Портфоліо Савченко Катерини з теми "Графіка і таблиця як єдине ціле"
Зміст
Назва навчальної теми (творча назва)
Графіка і таблиця як єдине ціле
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Інформатика
Навчальна тема (як записано в програмі)
Системи опрацювання табличних даних. Створення та настроювання діаграм.
Вік учнів, клас
10 та 11 класи, 15-17 років
Стислий опис проекту
«Табличний процесор» (навчальна програма для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, рівень стандарту 11 клас та 10 клас академічний рівень). Працюючи над даним проектом учні здобудуть практичних навичок у галузі інформаційних технологій і за короткий проміжок часу навчаться достатньо професійно створювати діаграми, основою яких є відображення табличного матеріалу. Успішність діаграми залежить від того, наскільки ретельно підібрано її тип , продумано та враховано такі фактори: яка мета створення діаграми, яка аудиторія буде аналізувати її та зміст даних.
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
Працюючи над цим проектом учні повинні:
описувати:
- формати даних: числовий, грошовий, текстовий, формат дати;
- способи введення даних різних форматів;
- види помилок під час уведення даних і формул та способи їх усунення;
- призначення основних панелей інструментів табличного процесора та кнопок на них;
- критерії визначення типу діаграми, яка оптимально відображатиме один або кілька рядів даних;
пояснювати:
- правила запису абсолютних, відносних та мішаних посилань на клітинки та діапазони клітинок;
використовувати:
- майстер діаграм;
вміти:
- виділяти діапазони клітинок із заданою адресою;
- форматувати дані, клітинки та діапазони клітинок;
- копіювати, переміщувати й видаляти вміст клітинок і діапазонів клітинок;
- визначати тип діаграми, що найкраще відображатиме один чи кілька рядів даних;
- змінювати тип діаграми;
- задавати діапазон вхідних даних для діаграми й діапазон даних для кожного ряду;
- настроювати параметри відображення діаграми, області даних та рядів даних
Опис оцінювання
На початку проекту проводиться комп’ютерне опитування«Що я знаю про табличний процесор», яке дає можливість виявити початкові знання учнів з даної теми та спрямувати роботу над проектом у потрібне русло. Також розпочинається робота над таблицею Знаю – Хочу дізнатись – Дізнаюсь, яка буде продовжуватись протягом всього проекту. Протягом проекту учні будуть вести блог-роздум, створять wiki - статтю, презентацію та публікацію, а оцінювання презентації, публікації, блогу та wiki - статті, яке будуть виконувати учні та вчитель, дадуть можливість виявити правильність розуміння теми проекту та вміння учнів працювати з такими ресурсами. Наприкінці проекту буде представлена усна та комп’ютерна презентація роботи учнів, закінчена таблиця З-Х-Д та проведена рефлексія.
Діяльність учнів (Скопіювати з Плану)
До початку проекту. Вчитель проводить бесіду з учнями з використанням стартової презентації та переконуючої публікації. Учні переглядають презентацію вчителя, виконують завдання для визначення навчальних потреб, які представлені у таблиці З-Х-Д, відповідають на змістові питання у формі комп’ютерного опитуватання. Після заповнення учнями таблиці З-Х-Д вчитель переглядає результати та з’ясовує рівень підготовленості учнів. Вчитель формулює завдання для різних груп на основі даних отриманих в он-лайн опитувальнику.
У проекті планується організувати 3 групи: теоретики (будуть збирати інформацію та обробляти її), публіцисти (будуть створювати блог) та практики (будуть створювати електронні продукти). Результатом роботи кожної групи будуть: wiki-стаття "Діаграми. Які вони?"(група Теоретики), блог «Діаграми та їх історія» (група Публіцисти), публікація та презентація по темі проекту (група Практики) Відповідно, до кожної групи попадуть ті учні, які були виявлені при анкетуванні на початку проекту. Учні, які добре підготовлені теоретично потраплять до групи Теоретики, учні, які краще володіють комп’ютером та ІКТ – у групу Практики, учні, які вміють правильно висловити та представити інформацію – до групи Публіцисти.
Під час проведення дослідження Перед початком практичної роботи учні отримують від вчителя контрольний листок самооцінки блога, за яким постійно відслідковують відповідність блогу критеріям подальшого оцінювання їх роботи. Група Практики повинна створити інформаційний буклет (публікацію), який буде роздано учням та вчителям для інформування з теми проекту. Виконуючи дослідження, учні постійно обмінюються спостереженнями та дослідженнями, отриманими результатами, а також формулюють висновки. Спілкування відбувається за допомогою мережі Інтернет та в реальному часі.
По завершенню роботи над дослідженням учні заповнюють форму самооцінювання власної роботи в групі та отриманих в ході роботи навичок щодо виконання досліджень. Завершується проект підготовкою звіту та презентації. В результаті участі в проекті учні будуть формувати та удосконалювати навички створення та використання графічного представлення табличних даних, а саме діаграм,, налаштовувати їх зображення та підписи даних; формуватимуть навички створення діаграм на основі електронних таблиць і зображень, які можна використовувати для оформлення діаграм; учитимуться швидко та ефективно шукати інформацію, критично та компетентно оцінювати її, вірно та творчо використовувати дані для створення діаграми; формуватимуть уміння використовувати комп’ютерні технології як інструмент для спілкування, організації досліджень та оцінювання інформації; набуватимуть досвіду прийняття відповідальності за результати спільної роботи.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Савченко Катерина Павлівна
Фах, навчальний предмет
Вчитель інформатики та математики
Навчальний заклад
Комунальна установа Сумська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів №18
Місто\село, район, область
м. Суми, Сумської області
Контактні дані
savaep@gmail.com
katya_sav@ukr.net
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
27.02.12 - 02.03.12,
02.04.12 - 06.04.12
Місце провведення тренінгу
Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Тренери
Петрова Л. Г.
Герасименко Н. В.