Портфоліо Пантелюк Галини з теми "М.Шолохов "Доля людини".
Зміст
Назва навчальної теми
М.Шолохов "Доля людини".
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Історія, інформатика, російська мова, образотворче мистецтво, музика.
Навчальна тема
Михайло Шолохов (1905-1984)
"Доля людини" Трагічна доля однієї людини як уособлення трагічної долі народу у роки Великої Вітчизняної війни.
Вік учнів, клас
12 років, 7 клас.
Стислий опис проекту
Цей проект спрямований на те, щоб донести до учнів усю глибину трагедії радянського народу в цілому та кожної окремої людини у Великій Вітчизняній війні. На прикладі головного героя Андрія Соколова, простого робітника, доброчинного сім'янина, справжнього патріота, щирої, відвертої людини не залишає читачів байдужими, бо його трагічна доля - це тільки один епізод трагедії всього радянського народу, котрий жив, страждав, боровся та не здавався ворогові у роки Великої Вітчизняної війни, читач відчуває надзвичайну глибину трагедії всього народу, коли дві одинокі скалічені долі (немолодого Андрія та маленького сироти Вані) шукають любові, родинного затишку, щоб відігріти застигле від горя серце... Справжній громадянин та патріот Михайло Шолохов у своїй творчості не оминув цієї теми. Архівні сторінки кожної сім'ї також виразно промовляють про неї.
Повний План вивчення теми
План проекту
«Не вижити, а зберегти живою душу, підтримувати в собі здатність відгукуватись на біду…»
М.Шолохов
І Організація класу до уроку ІІ Актуалізація опорних знань учнів 1. Оголошення тами, мети уроку. 2. Бесіда про методи реалізації індивідуальних дострокових дослідницьких проектів (повідомлень, творів) «Про війну зі сторінок родинного архіву». - Розповісти, як накопичували матеріал до проекту. - Чи зацікавила ця тема членів родини? Хто надавав допомогу?
ІІІ Перевірка домашнього завдання
1. Презентація учнівських проектів. (Домашнє завдання з підготовки дослідницьких проектів передбачає презентацію 3-4 проектів на кожному уроці з теми «Література проти війни». Це дає можливість кожному учневі найбільш повно презентувати свою роботу та демонструвати матеріали з сімейного архіву.)
2. Обговорення виступів. (Запитання до авторів, перегляд фотографій, листів, газетних матеріалів тощо).
3. Підведення підсумків виконання домашнього завдання. - Що нового ви дізналися про ВВв зі сторінок проекту? - Чи зуміли виступаючі відчути і передати ставлення до війни, емоції, враження їхніх родичів?
4. Оцінювання індивідуальних проектів. (Коментар вчителя. Учні підготували надзвичайно цікаві проекти, над котрими впродовж кількох місяців працювали разом зі старшими членами родини. Та, як вияснилося, ніхто не скаржився на складність роботи (адже багатьох учасників ВВв уже немає в живих, та не всі свідоцтва збереглися), а, навпаки, з задоволенням констатували, що сімейний архів збагатився цікавими та важливими свідоцтвами про членів родини та їх причетність до історії країни. Наводжу приклади деяких проектів.
Юрій зробив копії 27 сторінок фронтового щоденника дідуся, прочитав їх та намагався передати слухачам враження очевидця від подій.
Дмитро приніс до класу підбірку усіх газет, що в період 1941-1944 роки ВВв повідомляли про події в окупованій Одесі. Їх зібрали члени родини, котрі знаходились в окупації. Презентував цікаві коментарі дідуся та бабусі до газетних статей.
Микола презентував копії листів з фронту, написаних його дідусем. Щирі слова солдата, що сумує за родиною, нікого не залишили байдужими.).
IV Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Презентація дослідницького проекту у малій групі «Михайло Шолохов – громадянин, письменник, патріот» з обов’язковим використанням мультимедійних засобів. 2. Обговорення проекту. 3. Оцінювання проекту. V Робота з текстом оповідання Михайла Шолохова «Доля людини» 1. Бесіда за змістом. - Чим цікава форма оповідання? - Подумайте, на які частини можна поділити цей текст, та поміркуйте над планом оповідання. (Домашня заготовка малої групи). - Зачитайте портретну характеристику героїв твору Андрія Соколова та Вані. - Спробуйте пояснити, чому перший опис короткий та поверховий, а другий – детальний. - Яку деталь в портреті виділяє автор? (Очі, немов присипані попелом.). Дайте пояснення цій асоціації. - Від чийого імені ведеться розповідь?
2. Усне мовлення учнів. (Звучить музика з кінофільму Сергія Бондарчука «Доля людини»). - Зосередьтесь на пункті плану «Життя Андрія Соколова до війни» та перекажіть цю частину тексту. 3. Бесіда за даною частиною оповідання. - Які події життя головного героя ви вважаєте найважливішими? Чому? - Чи згідні ви з тим, що довоєнний період життя Андрія Соколова був звичайним? (З одного боку, працював, як усі, дітей ростив, будинок будував – звичайне життя. Та чи можна справжнє кохання та родинне щастя, що панувало у його сім’ї, назвати звичайним?). - Чи дістається таке щастя саме по собі? - Чи пропонує нам автор формулу родинного щастя на прикладі сім’ї Андрія Соколова? Проаналізуйте її. - Що склало загрозу цьому сімейному щастю? («А тут ось вона, війна»). - Займенник «вона» у цьому реченні виступає не тільки у ролі синоніма до слова «війна». Його значення значно глибше. Поміркуйте над ним. Це міркування є одним із домашніх завдань до наступного уроку.
VI Підсумок роботи за змістом оповідання з використанням інноваційної технології «Інтерв’ю»
- Які висновки ви зробили для себе з опрацьованої частини тексту? - Чи цікаво вам дізнатися, які зміни у подальшу долю головного героя внесла війна?
VII Оцінювання роботи учнів за змістом оповідання М.Шолохова «Доля людини»
VIII Домашнє завдання
1. Прочитати та проаналізувати наступну частину тексту від слів «А тут ось вона, війна» до слів «Куди йти? Невже у Воронеж? Нізащо!». 2. Малій групі підготувати план цієї частини оповідання. 3. Підготувати до презентації 3 індивідуальні дослідницькі проекти «Про війну зі сторінок сімейного архіву».
Навчальні цілі
Продовжити та поглибити вивчення теми "Людина на війнї"; через вивчення теми донести до учнів головну ідею твору: доля однієї людини та доля народу пов'язані нерозривно; розвивати навички читання та аналізу прозового твору; розвивати навички усного мовлення учнів та мовленнєву культуру відповіді; виховувати справжніх патріотів своєї країни та співчутливих до чужого горя людей.
Опис оцінювання
Оцінювання проводиться протягом всього проекту й акцент робиться як на змісті навчальної теми, так і на навичках ХХІст. Воно повинно бути зосереджене на потребах учнів, а саме це допоможе досягненню поставлених навчальних цілей. Залучення учнів до процесу оцінювання змінює їх ставлення до навчання, допомагає учням розвивати навички мислення вищих рівнів, при розробці змісту учнівських проектів та здійснювати моніторинг власного навчання.
Діяльність учнів
Робота в малій групі: презентація дослідницького проекту "М.Шолохов - громадянин, письменник, патріот". Індивідуальні довгострокові дослідницькі проекти (повідомлення, твори) "Про війну зі сторінок родинного архіву". Відповіді на питання. Усний переказ епізодів. Інноваційна технологія "інтерв'ю".
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Пантелюк Галина Петрівна
Фах, навчальний предмет
вчитель російської мови та літератури, російська мова та світова література
Навчальний заклад
Одеська гімназія № 4
Місто\село, район, область
місто Одеса, Малиновський район
Контактні дані
м. Одеса, вул. Дальницька, буд. 53, кв. 5
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
13 - 17 серпня 2012
Місце провведення тренінгу
Одеська гімназія № 4 Малиновський район м.Одеси
Тренери
Кустурова Ольга Іванівна