціальні консультації, бесіди з вчителем та однокласниками, щоб надати авторам презентації зворотній зв’язок щодо покращення презентації. Вчитель надає можливість учням ознайомитися з думками та пропозиціями інших та надає час та допомогу для виправлення чи редагування вже створеної презентації.

Вчитель використовує Контрольний список процесу дослідження також і для підсумкового оцінювання, організувавши взаємооцінювання у групі враховуючи те, який саме вклад зробив кожен учень в роботу групи і наскільки його/її вклад був цінним.

Вчитель оцінює учнів і під час підсумкового обговорення Ключового запитання - Місце Галицько-Волинської держави у державотворчому процесі українського народу.

Діяльність учнів (Скопіювати з Плану)

Вчитель проводить дискусію щодо місця Галицько-Волинської держави у державотворчому процесі українського народу Знайомить учнів з презентацією Проекту «Місце Галицько-Волинської держави у державотворчому процесі українського народу».

Ознайомивши учнів з довідкою про Галицько-Волинську державу вчитель пропонує кожному заповнити таблицю ЗХЯД для того, щоб учні оцінили свої знання, усвідомили перспективу отримання нових знань, а потім проаналізували результати тих знань, які отримали.

Вчитель наголошує, що під час роботи над проектом учням необхідно буде ознайомитись з додатковою інформацією розвитку Галицько-Волинської держави , зовнішньополітичних орієнтирів , відомими діячами цього періоду ( відповідно до навчального плану теми).

Вчитель звертає увагу на те, що необхідно дотримуватись авторських прав і обов’язково вказувати посилання на ресурс, яким скористалися.

Учитель об’єднує учнів в 4 групи за бажанням учнів. Кожна група обирає тематичне питання, над яким буде працювати. На початку роботи над проектом вчитель ставить проблемне питання «Якими web-ресурсами слід користуватися?» Кожен учень виконує вправу щодо оцінювання сайту за Формою оцінювання сайту. Виконання цієї вправи дасть можливість учням навчитися більш критично ставитися до будь-якої інформації, перевіряти її на достовірність, серйозно підходити до використання web-ресурсу.

Ознайомившись з ключовим, тематичними та змістовими питаннями проекту і завданнями , учні прописують план дій для роботи над проектом, обговорюють його в групах, консультуються з учителем, розподіляють ролі, користуються Контрольним списком планування проекту. При виконанні завдань кожній групі необхідно буде проаналізувати інформацію та аргументувати певні висновки та твердження, тому вчитель знайомить учнів Формою оцінювання вміння аргументувати та Формою оцінювання вміння аналізувати . Це дасть можливість протягом усієї роботи над проектом учням проводити самооцінку своєї діяльності.

Перша група працює з питанням «Перший король України-Руси Данило Галицький», повинна знайти факти з життя князя, які б підтвердили значимість його внеску у державотворчі процеси українського народу. Для цього учням потрібно використати матеріали підручника, web- ресурсів (запропонованих вчителем) та скласти добірку фактів-аргументів. Відповідають на запитання: - Які економічні та політичні зміни відбулися у Галицько-Волинській державі у період правління Данила Галицького? - Якими були його відносини з боярами, Золотою Ордою? Учням потрібно визначити 5 позитивних та 5 негативних рис характеру Данила Галицького , які вплинули на його діяльність. Виконуючи це завдання учні заповнюють опитувальник «Данило Галицький». Вчитель знайомить учнів з прикладами публікацій, знайомить з Інструкцією створення публікації, розробленою вчителем. Результат роботи групи – електронна публікація, в якій буде відображено зміст дослідження, результати та висновки учнів.

Друга група працює з питанням «Монголо-татарська руїна та становлення відносин Галицько-Волинської держави із Золотою Ордою». Учням потрібно знайти 5 аргументів, що дозволяють стверджувати: «Монголо-татарська руїна мала згубний вплив на українську державність». Для цього учні шукають та знайомляться з інформацією в Інтернеті про два походи монголо-татар, про боротьбу Русі з монголо-татарською навалою, переглядають фільм «Чінгізхан». Вчитель розповідає про блог як форму спілкування та співробітництва. Знайомить учнів з Формою оцінювання блогу для того, щоб допомогти створити такий блог. Результатом їхньої роботи є учнівський блог, на якому буде обговорене питання «Монголо-татарська руїна та становлення відносин Галицько-Волинської держави із Золотою Ордою»

Третя група працює з питанням «Поєднання слов'янської спадщини й впливів Візантії, Західної та Центральної Європи в культурі Галицько-Волинської держави» Учні обирають на свій вибір культуру ще однієї країни і порівнюють її з культурою Галицько-Волинської держави Результатом роботи групи буде мультимедійна презентація.

презентація учня В презентації коротко представлять результати поєднання слов'янської спадщини й впливів Візантії, Західної та Центральної Європи в культурі Галицько-Волинської держави, формулюють висновки свого дослідження. Для допомоги при створенні презентації запропонувати учням скористатися Формою оцінювання комп’ютерних робіт.

Четверта група працює з питанням «Роль боярської олігархії в державотворчому процесі" Учні познайомляться з повістю Івана Франка «Захар Беркут» Результатом роботи групи є написання есе на тему «Чи є прикладом позиції бояр поведінка Турар Вовка?» Свої роботи учні прочитають у класі, проведуть відкрите голосування на найцікавіше есе.

Впродовж роботи над проектом учні ведуть Календар роботи групи (приклад роботи першої групи), що допоможе кожному чітко спрямовувати свою навчальну діяльність та оцінювати її. Після того як кожна група презентує результати своєї роботи провести «круглий стіл», на якому учні обговорюватимуть як підготовку, виконання проектів, їх презентацію. Необхідно звернути увагу на те, як виступ чи презентація були сприйняті. Завершить вивчення теми обговорення відповідей на ключове питання «Місце Галицько-Волинської держави у державотворчому процесі українського народу» По закінченню можна організувати в школі публічну презентацію учнівських робіт проекту та самооцінювання вуб-сторінки.

Самооцінювання веб-сторінки учня

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Ольга Дороніна

Фах, навчальний предмет

викладач історії і суспільствознавства

історія

Навчальний заклад

Калуська гімназія Калуської міської ради

Місто\село, район, область

Калуш

Івано-Франківська область

Контактні дані

робочий телефон (03472) 2-40-41

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

15.06. - 25.06.2012 р.

Місце проведення тренінгу

Калуська гімназія

Тренери

Зборовська Лілія Мар'янівна