Портфоліо Тетяни Орлової з теми Наближаємося до зірок
Зміст
Назва проекту
Наближаємося до зірок
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Курс «Я і Україна» (природознавство), українська мова ( розвиток мовлення) та читання, трудове навчання, образотворче мистецтво
Вік учнів, клас
10 років, 4 клас
Стислий опис проекту
Цей проект для учнів 4-х класів передбачає інтегрування тем вивчення декількох предметів, зокрема вивчення тем з природознавства про космічні тіла та Сонячну систему, знайомство з книгами М.Носова «Пригоди Незнайка та його друзів», «Незнайко на Місяці» на уроках читання, виготовлення макету ракети для умовної космічної подорожі на уроках трудового навчання, написання міні-творів на задану тему на уроках рідної мови. Учні будуть досліджувати рух планет у Сонячній системі, спостерігати зоряне небо, робити висновки про взаємозв’язки у природі, розмірковувати над тим, чому треба берегти нашу планету. Робота у проекті буде сприяти розвитку логічного мислення, навичок спостереження, ефективного спілкування, розвитку мовлення. Застосування веб-технологій допоможе зробити проект більш яскравим, доступним дітям, допоможе залучити батьків та інших однодумців для обговорень з теми проекту. Результатом роботи учнів стане розроблений календар астронома-любителя, який діти створять для казкового персонажу Незнайки та зможуть використовувати для уроків природознавства у майбутньому. По завершенні проекту учні виступають з презентацією перед учнями паралельного класу та батьками «Нові пригоди Незнайки у космосі»
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
- Дати дітям поняття про планети Сонячної системи, Всесвіт,
- Пояснити процеси, що відбуваються в сонячній системі.
- Навчити їх розрізняти планети.
- Розвивати мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість, мислення.
- Активізувати словниковий запас учнів і навички самостійно робити висновки.
- Учні сформують своє уявлення про Сонячну систему, земне тяжіння,
- Навчаться описувати природні об’єкти і явища, процеси на основі власних спостережень.
- Учні розвинуть вміння з’ясовувати відповідність діяльності людини основним закономірностям функціонування природи
- Участь у проекті буде сприяти розвитку емоційності дитини, спостережливості, мислення, творчих здібностей, самостійності, активності та пізнавального інтересу.
- Учні розвинуть вміння швидко та ефективно шукати інформацію, критично її оцінювати, навчаться ефективно формулювати свої думки шляхом чіткого та зрозумілого висловлення та написання.
- Навчаться будувати свою діяльність відповідно до своїх інтересів та замисляться над роллю конкретної людини в конкретних обставинах, будуть вчитись надавати допомогу один одному, :*Замислюватись над тим, що і як вони можуть змінити, щоб покращити ту чи іншу ситуацію.
- Розвинуть свої комунікативні навички та навички співробітництва,
- Усвідомлять роль ефективного спілкування: усного, письмового та за допомогою мультимедіа-засобів в різноманітних формах та в різних умовах
- Учні сформують навички ефективного пошуку інформації в Інтернеті, вміння зберігати графічні та текстові дані.
- Застосування інтернет-технологій буде сприяти формуванню навичок створення та ведення блогу, вміння спілкуватись, викладати та відстоювати свою точку зору за допомогою дописів та коментарів у блозі, бути переконливими та вміти аргументовано довести свою думку.
Опис оцінювання
На початковому етапі оцінювання проводиться мозкова атака з роботою над «Асоціативним кущем» (Космічні тіла) та учні працюють з таблицею «ЗХД» Діти проходять тестування (он-лайн форма) Це допомагає вчителю відслідковувати індивідуальні навчальні потреби учнів щодо вивчення цієї теми. Впродовж роботи над проектом діти заповнюють форми самооцінювання для роботи в групах. Під час спостереження за роботою учнів при написанні мінітворів «Моя планета – наша Земля» вчитель користується формою оцінювання цих письмових робіт. Наприкінці роботи учні заповнюють форму оцінювання блогу, який вони вели протягом проекту. Вчитель веде електронний Журнал, де занотовує бали за виконані роботи, будує діаграми рейтингу та впливу окремих видів робіт на загальну оцінку учня.
Діяльність учнів та вчителя
Під час роботи у проекті учнв доцільно іх об’єднати у наступні групи:
- Блогери-Журналісти: готують запитання та відповіді для умовного інтерв’ю з Незнайкою, який побував на Місяці ( визначають, хто буде виступати у ролі Незнайки, хто готує запитання), готують публікацію (інформаційний бюлетень)
- Письменники та поети: працюють над творами про планету Земля, які будуть передані Незнайкою інопланетянам у наступній подорожі ( вчитель скеровує учнів на те, щоб вони відобразили у своїх творах думку про збереження планети, відповідальне ставлення до її ресурсів)
- Дизайнери та художники: оформляють календар та дизайн макету ракети, працюють над художнім оформленням блогу
- Астрономи: готують для дописів у блог загадки про космос, проводять вечірні спостереження, розробляють календар спостереження за небесними тілами на 2013 рік
Вчитель організовує та координує роботу учнів, надає поради, де саме можна знайти необхідну інформацію, проводить необхідні тестування та оцінювання, організовує самооцінювання учнів, перевіряючи таким чином знання дітей та корегуючи наступні завдання. В ході проекту учні збирають матеріал для створення мультимедійної презентації «Нові пригоди Незнайки у космосі» та ведуть від імені Незнайки блог у мережі інтернет.
Перед початком роботи у проекті: Вчитель роздає батькам буклет, у якому розповідає про запланований проект «Наближаємось до зірок» Буклет_1 Буклет_2 Вчитель просить батьків дати згоду для публікації роботи в мережі Інтернет та збирає заповнені форми дозволу. Під час уроків позакласного читання учні обговорюють повісті М.Носова «Пригоди Незнайка та його друзів», «Незнайко на Місяці» : знайомляться з сюжетом, обговорюють, вчинки головних героїв, проблеми, які виникли у персонажів цих книжок. На уроках природознавства учні вивчають теми «Сонячна система. Планета Земля.»
Робота у проекті:
- І етап (1 тиждень)
Після ознайомлення з необхідними матеріалами за темою проекту, вчитель проводить тестування за вивченим матеріалом та оголошує початок роботи у проекті, демонструючи вчительську презентацію, у якій пропонує учням допомогти Незнайкові отримати знання про космос та розробити для нього календар астронома-любителя з порадами, коли і як зручно спостерігати за космічними тілами. Учні з’ясовують, наскільки у творі Носова художній вимисел переплітається із реальною картиною космічного простору (презентація фасилітації) та обговорюють умови життя у космосі та рух планет у Сонячній системі.
- ІІ етап (2-й та 3-й тижні)
Вчитель організовує разом з батьками вечірні спостереження за зоряним небом (група «астрономи») за допомогою телескопу, учні роблять висновки про те, чому ми можемо бачити поверхню Місяця, чому бачимо у телескоп крупно деякі планети, чому деякі планети не бачимо зовсім і чому, навіть, у телескоп зірки ми бачимо у вигляді крапки. Що саме можна побачити на зоряному небі, в який спосіб можна організувати спостереження ще. Астрономи передають та діляться своїми спостереженнями з учнями із групи «Блогери-журналісти». Разом вони заносять свої спостереження у блог «Клуб маленьких астрономів», який ведуть від імені героїв книги Носова. Для цього вчитель заздалегідь створює спеціальний акаунт у GOOGLE «Незнайко Сонячний», з цього спільного акаунту учні ведуть навчальний блог проекту. Для дописів у блозі за допомогою вчителя та батьків учні придумують цікаві та проблемні запитання про космос від імені Незнайки:
- Чи може відірватись від Сонця шматок і летіти на Землю?
- Куди дівається половина Місяця?
- Чи потрібно ховатись під парасольку під час метеорного дощу?
Вчитель направляє та скеровує учнів на те, щоб запитання були цікавими та стосувались космічної теми. Учні спілкуються у блозі, розповідаючи про свої спостереження, залишаючи коментарі під цікавими на їхню думку дописами.
- ІІІ етап (3 тиждень)
Під час роботи над проектом на уроках рідної мови та природознавства учні ( група «Письменники-поети») розмірковують про роль Землі у Сонячній системі та пишуть міні-твори на теми «Моя планета – наша Земля», твори публікують у блозі за допомогою вчителя або батьків, додаючи малюнки, фото тощо. На уроках трудового навчання учні ( група «Дизайнери та художники») складають картонний макет ракети для майбутньої космічної подорожі Незнайки за розробленою інструкцією. Проводять у класі виставку виготовлених макетів, фото виставляють у блозі, пропонуючи під час обговорення у коментарях вияснити, які ракети мають переваги і недоліки і на якій ракеті Незнайкові було б зручно відправитись у майбутню подорож до космосу.
- Заключний етап роботи ( 4 тиждень)
Після того, як буде зібрана необхідна кількість цікавого матеріалу про те, які небесні тіла ми можемо спостерігати на зоряному небі, учні складають календар астронома-любителя для Незнайки та готують презентацію «Нові пригоди Незнайки у космосі», з якою виступають перед учнями паралельного класу, перед батьками і яку виставляють для перегляду на своєму навчальному блозі. Для пошуку інформації та успішної роботи учнів у проекті вчитель під час роботи скеровує учнів та користується сам інтернет-ресурсами з даної теми.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Фах, навчальний предмет
вчитель початкових класів
Навчальний заклад
Загальноосвітня середня школа №77 (м.Львів)
Місто\село, район, область
м.Львів Залізничний район
Контактні дані
E-mail: orlova на i.ua
senegalka на gmail.com
Skype: senegalka_o
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
24 вересня 2012 - 29 вересня 2012
Місце проведення тренінгу
м.Львів, ЛОІППО
Тренінг за 10 версією Intel"Навчання для майбутнього". м. Львів, 24 - 29 вересня 2012