Портфоліо Крічкевича Юрія Васильовича
Зміст
- 1 Назва навчальної теми
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Вік учнів, клас
- 4 Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)
- 5 План вивчення теми (вставити файл)
- 6 Оцінювання (стислий опис і інструменти)
- 7 Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи)
- 8 Відомості про автора
- 9 Відомості про тренінг
Назва навчальної теми
"Гоголівськими шляхами"
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Світова література
Вік учнів, клас
12-13 років, 7 клас
Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)
Опрацьовуючи тему зазначеного проекту, потрібно показати зв’язок М.Гоголя з Україною, вплив України на його творчість; розкрити творчу історію повісті «Тарас Бульба», простежити особливості зображення історичних подій в Україні, побут і звичаї Запорізької Січі у творі; простежити вчинки героїв ті їхне ставлення до батьківщини, скласти порівняльну характеристику героїв.
План вивчення теми (вставити файл)
Оцінювання (стислий опис і інструменти)
Використання запитань впродовж вивчення теми для з’ясування розуміння учнями Основних запитань, а також інших важливих проблем повісті. Визначення попередніх знань учнів щодо теми та того, що саме вони знають про повість «Тарас Бульба».Під час заповнення свого блогу, який ведуть учні впродовж вивчення теми, вони мають використовувати Форму оцінювання блогу, яка допомагає їм ставити свої навчальні цілі і аналізувати власне навчання. Періодичний перегляд та читання їх записів та коментарів дозволяє оцінити розуміння учнів і, при необхідності, скеровувати їх навчання в потрібному напрямку.
Запросіть учнів використовувати план діяльності для того, щоб допомогти їм на етапах проведення мозкової атаки, планування, впровадження своїх планів. Цей план також частково може слугувати документом для підсумкового оцінювання їх роботи. Учні також використовують Форму оцінювання з балами, за якою вони мають створювати презентацію. До закінчення створення презентацій потрібно призначити спеціальні консультації, бесіди з вчителем та однокласниками, щоб надати авторам презентації зворотній зв’язок щодо покращення презентації. Надайте можливість учням ознайомитися з думками та пропозиціями інших та надайте час та допомогу для виправлення чи редагування вже створеної презентації. Використайте Форму оцінювання з балами також і для підсумкового оцінювання, організуйте взаємооцінювання у групі враховуючи те, який саме вклад зробив кожен учень в роботу групи і наскільки його/її вклад був цінним. Оцініть учнів і під час підсумкового обговорення Ключового запитання - В чому виявляється любов до батьківщини героїв повісті «Тарас Бульба»?
Контрольний список для оцінки веб сайтів
Оцінювання навичок спільної діяльності
Критичне оцінювання веб-сторінок
Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи)
Початок навчального року Започаткуйте дискусію щодо того, чому людям подобаються хороші розповіді. Що такого особливого в описаних персонажах, що дозволяє їм „жити” поза сторінками літературних творів? З якими персонажами можна їх ідентифікувати? Який вплив мають на нас такі розповіді? Це лише засіб втечі в світ фантазій? Почніть обговорення питання, яке буде темою дискусії цього року: В чому виявляється любов до батьківщини героїв повісті «Тарас Бульба»?Поговоріть про те, як теми, що будуть вивчатися впродовж цього навчального року, допоможуть нам знайти відповідь на це Ключове запитання. Проведіть дискусію: порівняйте кодекс лицаря в повісті «Тарас Бульба» та «Пісні про Роланда» , яка вивчалась раніше. Що зближує українських та французьких лицарів.
Читання Обговорення з учнями, чи розуміють вони, як впливає Гоголь на сучасний світ. Поясніть, як в цьому навчальному проекті вони будуть працювати, щоб відповісти на Ключове та Тематичні запитання, як їм разом з вивченням тексту, оцінити або, принаймні, зрозуміти популярність повісті М.Гоголя "Тарас Бульба". Поясніть, що учні будуть виконувати проект, в якому вони оберуть собі тему та проблему з цієї повісті, яка стосується і сьогодення, сучасних проблем, та шукати шляхи вирішення такої подібної проблеми. Запросіть учнів використовувати Інтернет для того, щоб знайти відомості про Гоголя, його часи, а також поділитися тим, що вони вивчили з класом за допомогою творів та за допомогою вікі-статей та блогів. Покажіть учням, як вести читацький щоденник для відповідей. Цей щоденник надає учням можливість для документування їх читання, щоб записувати свої думки та відповідати на важливі запитання і наводити приклади пояснення літературних термінів. Деякі учні можуть побажати вести свої читацькі щоденники у вигляді блогів. Використовуйте ці відомості, щоб спрямовувати навчання учнів та допомагати їм при потребі. Захист-представлення малюнків «Якою я побачив Січ».
Опрацювання змісту повісті за групами:
1)побут та звичаї запорожців;
2)головна справа запорожців.
Робота за репродукцією Кибрика «На Запорозькій Січі»:
- Який уривок відповідає зображеному на картині?(зачитати)
- Як у танці розкривалася душа козака?
Виразне читання, промови Тараса Бульби про товариство із наступними коментарем за прочитаним.
Дослідницька робота:
- Знайти в авторський описах запорожців фольклорні елементи.
- Знайти описи зовнішності козаків. Як одягались запорожці?
- Порівняти їхнє вбрання з тим , як одягалися поляки.
Аналіз тексту повісті «Тарас Бульба» Остап і Андрій в бою під Дубно:
- Позитивні та негативні риси Андрія;
- Як показав себе Андрій під час бою?
- Яке рішення прийняв Тарас, побачивши сина на боці ворогів?
- Як виявив себе Остап під час битви проти ляхів?
З яким птахом автор порівняю героя в цей момент?
- Як зображується Остап та інші козаки під час страти?
- Якими були останні слова Остапа?
Робота за картиною М.Дерегуса «Загибель Остапа». Як художник передав стійкість його віри, духу, переконань? Ознайомте учнів з літературними термінами, такими як повість, тема, ідея, художній образ тощо , для того, щоб вони звертали увагу на них причитанні повісті, записували їх приклади під час читання твору та писали про це у своїх щоденниках і обговорювали їх у малих групах та під час спільних дискусій у класі. Покажіть приклад проведення літературного аналізу, який ви очікуєте від них, коли вони обдумуватимуть цю повість.
Час від часу під час вивчення твору, запрошуйте учнів до обговорення Ключового запитання В чому виявляється любов до батьківщини героїв повісті «Тарас Бульба»?в їх щоденниках в малих групах та усім класом Запрошуйте учнів співвідносити свій власний досвід з розумінням та інтерпретацією повісті «Тарас Бульба». Після того, як учні прочитали п’єсу, запитайте їх , як вони розуміють поняття Доля. Поставте запитання Чи вірите ви в долю? Обговоріть ідею долі в житті людини, як вона сприймалася в різні часи. Запитайте, де в хід твору втручається доля. Приведіть цитату з іншої повісті, яка показує інші погляди на долю, яка припускає, що те, що з нами відбувається, можливо, більше пов'язане з нашим власними недоліками та діями, ніж з долею.
Дайте можливість учням записати свої думки та відповіді на ці запитання щодо повісті у своїх журналах читачів. У малих групах, учні обговорюють свої думки про долю і наводять приклади впливу долі на своє власне життя або приклади з інших літературних творів або фільмів. Щоб переконатися, що учні мають глибоко замислитися щодо твору, можна створити у своєму класі, відкриту книгу есе, в якій учні записуватимуть свої думки щодо розуміння сюжету, персонажів, і щодо того, яку роль відіграють вони у їх власному житті.
Для створення кульмінаційного підсумкового учнівського навчального проекту запросіть учнів до мозкового штурму:
- Що таке вітчизна? - Чи потрібна людині батьківщина? - Чи може людина жити без свого коріння, без пам’яті про предків?
Підсумкові учнівські проекти Перегляньте список соціальних проблем для мозкового штурму і попросіть учнів проранжувати їх за ступенем важливості для людей різного віку в їх громаді. Ви можете попросити учнів використовувати Інструмент для візуалізації рейтингів, що створений для роботи з ранжування списків та порівняння своїх ідей з ідеями інших членів спільноти. Обговоріть учнівські проекти, в яких вони застосовуватимуть теми і питання з повісті стосовно сучасного життя і працюватимуть на вирішення віковічних проблем. Розкажіть учням, що вони будуть демонструвати свої висновки та рішення для відповідної аудиторії з громади, що вони створять відповідні продукти, що міститимуть їх висновки, такі як мультимедійні презентації, брошури, бюлетені, листівки або вікі-сайт.
Їх роботи, наприклад, можуть бути такі:
• Учні досліджують Інтернет-сайти, інтерв'юють фахівців і читають книги, щоб знайти способи допомогти батькам краще спілкуватися з підлітками. Вони створюють мультимедійну презентацію і коротку п’єсу, яка буде представлена батькам на батьківських зборах або інших зібраннях. • Учні проводять дослідження Інтернет-сайтів і друкованих джерел, щоб знайти способи запобігання насильству в їх громадах. Вони створюють вікі-сайт (укр. мовою), щоб мати місце для представлення своїх ідей та обговорення їх з однолітками, батьками та членами громади на зборах спільноти і в подальшому. Зафіксуйте склад малих груп та попросіть їх разом (методом мозкової атаки) обговорити питання, форми представлення результатів досліджень і можливі цільові аудиторії для своїх проектів. Нехай учні обговорять компоненти плану дій, і попросіть учнів створити план дій для роботи над учнівським проектом.
Підготовлений вчителем шаблон плану дій може допомогти учням , які мають проблеми у навчанні, організувати свою роботу. Для прикладу ознайомте їх з Планом попередження суїциду (самогубств). Поясніть їм, що це робочий документ, який може допомогти їм при проведенні мозкової атаки, плануванні, а також на стадії запровадження свого плану для того, щоб вплинути на ситуацію в своїй громаді, школі, і можливо, навіть, і в світі. Впродовж навчального дослідження попросіть учнів дотримуватися списку ресурсів, коли вони досліджуватимуть поточні потреби та проблеми суспільства, і відповідно до цього визначити план дій. Деяким учням, можливо, знадобиться використати форму дослідження, щоб допомогти їм організувати дослідження. Обговоріть ними мінімальні вимоги щодо проведення дослідження та підготовки кінцевого продукту (брошури, презентації, вікі-сторінки тощо). Забезпечте їх Формою оцінювання з балами на початку роботи над проектами, щоб учні могли відслідковувати і самі себе оцінювати в ході створення продукту, і донести до аудиторії своє головне повідомлення та висновки щодо теми.
Ознайомте учнів з прикладами учнівських робіт (презентація, буклет) для того, щоб надати учням уявлення про те, чого від них очікують, та не показуйте ніякі приклади занадто довго, щоб вони їх не копіювали. Шаблон брошури є дуже корисним тільки для учнів, які мають значні утруднення в навчанні, але ви маєте спонукати учнів до створення свого власного продукту, створеного за власними унікальними ідеями для того, щоб допомагати вирішувати конкретну проблему їх спільноти. Впродовж виконання учнями їх проектів періодично зустрічайтеся з кожною з груп для того, щоб переглядати їх план дій і бути впевненими, що вони рухаються у вірному напрямку. Спонукайте кожну групу вдосконалювати та редагувати їх плани, щоб вони враховували, наприклад, взаємооцінювання того, як всі члени групи беруть участь у спільній роботі щодо виконання проекту та створення підсумкових презентаційних матеріалів. Після того, як кожна група зустрінеться з вами для консультацій, надайте їм можливість працювати самостійно, а також організуйте зустрічі однієї групи з іншою для того, щоб розказувати про свою роботу. Спонукайте групи надавати одна одній зворотній зв’язок впродовж роботи над учнівськими проектами. Для цього групи застосовуватимуть форму Зворотний зв'язок однолітків (однокласників).
Після того, як кожна група презентує результати своєї роботи обраним цільовим аудиторіям (батькам на батьківських зборах, одноліткам, тощо), проведіть спільне заняття для всього класу, або організуйте проведення тематичного вечора разом з батьками та адміністрацією школи, на якому учні обговорюватимуть як підготовку, виконання проектів, їх презентацію цільовій аудиторії, так і те, як їх виступ чи презентація були сприйняті. Завершіть вивчення теми обговоренням відповідей на Ключове запитання: Як література допомагає нам краще розуміти себе?
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Крічкевич Юрій Васильович
Фах, навчальний предмет
Світова література
Навчальний заклад
КЗ Підгородненська СЗШ №3
Місто\село, район, область
м.Підгородне, Дніпропетровський р-н, Дніпропетровська обл.
Контактні дані
(056) 761-11-89
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
13.01-25.01.2014
Місце проведення тренінгу
КЗ Підгородненська СЗШ №3
Тренери
Суйкова Ірина Василівна