Портфоліо Шкляр Руслани Вікторівни за навчальним проектом "Функція: Що? Де? Коли?"
Зміст
Назва навчальної теми
«Функція: Що? Де? Коли?»
Основні запитання:
1. Ключове запитання:
1). Залежність – це добре чи погано?
2. Тематичні запитання:
1). Чому без функції і ні туди і ні сюди?(практики)
2). Коли хаос стає гармонією?(теоретики)
3). Звідки виросла функція?(історики)
3. Змістові запитання:
1). Що ви знаєте з історії математики про функцію?(історики)
2). Хто вперше ввів поняття функції?(історики)
3). Як побудувати графік функції?
4). Що таке область визначення і множина значень функції?
5). Яку відповідність називають функцією?
6). Які є способи задання функцій?
7). Що таке координатна площина?
Основні та другорядні навчальні предмети
«Функція» - це тема, яка сформульована в навчальних програмах та Державних освітніх стандартах.
Час для вивчення даної теми у 7 класі – 10 годин.
Навчальні предмети, які стосуються даного проекту: Мова і література, oбразотворче мистецтво, iноземна мова, природознавство, математика, фізика, ынформатика, історія.
Вік учнів, клас
Клас: 7
Вік учнів: 12 – 13 років
Стислий опис проекту
План виконання проекту [2]
Даний проект об’єднує математику та інші дисципліни. Виконуючи цей проект протягом п’яти тижнів, учні демонструватимуть свої знання про функцію. Також розглядатиметься лінійна функція та її графік. Згодом ці відомості використовуватимуться для графічної ілюстрації розв‘язування лінійного рівняння з однією змінною, а також системи двох лінійних рівнянь з двома змінними [3]. Діти виконуватимуть різні види робіт: створення і обговорення мультимедійних презентацій, ведення журналів спостережень і досліджень функції під час уроків та при виконанні домашніх робіт, писати реферати і повідомлення з історії, що пов’язані з поняттям функції.
Під час роботи над проектом, учні 7 класу повинні не тільки навчитися збирати первинну інформацію, але й повинні ознайомитися з таким поняттям, як «функція», навчаться знаходити область визначення та область значень функції [4]. Удосконалять та поглиблять свої знання із теми. Виявлять зв'язок математики з іншими науками. Відкриватимуть для себе багато нового, цікавого захоплюючого з історії математики. Навчаться захищати свій проект перед однокласниками, критично мислити, розмірковувати, робити висновки, приймати самостійні рішення.
Діяльність учнів та вчителя
Перший тиждень: Учні матимуть змогу зустрітися (на уроках і в позашкільній діяльності, організованій вчителем) з різними життєвими ситуаціями і проблемами, пов’язаними з функціями. Працюватимуть з підручником (Г. П. Бевз, В. Г. Бевз, Алгебра, 7) §21, з довідковим матеріалом, що пов'язаний з поняттям «функція», додатковими відомостями з рубрики «Хочете знати більше?». Аналізуваимуть, де зустрічаються функції в житті, створюючи власні моделі для розуміння функції, і вестимуть журнал спостережень та досліджень. Розбиття учнів класу на групи: “Історики”, “Теоретики”, “Практики”, “Лірики”. Кожна група отримує своє завдання. Один із учнів групи готує презентацію: «Функція: Що? Де? Коли?», інші збирають матеріали для публікації.
Другий тиждень: У класі розв’язується серія навчальних задач та вправ, які надаватимуть учням досвід у роботі з функціями, та побудовою їх графіків на координатній площині, з’ясовують окремі характеристики функції за її графіком. До кінця тижня вони обирають ту задачу, про яку вони будуть робити публікацію. Продовжуватимуть вести журнали спостережень. Працюватимуть з підручником (Г. П. Бевз, В. Г. Бевз, Алгебра, 7) §22, з довідковим матеріалом, що пов'язаний з поняттям «графік функції», додатковими відомостями з рубрики «Хочете знати більше?». Виконують індивідуальні завдання самостійної роботи (Підручник, с. 208, завдання 2, 3). Переглянути та прослухати наробки групи «Теоретиків»
Третій тиждень: Учні вивчають поняття лінійної функції. Працюватимуть з підручником (Г. П. Бевз, В. Г. Бевз, Алгебра, 7) §23. Роблять спостереження і дослідження розміщення графіка лінійної функції на координатній площині залежно від значень даних чисел k і b. Працюють з довідковим матеріалом, що пов'язаний з лінійною функцією, та додатковими відомостями з рубрики «Хочете знати більше?». Писатимуть свої власні задачі у вигляді графіків, щоб їх розв’язували інші учні класу. Обирають спільну задачу для інформаційного листка. Розв'язок задач практичного змісту, які підготувала група «Практиків»
Четвертий тиждень: Учні працюють у малих групах. Готуються до тематичного оцінювання з теми. Проводять повторення теоретичного матеріалу, відповідаючи на запитання рубрик з підручника «Перевір себе» та «Запитання для самоперевірки». Проходять тестування з теми «Функція». Складають кросворди за запитаннями всього розділу і обмінюються між собою для відгадування їх з учнями інших груп. Обирають спільну задачу і матеріал для інформаційного листка. Розв'язок задач практичного змісту. Прослуховування казок і віршів, які підготує група «Ліриків»
Систематизують весь матеріал, що опрацювали і дослідили, і віддають учителю для оцінки і наступного аналізу.
П’ятий тиждень: Учні виконують письмову роботу з теми «Функція». Після виконання роботи учитель проводить аналіз і визначає для кожної малої групи середній бал з даної теми, який додається до балів, які вже групи одержали в результаті дослідницької, самостійних робіт та під час попередніх років.
Виконати математичну контрольну роботу. Підсумковий урок «Подорож до країни Функція». На останньому уроці групи демонструють презентації та інформаційні листки всьому класу. Запрошують на урок учнів інших класів, учителів.
Учням кожної групи представити на учнівському блозі [5] знайдену та оброблену інформацію.
Оцінювання
Оцінювання знань та вмінь учнів:
Оцінювання роботи групи протягом десяти уроків: Проводиться відкритий облік роботи кожної групи на уроках (виконання домашніх завдань, усні відповіді, задачі-загадки, журнали спостережень і досліджень, самостійні роботи, письмові роботи для ТО, тестування на ПК) [6].
Оцінювання інформаційних листків (публікацій): Створена форма для оцінювання публікацій, що включає: зміст, оформлення, мовне оформлення та організацію роботи в групі [7].
Оцінювання мультимедійних презентацій: Створена форма для оцінювання презентацій, що включає: зміст, створення слайдів, мовне оформлення [8].
Ключові слова для пошуку: Функція, графік, алгебра, математична модель, дійсні числа.
Попередні знання та навички
Учні повинні вміти працювати з підручником, інструкціями, користуватись довідниками та додатковою літературою. Мати навички спостережливості та вміння досліджувати те чи інше явище. Учні повинні вміти користуватись комп’ютером та мати початкові навички роботи з комп’ютерними програмами Pоwer Point та Publisher [9],[10], навчальними програмами Dg, Gran 1W, Test W [11]. Для побудови графіків необхідні попередні базові навички обчислення значень виразів по формулі, знання координатної площини.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Руслана Вікторівна Шкляр
Фах, навчальний предмет
Вчитель математики
Навчальний заклад
Синельниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6
Область, місто, вулиця навчального закладу
Дніпропетровська область, м. Синельникове, вул. Кр. Курсантів, 44
Електронна скринька
ruslana.shklyar@gmail.com
Відомості про тренінг
Тренінг за 10 версією "Навчання для майбутнього", м.Синельникове, 13 січня - 25 січня 2014
Дати проведення тренінгу
13.01.2014 - 25.01.2014
Місце проведення тренінгу
Синельниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1