Портфоліо Колодяжної Лариси з теми "Життя є текст.Увесь світ - література"
Зміст
- 1 Назва навчальної теми
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Вік учнів, клас
- 4 Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)
- 5 План вивчення теми (вставити файл)
- 6 Оцінювання (стислий опис і інструменти)
- 7 Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи)
- 8 Відомості про автора
- 9 Відомості про тренінг
Назва навчальної теми
«Із літератури першої половини ХХ ст.»
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Основний предмет - світова література. Проект інтегрується з інформатикою, музикою, образотворчим мистецтвом.
Вік учнів, клас
11 клас, 17 років
Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)
Навчальний проект з української літератури призначений для учнів 11 класу. Виконується під час вивчення теми «Із літератури першої половини ХХ ст.». Під час виконання проекту учні об’єднаються в групи для дослідження життєвого й творчого шляху російського поета Бориса Пастернака, визначать джерела його таланту, простежать духовну силу митця в протистоянні владі, розкриють особливості Пастернаківської поетики. Вони здійснюватимуть пошук інформації з різноманітних джерел, зокрема Інтернету, аналізуватимуть, систематизуватимуть її, робитимуть висновки, які викладуть на учнівських презентаціях у блогах та вікі.
План вивчення теми (вставити файл)
Оцінювання (стислий опис і інструменти)
Інструментарій оцінювання включає нотатки в щоденнику, списки запитань для самоконтролю, опитувальники, форми оцінювання, тести. При цьому будуть оцінюватися виступи учнів, статті, презентації. Буде використано взаємооцінювання, самооцінювання, оцінювання вчителем.
Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи)
Попередньо до виконання проекту Віднайти цікаві матеріали з життєвого шляху Б.Пастернака для використання учнями під час роботи над проектом. Дати перелік програмових творів поета. День 1 Навчальна тема розпочинається з ознайомлення учнів з Ключовим запитанням «Чому Пастернака називають Гамлетом ХХ століття?»? Учням пропонується подумати самостійно про запитання, а потім обговорити їх відповіді. Запитується, хто добровільно хоче поділитися своєю відповіддю з цілим класом. Пояснюється учням, що вони вивчатимуть це питання упродовж своєї роботи над проектом. Починається проект із стартової презентації вчителя.[1] Методом мозкового штурму визначаються можливі теми, які могли б мати відповідні набори даних. Обговорюються та оцінюються ідеї учнів, які вони пропонують. Заповнюються таблиці "З-Х-Д". Роздається учням Форма оцінювання проектів і проводиться її обговорення. Ця Форма містить огляд очікувань від створеного ними учнівського проекту, тож вони її повинні використовувати, щоб допомогти їм оцінити свій прогрес і те, як просувається їх навчання. Учні мають об’єднатися в малі групи ( від 3 до 5 в кожній) і обрати собі одну з тем для дослідження. День 2. Обговорюються Тематичні запитання, які були визначені першого дня.
1.Світ виховання й оточення Бориса Пастернака – бдіде мерехтіння чи буйний квіт?
2.Як прослідковується у творчості еволюція поезії Б.Пастернака?
3.Борис Пастернак: символіст чи футурист?
Пишуться запитання на аркушах паперу й передаються кожній групі. Групи учнів, відповідно до обраних тем, мають дослідити відповіді на Тематичні запитання. Учням доводиться до відома, що вони створюватимуть три кінцеві продукти свого проекту, які включають відповіді на питання, а також Ключове запитання, яке було обговорене в перший день. Групи в кінцевому результаті мають створити:
• перша - мультимедійну презентацію
• друга - блог;
• третя - вікі-статтю.
Учням дозволяється об’єднуватися в групи за власним бажанням. Членство в команді може бути сформоване на основі теми, до якої вони мають інтерес. Кожна група учнів повинна досліджувати різні теми. Нагадується учням, щоб вони використовували Тематичне запитання у своїх проектах. Роздається учням Контрольний список до презентації або Контрольний список для блога та вікі, у залежності від типу публікації, яку обирає кожна команда. Обговорюються з учнями Контрольні списки й пропонується використовувати їх під час роботи.
День 3
Учні проводять дослідження, користуючись Інтернетом та друкованими джерелами зі своїх тем, відвідують бібліотеку, знайомляться з додатковою літературою.. Разом з учителем працюють над змістовими запитаннями: 1. Які аспекти ви вважаєте найважливішими в житті поета? 2. Про що поезія «Цей лютий! Час для сліз і віршів…»? 3. Які пори року пов’язані в автора з поезією «Визначення поезії»? 4. Яке враження справив на вас вірш «По стіні збігали стрілки…»? 5. Якою є головна думка твору? Робляться певні висновки.
День 4
За потребою проводяться консультації з окремими учнями та групами для відповідей на їх запитання, обговорення їх тем, пояснюється, як вони можуть відслідковувати прогрес у роботі та планувати свою роботу, та як буде відбуватися оцінювання їх мислення вищих рівнів.
День 5 Дається учням час для завершення додаткових досліджень.
День 6
Учні створюють мультимедійні презентації та інформаційні вікі та блоги. Нагадується учням, щоб вони використовували свої Контрольні списки для перевірки та завершення своїх робіт.
День 7
Проведення презентацій (усних виступів з демонстрацією мультимедійних презентацій) першою групою на тему «Світ виховання й оточення Бориса Пастернака – бдіде мерехтіння чи буйний квіт?. Використовуються при цьому Форми оцінювання проектів для оцінювання робіт учнів. Друга група розміщує свої матеріали на тему «Як прослідковується у творчості еволюція поезії Б.Пастернака? на інформаційному блозі, а третя створює вікі-статтю на тему «Борис Пастернак: символіст чи футурист?.
Підсумок Завершується навчальний проект зверненням знову до Ключового запитання «Чому Б.Пастернака називають Гамлетом ХХ століття?» Пропонується учням наводити якнайбільше доказів при відповіді на запитання. Далі йде обговорення всім класом, розглядається, як отримана інформація та досвід вплинули на їх початкові думки.За допомогою вправи Асоціативний кущ складається психологічний портрет Бориса Пастернака.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Лариса Колодяжна
Фах, навчальний предмет
Світова література, українська мова та література
Навчальний заклад
Боромлянський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Тростянецької районної ради Сумської області
Місто\село, район, область
Село Боромля, Тростянецький район, Сумська область
Контактні дані
larisa.kla@gmail.com
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
05-11.08.2013