Портфоліо Снігур О.В. з теми "Дієприкметник і дієприслівник як особливі форми дієслова"
Зміст
Назва проекту
"Дієприкметник і дієприслівник як особливі форми дієслова"
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Українська мова, українська література
Навчальні цілі
поглиблювати знання учнів про дієприкметник і дієприслівник, як особливі дієслівні форми; з'ясувати, що спільне і відмінне в їх граматичних ознаках, синтаксичні ролі, яка особливість використання цих дієслівних форм у мовленні; закріпити орфографічні і пунктуаційні вміння і навички, пов'язані з вивченням дієприкметників і дієприслівників та їх зворотів.
Вік учнів, клас
13-14 років, 7 клас
Стислий опис проекту
Під час вивчення теми класний колектив учнів розділений на дві групи: знавці орфографії і лінгвісти. Перед кожною групою було поставлено кінцеву мету, яка полягала в тому, що знавці орфографії повинні ппезентувати блок "Основні орфограми у дієприкметниках і дієприслівниках", а лінгвісти дослідити "Скриньку народної мудрості".
Повний План вивчення теми
Опис оцінювання
1) Низький рівень. Учні повинні знати загальне значення дієприкметника і дієприслівника, вміти розпізнавати в тексті, вживати у мовленні. 2) Середній рівень. Учні повинні знати загальне значення дієприкметника і дієприслівника, вивчені орфографічні правила, вміти розпізнавати в тексті і правильно писати слова з вивченними орфограмами, правильно вживати їх у мовленні. 3) Достатній рівень. Учні повинні знати загальне значення дієприкметника і дієприслівника, вивчені орфографічні правила і правильно писати слова з вивченними орфограмами, знаходити і виправляти помилки на вивчені правила. 4) Високий рівень. Учні повинні володіти матеріалом, навичками аналізу мовних явищ відповідно до навчальної програми використовувати матеріал у нестандартних ситуаціях.
Діяльність учнів та вчителя
1) Організаційний момент. Самоперевірка правильного сидіння за партою.
2) Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності учнів. а) Слово вчителя. Завдання уроку - повторити все вивчене про дієприкметник і дієприслівник, продемонструвати вміння використовувати здобуті знання на практиці - в усному і писемному мовленні; ліквідувати прогалини у знаннях, удосконалити здобуті вміння і навички; захистити проект "Дієприкметник і дієприслівник як особливі форми дієслова". Проблематика уроку: 1) спільне і відмінне між дієприкметниками і дієприслівниками; 2) основні орфограми у дієприкметниках і дієприслівниках; 3) пунктограми у реченнях із одиничними дієприкметниками, дієприслівниками та їх зворотами. б) Інтерактивний метод "Мозковий штурм" - формування особистісної мотивації.
3) Робота над матеріалом, що узагальнюється. Актуалізація опорних знань. а) Бліц-опитування. Лінгвістичні повідомлення учнів за схемами. Що таке дієприкметник? Що таке дієприслівник? Чому дієприкметник і дієприслівник - дієслівні форми? б) Робота в групах з порівняльною таблицею. в) Вибірково-розподільний диктант (виписати у дві колонки - дієприкметники і дієприслівники). г) робота в групах (розбір дієприкметника і дієприсліника, як форм дієслова). д) орфографічний турнір. Гра "Хто швидше?"
4) Удосконалення набутих умінь і навичок. а) презентація блоків "Основні орфограми у дієприкметниках і дієприслівниках". На дошці прікріплено вінок, до якого учні по черзі приєднують стрічки з написом орфограм, пояснюють правила. б) пояснювальний диктант "Я так думаю" (виділити у поданих словах орфограми); в) лінгвістичний експеримент (довести, чому в одних словах пишеться в кінці и, а в інших - і). г) лінгвістичне дослідження "Скринька народної мудрості". Учень зачитує прислів'я, приказки, загадки, у яких є дієприкметники чи дієприслівники. д) лінгвистичне спостереження над текстом. Пояснення пунктограм у реченнях із дієприкметниковими і дієприслівниковими зворотами.
4) Підведення підсумків. а) інтерактивна вправа "Мікрофон" - усне опитування. б) прийом "незакінчених речень". Продовжити речення "Сьогодні на уроці я зрозумів ..., навчився ..., дізнався...).
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Снігур Ольга Вікторівна
Фах, навчальний предмет
Вища категорія. Українська мова та література.
Навчальний заклад
Одеська ЗОШ №92
Місто\село, район, область
м.Одеса
Контактні дані
snigurolga92@gmail.com
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
20-24.08.2012 р.
Місце проведення тренінгу
Одеська ЗОШ №92
Тренери
Тишина Світлана Кузьмівна, Савельєва Тетяна Олегівна