Портфоліо для навчальної теми "Чим глибше пісня, тим ясніше душа".

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

Чим глибше пісня, тим ясніше душа

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Українська література. Історія, музика.

Навчальна тема (як записано в програмі)

Минувшина України у фольклорі. Народні думи. Історичні пісні. Народні балади.

Вік учнів, клас

7 клас. 12 - 13 років.

Стислий опис

Повний План вивчення теми

[1] План вивчення теми

Урок за проектом

Навчальні цілі

Сформувати уміння та навички з розрізнення жанрових особливостей думи, балади, історичної пісні. Ознайомити зі змістом програмових дум, балад та історичних пісень. Навчити аналізувати їх зміст та композицію. Визначати місце та значення цих творів в українській культурі.Учні повинні знати найвідоміші українські народні думи, визначати особливості цього жанру. Аналізувати зміст думи “Про Марусю Богуславку” та її зв'язок з історичним контекстом. Учні вміють виразно читати думу. Визначають головну думку, вирізняють композиційні елементи. Аналізують зміст історичних пісень, розуміють жанрову специфіку, формулюють головну думку творів. Знають класифікацію балад. Визначають корені балад, аналізують їх зміст. Розуміють жанрову специфіку. Висловлюють судження про баладу, її особливості у порівнянні з іншими пісенними жанрами. Сформувати уміння та навички з розрізнення жанрових особливостей думи, балади, історичної пісні. Ознайомити зі змістом програмових дум, балад та історичних пісень. Навчити аналізувати їх зміст та композицію. Визначати місце та значення цих творів в українській культурі. Формування навичок створення презентацій. Вдосконалення навичок збору інформації з декількох джерел. Аналізувати, осмислювати, опрацьовувати інформацію. Уміння впевнено демонструвати результати своєї роботи.

Опис оцінювання

Визначення попередніх знань учнів щодо теми та того, що саме вони знають про усну народну творчість відбувається при заповненні З-Х-Д таблиці [2], яка допомагає їм ставити свої навчальні цілі та аналізувати власне навчання. Періодичний перегляд та читання їх записів та використання запитань впродовж вивчення теми для з’ясування розуміння учнями Основних запитань, коментарів дозволяє оцінити розуміння учнів і, при необхідності, скеровувати їх навчання в потрібному напрямку. Запрошуємо учнів використовувати план діяльностi [3] для того, щоб допомогти їм на етапах проведення мозкової атаки, планування, впровадження своїх планів. Цей план також частково може слугувати документом для підсумкового оцінювання їх роботи. Учні також використовують Форму оцінювання з балами, за якою вони мають створювати презентацію. Оцінювання кінцевого продукту здійснюється за допомогою критеріїв, що містяться у формі оцінювання презентації [4]. До закінчення створення презентацій потрібно призначити спеціальні консультації, бесіди з вчителем та однокласниками, щоб надати авторам презентації зворотній зв’язок щодо покращення презентації. Надаємо можливість учням ознайомитися з думками та пропозиціями інших та надайте час та допомогу для виправлення чи редагування вже створеної презентації. Використовуємо Форму оцінювання з балами також і для підсумкового оцінювання, організовуємо взаємооцінювання у групі враховуючи те, який саме вклад зробив кожен учень в роботу групи і наскільки його/її вклад був цінним. Оцінюємо учнів і під час підсумкового обговорення Ключового запитання - Чи може людина прожити без пісні?

Діяльність учнів

Перед початком роботи вчитель знайомить батьків з методом проектів, його перевагами та актуальністю у сучасній освіті. Знайомство з буклетом [5]. Приступаючи до роботи над проектом, вчитель працює над плануванням оцінювання [6]. На першому етапі роботи вчитель оцінює попередні знання учнів за допомогою З-Х-Д таблиці [7]. Демонструє вчительську презентацію [8]. Розподіляє клас на групи. Кожна група отримує проблему для дослідження: І група - Нардні думи. Особливості тематики. ІІ група - Історичні пісні. З`вязок з історичним контекстом. ІІІ група - Образи-символи у народних баладах. На другому етапі учні досліджують історичне оточення подій, що описуються в думі «Про Марусю Богуславку», у пісні «Ой на горі да женці жнуть» та баладі «Ой був в Січі старий козак…». Учні працюють в малих групах, щоб планувати та розробляти проектні продукти, які стосуються одного з жанрів, що вивчаються: думи, історичної пісні, балади. Учні досліджують особливості нових жанрів усної народної творчості, здійснюють пошук інформації про роль пісні в історії власної родини та презентують свої результати цільовій групі. На третьому етапі створюють збірку есе "Пісня - це коли душа сподівається" та вікі-статтю.

Вікі-стаття "Народні думи"

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Тетяна Яворська

Фах, навчальний предмет

Вчитель української мови та літератури.

Навчальний заклад

ОНВК № 84

Місто\село, район, область

м. Одеса

Контактні дані

вул.Ак.Глушка, 1/6 47-67-78

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

13 - 23 серпня 2012р.

Місце провведення тренінгу

ОНВК № 84

Тренери

Ковтун Тетяна Петрівна