Портфоліо Щербак Ганна Олексіївна. "Вічний вогонь, що ніколи не згасне в житті народу"
Зміст
Назва навчальної теми
"Тарас Шевченко - народний поет і художник"
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Основний предмет: "Літературне читання" Другогрядні: "Сходинки до інформатики", "Образотворче мистецтво"
Вік учнів, клас
7-8 років, 2 клас
Стислий опис проекту
Тарас Григорович Шевченко − видатний поет та художник, чия літературна спадщина вважається основою української літератури й сучасної української літературної мови. Матеріали цього проекту будуть використовуватися на уроках літературного читання у 2 класі під час вивчення теми «Тарас Шевченко – народний поет і художник». Мета проекту полягає у розширенні знань учнів із відповідної теми на основі дослідної діяльності, яка полягає у пошуку інформації з певного питання задля того, щоб сучасне покоління більш повно й широко ознайомилося зі спадщиною Т. Г. Шевченка – Пророка сучасності, патріота Вітчизни, великого Кобзаря, який переймався болями українського народу, його тривогами. Адже 2014 року вся українська спільнота відзначає 200-річний ювілей сина українського народу.
План вивчення теми
Оцінювання (стислий опис і інструменти)
Оцінювання відбувається упродовж усієї навчальної теми, щоб діагностувати знання та мислення учнів та їх міркування. На початку роботи над проектом вчитель, за допомогою методу «Мозковий штурм», проводить обговорення на тему «Тарас Шевченко – син українського народу». В цьому питанні діти висвітлюють всі ті знання, які мають про Тараса Шевченка, це допомагає вчителю зрозуміти рівень знань учнів та відслідкувати індивідуальні навчальні потреби, щодо цієї теми. Також проводить попереднє online - тестування, яке теж допоможе визначити рівень знань учнів. Потім вчитель проводить поточне оцінювання за допомогою методу «Рефлексії» − гра «Закінчи речення», після сумісного обговорення накопиченого матеріалу. У кінці виконання навчального проекту вчитель проводить письмове тестування ( тестування online) для визначення рівня знань учнів з даної теми та визначення рівня ефективності застосування проектної діяльності у навчальному процесі. Учитель вивішує на дошку табличку, в якій три стовпчика ( смайлик веселий, нейтральний, сумний) та роздає такі смайлики дітям. Таким способом діти оцінюють свою роботу у проекті, а вчитель все це фіксує. Так само, голови груп оцінюють співпрацю кожного у групі.(Обрана саме така форма оцінювання, бо згідно з Міністерством освіти і науки, учням у 2 класі оцінки не ставлять).Розроблені презентації, блоги та публікації груп оцінюються за допомогою інструкційних карток.
Діяльність учнів та вчителя
До початку створення проекту учитель.
1. Визначає тему проекту, ключові, тематичні та змістові питання. 2. Формує список джерел, які можуть використати діти під час дослідження. 3. Роздає батькам інформаційні буклети про використання методу проектів для батьків та закликає їх до співпраці. 4. За допомогою презентації зацікавлює дітей до участі у проектній діяльності, ознайомлює з його призначенням. 5. Ознайомлює з формами оцінювання у проектній діяльності. 6. Ознайомлює з поняттям авторського права та безпечним використанням Інтернет-ресурсів.
Тиждень перший.
1. Зібрати всіх учасників проекту разом та поставити їм Ключове питання. 2. Почати його обговорювати. 3. Об’єднати всіх учасників в три групи та кожній групі поставити тематичне питання, яке спрямує їх діяльність на знаходження відповіді на Ключове питання. 4. Перед цим, обговорити всі ці питання та визначити за допомогою методу «Мозковий штурм» та тестування рівень знань з цих питань. 5. Спрямувати діяльність кожної групи на висвітлення питання, дати вказівки. 6. Пропонує попрацювати учням з дидактичним матеріалом «Життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка» 7. Пропонує кожній групі список джерел, де вони зможуть знайти, вибрати та систематизувати необхідну інформацію, яка стосується своєї групи. 8. Створюємо спільний опитувальник на тему проекту. 9. Обговорюємо знайдену інформацію, систематизуємо та проводимо поточну перевірку знань за методом «Рефлексії» − гра «Закінчи речення».
Тиждень другий.
1. Кожній групі вчитель пропонує виконати роботу за їх дослідження: • Художники –сторюють презентацію, в якій висвітлюють своє питання: «... я хочу малювати нашуУкраїну ... Я її намалюю в трьох книгах» • Біографи – створюють буклет, в якому висвітлюють питання «…де мати повивала Мене малого і вночі На свічку богу заробляла; Поклонитяжкіїб'ючи» • Музиканти– створюють блог, в якомуподаютьінформацію на висвітленнясвогопитання«І лине Тарасова пісня…»
2. Учитель керує роботою учнів, спрямовує їх у потрібне русло, дає поради, інструкції по створенню блога, презентації, публікації. 3. Учні презентують свої учнівські роботи (групаперша - "Художники", "Біографи", "Музиканти"). 4. Учитель проводить тестування для виявлення рівня розуміння та ефективності навчального проекту. 5. Беруть участь у конкурсі робіт, присвячених 200-річного ювілею Тараса Шевченка .
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Щербак Ганна Олексіївна
Фах, навчальний предмет
Студент спеціальності "Початкова освіта"
Навчальний заклад
ВП "Лисичанський педагогічний коледж ЛНУ імені Тараса Шевченка"
Місто\село, район, область
м. Лисичанськ, Луганська область
Контактні дані
anna.shherbak_gmail.com
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
09.12.13-14.12.13
Місце проведення тренінгу
ВП "Лисичанський педагогічний коледж ЛНУ імені Тараса Шевченка"
Тренери
Овчаренко Олена Павлівна
Степаненко Анна Іллівна