Портфоліо Куземко Лесі Образ рідного краю в мистецтві

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва навчальної теми

"Образ рідного краю в мистецтві"

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Образотворче мистецтво

Музичне мистецтво

Природознавство

Вік учнів, клас

10 років, 4 клас

Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)

В цьому проекті учні четвертого класу подорожують картою України, вивчають особливості природних зон та добирають репродукції пейзажів відомих художників, щоб передати красу природи України у мистецьких творах. Учні виконують різні завдання:

шукають картини та власні фото із зображенням природи. З'ясовують, що таке живопис, пейзаж та його види. Ознайомлюються із творчістю художників-пейзажистів (у тому числі - українських);

аналізують види пейзажів (гірський, лісовий, морський, міський тощо);

створюють свої пейзажі;

дізнаються про природні зони України за допомогою атласу та і співвідносять пейзажі, фото із природними зонами; створюють свою карту природних зон України з власних (домашніх) та знайдених у мережі фотографій та ілюстрацій пейзажів;

шукають музичні твори, які відображають своєрідні риси нашої країни;

ведуть у блозі (створеному вчителем) щоденник виконання завдань.

У результаті навчально-дослідницької діяльності діти створюють електронну презентацію “Образ України у мистецтві”, у якій, за допомогою репродукцій картин, власних малюнків та музики, описують красу природи України.

План вивчення теми (вставити файл)

План вивчення теми

План впровадження проекту

Оцінювання (стислий опис і інструменти)

На початку роботи над проектом з учнями проводять анкетне опитування, в якому з'ясовують рівень зацікавленості проблемою та обізнаності з теми. Вчитель переглядає попередні електронні презентації учнів, щоб вивчити на якому рівні умінь учні знаходяться. Вчитель проводить декілька разів оцінювання навчальних потреб учнів для того, щоб з’ясувати попередні знання учнів з цієї теми за презентацією для проведення мозкової атаки. Учні ведуть щоденник спостережень у блозі (розробленим вчителем) впродовж всього виконання проекту та постійно працюють над таблицею З-Х-Д, поступово заповнюють її). Цей документ допомагає вчителю відслідковувати, як саме іде процес навчання учнів.

До того, як учні почнуть працювати над міні-проектом зі створення презентації, учні розробляють план роботи групи (всього груп три) для того, щоб спрямувати своє навчання та дослідження. Впродовж роботи над проектом учні також використовують Форму оцінювання, яка допомагає їм добре виконати завдання та спрямовує їх у виконанні завдань проектів. Коли учні завершать добір матеріалів для презентації, учитель перевірить журнал роботи (блог), щоб дізнатися, чи потребують учні додаткових інструкції для збору інформації та правильного її оформлення. Коли учні працюватимуть у малих групах над створенням презентації для того, щоб поділитися з іншими своїми здобутками та знаннями, вони використовують Контрольний список для презентації, який допомагає їм створювати таку презентацію, яка відповідає вимогам. Оскільки це груповий проект, учні використовуватимуть форми взаємооцінювання та самооцінювання. Їхній кінцевий продукт буде оцінений за Формою оцінювання.

Діяльність учнів та вчителя

До початку вивчення теми За тиждень до початку роботи над проектом, вчитель готує презентацію для ознайомлення учнів та зацікавлення проблемою. Створює та роздає буклет (ст. 1) (ст. 2)з основами проектного навчання батькам для ознайомлення з концепцію використання проектів у школі. Вчитель розробляє опитувальник для учнів з метою вивчення рівня зацікавлення запропонованою темою проекту та рівнем їхньої обізнаності з проблемою, створює шаблон планування роботи та форму для оцінювання презентації.

Тиждень перший На уроці з образотворчого мистецтва вчитель пропонує переглянути презентацію та обговорити ключове питання проекту - “Про що може розповісти мистецтво?” (мозковий штурм). За допомогою навідних запитань та запропонованих завдань (схеми, картка “З-Х-Д”) з'ясовує рівень обізнаності учнів з теми. Разом з учнями переглядає результати проведеного опитування, розповідає про живопис та тематичний зміст у творах живопису. Пропонує роботу над проектом “Образ України у мистецтві”. Разом з учнями вчитель обговорює тематичні запитання проекту - Чи можуть картини бути реалістичними? Діти порівнюють пейзажі з фотографіями. Обговорюють запитання - Чи можна за допомогою картин розповісти про природу рідного краю? Які саме картини потрібно застосовувати. Учні об”єднуються в групи, наприклад, за кольором очей ( “зелені” працюватимуть над частиною презентації де повинні представити у репродукціях пейзажів особливості рослинності України; “блакитні” - водойм; “карі” - гір). Кожна з груп самостійно повинна розподілити обов'язки між членами (хтось веде щоденник, хтось добирає фотографії, інші - репродукції, інші музичний супровід, інші - працюватимуть над слайдами презентації). Дітям, які мають проблеми з плануванням діяльності та потребують допомоги можна запропонувати шаблон планування роботи та форму для презентації. Також вчитель пропонує, у створеному блозі, кожній із груп вести власний щоденник роботи над проектом. Пропонує переглянути форму для оцінювання журналу. Обговорюють критерії оцінювання та які змістові завдання і коли учні повинні виконати. На уроці з природознавства учні вивчають форми земної поверхні України, природні зони та їхню характеристику. Обєднавшись в групи, учні обговорюють які особливості рослинного та тваринного світу в кожній зоні. Визначають на карті в якій зоні проживають вони та їхні родичі. На уроці музики учні дізнаються про мову музики, основні музичні жанри, форми, засоби виконання; про народну і професійну музику, її взаємозв’язок з іншими видами мистецтва, обговорюють музичні традиції рідного краю; прослуховують музичні твори різних країн та вгадують які з них є характерними для України.

Тиждень другий За допомогою Інтернет-ресурсів учні переглядають віртуальні музеї, каталоги (адреси сторінок пропонує вчитель), здійснюють пошук репродукцій картин художників-пейзажистів, музики (української народної). За допомогою електронної пошти (якщо не мають, то створюють за допомоги батьків) листуються з учасниками групи для обміну думками та обміну інформації. Листуються із родичами, що проживають в різних регіонах України, аби ті вислали свої фотографії із зображенням природи. Ведуть щоденник у блозі, який свторює вчитель. Відбирають із домашніх архівів фотографії із зображеннями лісів, гір, водойм, моря тощо. За можливості створюють власні фото природніх об”єктів. На уроці із образотворчого мистецтва вчитель надає інформацію учням щодо пошуку та оцінювання ними веб-ресурсів та дотримання законів про авторське право. Учні, об”єднавшись в групи, аналізують зображення природних об”єктів на фотографіях (які добирали вдома), обговорюють особливості побудови пейзажів (розміщення на папері, кольорову гаму. настрій тощо). Обирають тему для своїх пейзажів, які будуть малювати, техніку виконання та обговорюють в групі власний задум та послідовність дій, використовуючи таблицю де зазначають назву свого пейзажу, та етапи його виконання. Виконують завдання відповідно свого плану. По завершенню роботи зіставляють із таблицею та аналізують результат. На уроці природознавства учні працюють в групах відбираючи принесені фотографії відповідно до природних зон України. На фотографіях розглядають та називають рослини, вирішуючи до якої природної зони вони відносяться. На великому аркуші паперу із нанесеними контурами України, учні створюють колаж із відібраних фотографій, створюючи, таким чином, карту природних зон України.

Вчитель консультує учнів з тих питань, з яких у них виникли проблеми. Перевіряє ведення групами щоденнику в блозі. Нагадує про те, що потрібно виконувати проект орієнтуючись на форми оцінювання. Перевіряє таблиці “З-Х-Д”. Спостерігає за учнями під час уроку: як вони вміють планувати свої дії, як обговорюють різні питання в групі, чи відповідає результат роботи із задумом. По завершенню проекту пропонує учням електронне опитування, щоб дізнатися чи дізналися діти щось нове, який вклад кожного у проект, як вони оцінюють роботу інших учнів.

Підсумок Завершіть вивчення теми, звернувшись знову до Ключового запитання «Про що може розповісти мистецтво?». Запропонуєте учням відповісти на це запитання у їхніх журналах. Надайте їм свої коментарі до їх записів у журналах. Нагадаєте їм, щоб навели якнайбільше прикладів або доказів при відповіді на це запитання. Потім організуйте обговорення всім класом і попросіть їх поділитися своїми відповідями з усіма.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Куземко Леся

Фах, навчальний предмет

Старший викладач кафедри педагогіки і психології

Педагогіка

Навчальний заклад

Київський університет імені Бориса Грінченка

Місто\село, район, область

м. Київ

Контактні дані

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

09.02.2015-13.02.2015

Місце проведення тренінгу

Київський університет імені Бориса Грінченка Педагогічний інститут

Тренери

Шевчук Лариса Петрівна

Скрипка Ганна Володимирівна